"Za zdrowie pań" napisał w samochodzie. Edward Hulewicz miał wiele talentów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Za zdrowie pań” napisał w samochodzie. Edward Hulewicz miał wiele talentów

„Za zdrowie pań” napisał w samochodzie. Edward Hulewicz miał wiele talentów

4 września 2022 roku odszedł wielki artysta – piosenkarz i kompozytor, Edward Hulewicz. Był człowiekiem wielu talentów. Zmarł w wieku 84 lat. Do jego największych przebojów należały takie utwory jak „Za zdrowie pań”, czy też „Bo jedno życie mam”.

,

Edward Hulewicz był nie tylko muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Posiadał także wiele innych talentów. Były nimi między innymi niezwykła lekkość pióra (był dziennikarzem muzycznym), a także talent plastycznypięknie rysował i malował. Od najmłodszych lat interesował się sztuką. Jako młody chłopak brał udział w konkursach recytatorskich. Opublikował też dwa tomiki poezji „To tylko” i „Byłem ptakiem”.

Zobacz także: “Znachor” trafi na zagraniczne rynki. Angielski tytuł zaskakuje 

Zycie i twórczość Edwarda Hulewicza

Edward Hulewicz był najbardziej znany ze swojej działalności estradowej z rockowym zespołem Tarpany. Na casting do grupy zaproszeni byli tacy artyści jak: Halina Frąckowiak, Czesław Garbarek, Klaudiusz Maga,Piotr Milewski, Stefan Muzolf, Mirosław Polarek, Bogdan Szelugowski, czy też Halina Żytkowiak. Największym przebojem Tarpanów był utwór „Siała baba mak”. Zespół z powodzeniem dorównywał swoją popularnością takim gigantom jak Czerwone Gitary oraz Trubadurzy.

Na początku lat 70. Hulewicz rozpoczął karierę solową. Wylansował wówczas takie hity jak: „Za zdrowie pań”, „Hej, baby, baby”, „Obietnice”, „Zielone łąki”, a także „Nie pytaj już”. Nagrał również wielki przebój „Serdeczne życzenia”, które śpiewał w programie rozrywkowym „Koncert życzeń”.

W połowie lat 80. Hulewicz udał się na emigrację za ocean, gdzie występował w klubach polonijnych. O powrocie do kraju zdecydował w 2005 roku, a już rok później wystąpił jako gość specjalny podczas festiwalu w Sopocie. W 2015 roku nagrał nową wersję „Za zdrowie pań” z gwiazdą disco polo – Zenkiem Martyniukiem.

Zobacz także: Jadwiga Barańska czuje się lepiej? Nowe informacje o stanie jej zdrowia

Tak powstał przebój „Za zdrowie pań”

Edward Hulewicz zasłynął z przeboju „Za zdrowie pań„. Jak sam przyznaje w wywiadzie dla Radia Pogoda, utwór ten wymyślił w trakcie prowadzenia auta. Twierdzi, że w trakcie jazdy w ciszy i spokoju myśli mu się najlepiej. Tworząc ten utwór nie spodziewał się, że spotka się on z takim pozytywnym odbiorem.

Piosenkarz spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Zobacz także: Te piosenki mają 100 lat! Jan Emil Młynarski wraca do przeszłości

Poznaj historie największych gwiazd muzyki w audycji Aleja Sław Radia Pogoda w każdy weekend od 14:00.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >