Czym można palić w kominkach i piecach, a czym nie? Czy trzeba będzie zdemontować stare piecyki ze swojego domu? Dowiedz się więcej o regulacjach związanych z ekoprojektem.
Spis treści:
Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie normy tzw. ekoprojektu (Ecodesignu), czyli zasady ustanowione przez Parlament Europejski dotyczące wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów co. Jest to dyrektywa (2009/125/WE). Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku w sprzedaży będą mogły się znajdować jedynie piece z certyfikatem ekoprojekt, spełniające surowe normy emisji spalin, czyli:
- maksymalna emisja pyłów zawieszonych PM wyniesie nie więcej niż 40 mg/m³;
- maksymalna emisja organicznych związków gazowych (OGC) na paliwo stałe inne niż pellet nie może przekroczyć 120 mgC/m³;
- emisja tlenku węgla (CO) z kominków z zamkniętą komorą spalania na paliwo stałe inne niż pellet może wynosić maksymalnie nie więcej niż 1 500 mg/m³;
- maksymalna emisja tlenków azotu (Nox) z kominków na paliwo stałe inne niż pellet nie może przekroczyć poziomu 200 mg/m³.
Oprócz tego ekoprojekt wprowadza pojęcie tzw. „sezonowej efektywności energetycznej”. Określa ona sprawność pieca będącą średnią wartością między nominalną a obniżoną mocą. Według nowych regulacji powinna ona być nie mniejsza niż 65%.
Kiedy ekoprojekt wchodzi w życie?
Jak już napisaliśmy wcześniej, już od 1 stycznia 2022 roku w sprzedaży mogą by tylko piece i kominki spełniające normy ekoprojektu. Nie należy się jednak obawiać, że zostaniemy pozbawieni wyboru, bo producenci już od dłuższego czasu dostosowywali swoją ofertę do nowych przepisów i spełniające parametry kominki można już u nas kupić od kilku lat.
Czy będzie obowiązek wymiany kominka, który mamy w domu?
Trzeba podkreślić, że przepisy wchodzące w życie z początkiem nowego roku obowiązują tylko nowe kominki, sprzedawane w sklepach. To, czy będziemy zmuszeni do wymiany starego pieca lub kominka, zależy od przepisów w danych województwach – głównie uchwał antysmogowych. Na przykład w Krakowie od 2019 roku obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych. Jeśli więc obowiązujące od 1 stycznia regulacje nie muszą nas koniecznie dotyczyć, to warto upewnić się co do lokalnych regulacji. Niektóre lokalne uchwały antysmogowe nakazują wymianę pieca, a niektóre dają na to więcej czasu – najlepiej to sprawdzić w lokalnym urzędzie.
Sprawdź też:
Czym można palić w kominku?
Odpowiedź na to pytanie również zależy od lokalnych przepisów, na przykład we Wrocławiu od 1 lipca 2028 roku zacznie obowiązywać zakaz używania instalacji grzewczych na paliwa stałe (choć nowoczesne kominki będą wyjątkiem od tej reguły). W Krakowie od 1 września 2019 roku nie można palić węglem lub drewnem. Nie wolno palić w piecu takimi materiałami jak:
- muł węglowy;
- miał;
- węgiel brunatny;
- niesezonowane drewno.
Zakazane jest również palenie w piecu odpadami, śmieciami, plastikiem, a także starymi meblami, panelami podłogowymi i wszelkimi innymi tego typu materiałami.
Czym można palić w piecu:
- grubym węglem kamiennym dobrej jakości;
- nieimpregnowanym drewnem;
- słomianymi brykietami;
- biopaliwami (np. łupinami orzechów, pestek lub zbożem).
Podkreślamy, że przed paleniem w piecu należy się dowiedzieć, jak wyglądają lokalne regulacje w tym zakresie, żeby mieć pewność, że nie otrzymamy wysokiego mandatu.