Wysypka po szczepieniu na COVID-19 – czy jest się czego bać? Wyjaśniamy

Szczepienie na COVID-19: co robić, jeśli wystąpi wysypka? Fot. Wikimedia Commons

Wysypka po szczepieniu nie jest powodem do obaw – uspokajają dermatolodzy. Sprawdź, jakiego rodzaju wysypka może wystąpić po szczepieniu na COVID-19, jak często się pojawia i czy powinna budzić niepokój.

Dermatolodzy lubią porównywać skórę do okna, przez które można zobaczyć, co dzieje się wewnątrz ciała. Jednym z przykładów jest wysypka, występująca u niektórych osób po podaniu szczepionki na COVID-19.

Reakcja skóry – jak ją interpretować?

Kiedy otrzymujesz zastrzyk, twój system immunologiczny aktywuje organizm i przygotowuje go do rozpoznania i zwalczania wirusa w przyszłości. Ta odpowiedź organizmu i zapalenie, które może wystąpić przy okazji, u niektórych może prowadzić do wystąpienia wysypki. Eksperci uspokajają jednak, że o ile wysypka występuje ponad cztery godziny po zastrzyku, to nie ma powodów do obaw. Takie reakcje skórne jak pokrzywka lub obrzęk – jeśli wystąpią w ciągu pierwszych 4 godzin po zaszczepieniu – mogą być oznaką rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej – przestrzega amerykańska agencja Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W takim przypadku warto poradzić się specjalisty.

Rejestr reakcji skórnych na SARS-CoV-2 i szczepionki

Dr Esther Freeman jest szefową dermatologii w szpitalu Massachusetts General Hospital w Bostonie. Odpowiada za prowadzenie rejestru reakcji skórnych po podaniu szczepionki na COVID-19. Jak mówi:

„Rejestr nie może nam powiedzieć dokładnie, u jakiego procenta osób zaszczepionych na COVID-19 rozwinęła się reakcja skórna, ponieważ w tym rejestrze znajdują się właśnie tylko przypadki takich reakcji”.

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa Amerykańska Akademia Dermatologii oraz Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych zgromadziły tysiące doniesień o reakcjach skórnych na SARS-CoV-2 – wirus, który powoduje chorobę COVID-19. W grudniu, kiedy w USA zatwierdzono do użytku szczepionki firm Pfizer-BioNTech i Moderna, do rejestru zaczęto również wprowadzać przypadki reakcji skórnych po zaszczepieniu.

Od grudnia 2020 do lutego 2021 roku naliczono 414 przypadków reakcji skórnych po otrzymaniu szczepionki mRNA (czyli Pfizer-BioNTech i Moderny). W raporcie opublikowanym w Journal of the American Academy of Dermatology, którego współautorką jest dr Esther Freeman, opisano potencjalne typy reakcji po zaszczepieniu.

Badacze zauważyli, że po otrzymaniu szczepionki mRNA u niektórych osób mogą się rozwinąć rozmaite rodzaje wysypki. W badaniach nie ma opisu reakcji skórnych po podaniu środka firmy Johnson & Johnson, ponieważ nie uzyskała ona wówczas jeszcze autoryzacji na terenie USA.

Zobacz też:

Wysypka po szczepionce na COVID-19 – czy jest się czym przejmować?

Niektóre reakcje skórne rozwijają się wkrótce po momencie zaszczepienia, podczas gdy inne pojawiają się nawet po 14 dniach – czytamy w raporcie. Jak zauważa dr Freeman, czas pojawienia się wysypki może więc być bardzo różny.

Większość reakcji ustąpiła bez żadnej interwencji lekarskiej. Inne były leczone za pomocą leków przeciwhistaminowych, miejscowych steroidów lub innych środków zalecanych przez dermatologów.

Należy podkreślić, że u żadnego z pacjentów zgłaszających wysypkę nie rozwinęła się poważna reakcja alergiczna – wynika z publikacji. Wśród osób, które zgłosiły wysypkę po pierwszym zastrzyku, u mniej niż połowy zanotowano podobną reakcję po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

„Wysypka występuje wyjątkowo rzadko, ale jeśli już się wydarzy po pierwszym zastrzyku – o ile pojawiła się ponad 4 godziny po zaszczepieniu – dzięki analizie dostępnych danych możemy zapewnić, że można bez obaw udać się po drugą dawkę szczepionki” – uspokaja dr Freeman.

Tę opinię lekarzy podziela CDC, które rekomenduje, żeby osoby, u których po pierwszym zaszczepieniu wysypka na ramieniu wystąpiła po 4 godzinach otrzymały również druga dawkę.

Rodzaje wysypki po zaszczepieniu na COVID-19

Duża wysypka w okolicy miejsca wkłucia była najczęściej zgłaszanym przypadkiem. Tego typu reakcje skóry nazwano „ramieniem covidowym” lub „ręką Moderny”, ponieważ występowała częściej po zaszczepieniu tym preparatem niż środkiem Pfizera. Według dr Freeman nie wiadomo, czemu tak było. W rejestrze znalazło się 218 tego typu reakcji i 94% z nich łączono z preparatem Moderny. Te wysypki zazwyczaj znikały po 3-4 dniach – czytamy w raporcie.

Jak wyjaśniają specjaliści, miejsce po wkłuciu igły może swędzić i może też wystąpić miejscowy obrzęk.

„Zazwyczaj wygląda to jak duża, czerwona plama na ramieniu w rejonie wkłucia, ale może też być znacznie większa i mieć nawet 15 do 30 cm szerokości” – wyjaśnia dr Freeman.

Inną zgłaszaną reakcją są niewielkie podrażnienia w miejscu wkłucia, którym towarzyszy pokrzywka i wysypka na całym ciele. Tak jak „ramię covidowe”, może swędzić i powodować dyskomfort, ale zwykle po kilku dniach tego typu objawy znikają.

Rzadkie reakcje skórne na zaszczepienie

W raporcie opisano też wyjątkowo rzadkie i niespotykane reakcje. Między innymi opisano 9 przypadków pernio/chilblains, nazwanych „paluchem covidowym”. Objawiały się puchnięciem, swędzeniem i zmianą koloru palców u stóp. Wystąpiły we wczesnym etapie pandemii, jako możliwy objaw koronawirusa, który zazwyczaj towarzyszył łagodnym przypadkom COVID-19. Obecnie wygląda na bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki. Według dr Freeman „paluchy covidowe” mogą być wskazówką, że ciało skutecznie tworzy przeciwciała do walki z wirusem.

Niektórzy dermatolodzy również otrzymują zgłoszenia od swoich pacjentów, którzy doświadczyli opisanych wcześniej reakcji na szczepienia.

Dr Michele Green, dermatolog ze szpitala Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku, powiedziała, że niektórzy z jej podopiecznych zgłaszali reakcję w okolicy wkłucia, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i ból. Wszystkie te objawy ustąpiły w ciągu kiklku kolejnych dni.

„Jeśli chodzi o kwestie dermatologiczne, to po podaniu szczepionki na COVID-19 nie wystąpiły żadne poważne reakcje, które wymagałyby interwencji medycznej” – dodała dr Green.

Co robić, jeśli masz wysypkę po zaszczepieniu?

Według CDC osoby z wysypką mogą sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Jeśli wysypka jest bardzo dokuczliwa i bolesna, można rozważyć przyjęcie leku przeciwbólowego, ale trzeba być w tym przypadku ostrożnym: lekarze są zgodni co do tego, że najlepiej unikać brania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ) przed i po szczepieniu na COVID-19. Jeśli już musimy, to lepiej przyjmować określone leki przeciwbólowe. Lekarze dopuszczają stosowanie środków zawierających paracetamol (np. Apap, Gripex albo Panadol).

Jeśli u danej osoby rozwinie się wysypka, która jest szczególnie dokuczliwa, dr Freeman zaleca udanie się do dermatologa, który może doradzić, jak zmniejszyć dyskomfort i pomóc przyśpieszyć pozbycie się reakcji skórnej.

Wysypka po szczepieniu na COVID-19 - co oznacza?

Co oznacza wysypka po szczepionce na COVID-19?

Kiedy otrzymujesz zastrzyk, twój system immunologiczny aktywuje organizm i przygotowuje go do rozpoznania i zwalczania wirusa. Zapalenie, które może wystąpić przy okazji, u niektórych może prowadzić do wystąpienia wysypki. O ile wysypka występuje ponad cztery godziny po zastrzyku, to nie ma powodów do obaw.

Kiedy wysypka po zastrzyku może zaniepokoić?

Taki reakcje skórne jak pokrzywka lub obrzęk – jeśli wystąpią w ciągu pierwszych 4 godzin po zaszczepieniu – mogą być oznaką rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej.

Czy można brać leki przeciwbólowe po szczepieniu na COVID-19?

Po zaszczepieniu na COVID-19 najlepiej nie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych. Jeśli już musimy, to wybierzmy środki zawierające paracetamol (np. Apap, Gripex albo Panadol).

Powiązane

Ćwiczenie wspomaga myślenie?

Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować

Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

107 komentarzy

piotr 28 kwietnia 2021 - 05:32
u mie po szczepieniu po 2tygodniach pojawila sie czerwona wysypka od kolan po pachy teraz jest sroda mam juz na lydkach i kostkach szczegulnie mocna jest wieczorem jestem na l4 biore sterydy
Zenon 6 maja 2021 - 18:45
Ja po Pfizerze nr 1 mialem takie objawy: - po pierwszej godzinie zrobiło mi się b. gorąco, stan trwał ok 1g. - po 24g zacząłem czuć swędzenie w miejscu ukłucia, pojawiło się zaczerwienienie, miało ono kształt symbolu ostrzegającego przed radiacją, nie żartuję, ok 15cm średnicy - po 24g zaczęły się bóle mięśni (ręce, plecy, pośladki, nogi), łącznie z dziwnymi bólami serca. Do tego sporadycznie bolały mnie stawy rąk. Chwilowo miałem dreszcze i czułem zmęczenie, trwało to ok 18g. - po 48g pojawiła się wysypka podobna do półpaśćca, od pach w dół do pasa i w kierunku na pępek, nie swędzi. Trochę na plecach. Zaczerwienienia są nieco wypukłe. To na tyle, jestem po 60g od iniekcji.
Iza 12 maja 2021 - 19:54
Czy te objawy byly po modernie i czy po pierwszej czy 2 dawce? I jak teraz to wyglada
Marcin 9 czerwca 2021 - 05:19
Mam podobną sytuację po tygodniu od szczepienia 1 dawką szczepionki pfiser pojawiły się pierwsze krosty po wewnętrznej stronie przedramion i brzuchu , z daleka wyglądały jak wysypka ospy, obecnie po 3 tygodniach od szczepienia wysypkę mam prawie na całym ciele, rękach, brzuchu, nogach i pośladkach. Obecnie wyglądem przypominają czerwone kropki jak wybroczyny. 2 dawkę przełożyłem, maści od dermatologa nie pomagają
Robert 27 czerwca 2021 - 11:40
Marcin. Mam podobne objawy jak Ty. Szczepiony byłem Johnsonem w połowie maja. Na początku było swędzenie na szyi, potem pojawiły się chrostki na wewnętrznej cżęści ramion a teraz od kilku dni nogi, brzuch i podbrzusze - jak ospa. Jak sobie poradziłeś? Zeszło, co pomogło?
Paweł 5 września 2021 - 03:08
Dopadł mnie ten s problem plus wysoka temperatura plus dreszcze zawroty głowy wszystko doszło do normy po za wysypką
viola 9 sierpnia 2021 - 18:20
Marcin powiedz proszę czy już zginęła ta wysypka ? mam to samo nie wiem jak sobie pomóc
Karolina 21 listopada 2021 - 18:41
Jestem 2 tygodnie po szczepieniu J&J objawy swędzenia nie ustają, ktoś coś podpowie jak się wyleczyć? Dodam, że po 12h od szczepienia trafiłam do szpitala z obrzmieniami potylicy głowy, uszu, miałam zaniki pamięci, dostałam zastrzyk dexaven i lekarstwa, w 3 dzień była powtórka, dodatkowo spuchła mi cała lewa część ciała, po 6 dniach obrzęki ustąpiły, pozostało tylko swędzenie, które zamiast mijać to się nasila.
Jarek 3 maja 2021 - 20:18
Po 9-ciu dniach od Moderny wyskoczyły na czole i nadgarstku zmiany wyglądające jak ukąszenia komara.Adekwatnie 3 i 6 szt.W następnych dniach dołączył łokieć 5 szt. i ramię w którym była inekcja preparatu 6 szt.Pozniej jeszcze kilka sztuk na przedramieniu i nogach.Dziś jest 14 dzień po szczepieniu, biorę histaminowe środki,efekty marne, smaruję maściami łagodzącymi,wysypka się nie cofa a wręcz przeciwnie- nowe punkty się pojawiają.Jutro lecę do lekarza.
Aggi 7 maja 2021 - 19:55
Znajoma również po Modernie ma wysypkę na ramieniu w postaci czerwonej plamy wielkości 10x8cm. Jest ciepła, lekko (bardzo lekko wypukła) i w minimalnym stopniu swędzi (punktowo). Pojawiła się nie w miejscu ukłucia, a w miejscu starej blizny po szczepieniu przeciw gruźlicy - około 3 cm poniżej iniekcji. Początkowo wystąpiła tylko w tym miejscu. Było to na następny dzień po szczepieniu. Potem lekko zbladła, a w 7 dniu wzmogła się i rozlała do obecnych rozmiarów. Dziś jest 9 dzień po zaszczepieniu. Wydaje się, że blednie od środka ku zewnętrzu. Piszcie proszę jak Wam idzie, kiedy zeszła i jak się macie po drugiej dawce. To ważne.
an 21 czerwca 2021 - 20:24
Dżizys, dzięki za ten komentarz, bo mam identycznie, najpierw pojawiła się plama w miejscu blizny po gruźlicy w pierwszy dzień szczepienia, dwa dni później już trzy plamki, ciepłe i swędzące. Też moderna.
Asia 19 maja 2021 - 12:23
W 7 dobie po Modernie mam tzw. Covidowe ramię. Zaczęło mnie najpierw swędzieć, zrobiła się duża plama, pokrzywka, zgrubiona i ciepła. Dziś 2 dzień i plama jest coraz większa. Czy ktoś się szczepił już 2 dawką?
Arleta 3 czerwca 2021 - 12:49
Kiedy zniknęły plamy ? U mnie dokładnie w 7 dobie pojawiły się dwie czerwone , ciepłe plamy ok. 4 cm w miejscu podania szczepionki. Ramie nie boli , nie swędzi.
Marek 6 maja 2021 - 19:10
Po 7 dniach po Astrazeneca wystąpiła umie wysypka na całym ciele grudki i zaczerwienienie szczególnie widoczne po kąpieli. Uczucie swędzenia jest na tyle duze ze na dzień dzisiejszy żałuję że zgodziłem się na szczepienie i prawdopodobnie zrezygnuje z drugiej dawki.
Marek 13 maja 2021 - 20:42
Ciag dalszy : Po 11dniach zaczyna przechodzic mi wysypka . Stosowałem lek Hitaxa ( dostępny bez recepty ) wapno oraz olejek do kąpieli, a także po osuszeniu skóry mleczko do ciała Garniera ( taka czerwona butelka ) aby złagodzić swędzenie fenistil zel . Mam nadzieje ze moze komuś te informacje na coś się przydadzą. Życzę wszystkim dobrego zdrowia
EDYTA 7 maja 2021 - 10:07
Jestem w trzeciej dobie po szczepieniu Jonhsonem. Pojawiła się wysypka na szyji już w dniu szczepienia. Wygląda jak pokrzywka, bardzo swędzącą. W pierwszej dobie wystąpiła gorączka, dreszcze, ból głowy i ręki. Dziś oblewają mnie poty, temperatura ustąpiła, za to wysypka się powiększyła. Czuję się dużo lepiej.
Paweł 5 września 2021 - 02:51
Dokładnie mam ten sam problem jaki opisujesz dodam tylko że najwyższą gorączkę jaką miałem to 40.01 st. mierzone ter. bezdotykowym 11godzin po szczepieniu a wszystko zaczęło się 5/godzin po podaniu, czwarty dzień po szczepieniu samopoczucie w porządku, niestety wysypka nie ustąpiła ani też się nie powiększyła.
Alicja 8 maja 2021 - 19:55
Po 8 dniach od szczepionki Moderna zaczęła mnie swędziec ręka i pokazały się czerwone, wypukłe ,nieregularne placki,wzięłam tabletkę na uczulenie Amertil ,czekam czy coś pomoże.
Rafał 8 maja 2021 - 23:13
Mi też po szczepieniu wyskoczyła wysypka na nadgarstku swędzi brałem wapno ale zero efektu 3 dni na razie bez zmian na drugim ręku 4 bąble jak po ukąszeniu komara . Na razie daje radę ale jak zacnie się nasilać idę do lekarza
Marzena 9 maja 2021 - 06:39
Witam ja, miałam 5 mają szczep Pfizer odrazu po pieczenie całego ciała, zastrzyk dexavent, na, drugi dzień szczypanie i drapanie kaszel usta dziwne, udałam się na pomoc świąteczna i nocna wczoraj to samo zaś zastzyk plus leki moje anty alergiczne czy ktoś miał podobnie ??
Łukasz 11 maja 2021 - 22:09
Po pięciu dniach po modernie mam covidove ramię. Czerwony placek. I jestem lekko rozpalony.
Iza 12 maja 2021 - 19:18
Po modwrnie w 7 dobie pojaeiła die czerwona plama, ktora ciagle sie powiększa. Obecbie mija tydzien od pojawienia się jej. A ona ciagle się powieksza, przemieszcza sie w doł. Na ramieniu gdzie sie pohawiła lekko blednie. Za 2 tygodnie mam miec 2 dawkę i jie wiem czy brac czy nie. Dodam, ze bylam u Lekarza niestety nie uzysksłam odpowiedzi czy msm brac 2 dawke. Jeśli jest tu ktoś, kto ma podobe objawy i mimo to wział 2 dawkę to proszę o info
Zocha 13 maja 2021 - 21:07
Tydzień po 1d Moderny pojawiła się czerwona plama na ramieniu w które przyjęłam szczepionkę, wielkość ok 1-1,5cm średnicy. Dodatkowo zaczerwieniła się blizna po starej szczepionce na gruźlicę. Od 2 dni wielkość się nie zmienia, są płaskie i nie swędzą
Ani 14 maja 2021 - 19:38
Na drugi dzień po pfeizerze pojawiła się po obwodzie pasa mega swędzącą wysypka, ktora zwiększała się i zmniejszała. Jestem tydzień po szczepieniu. Nie powiększa się ale swedzi i to bardzo
Ela 16 maja 2021 - 08:52
Po 2 tygodnikach od za szczepienia Pfizer wystąpiła mi w miejscu za szczepienia czerwona gorąca plama mam już ją 3 dzień i nie schodzi nie wiem co robić.
Alicja 17 maja 2021 - 08:55
Po 2 tygodniach po pierwszej dawce szczepionki pojawiła się wysypka na przedramieniu. Brałam to za reakcje alergiczna po truskawkach. Tydzień temu otrzymałam druga dawkę szczepionki bioN tech . Na całym ciele jest wysypka. Nie pomagają leki przeciwhistaminowe i maści. Swędzi nie do zniesienia najbardziej w nocy. Jedynie na chwilę przynosi ulgę chłodny prysznic, więc kilka razy w ciągu doby jestem pod prysznicem. Masakra 10 dzien męki.......jak długo jeszcze?
Myslacy_Obserwator 8 sierpnia 2021 - 12:55
To juz "ostatnia prosta" ;)
Beata 17 maja 2021 - 11:38
W drugim tygodniu od wzięcia pierwszej szczepionki Pfizer, wystąpiła u mnie pokrzywka. Chodziła po całym ciele. Od wew. Części przedramion, po uda, pośladki, stopy, zew.cześć dłoni, nadgarstki. Najbardziej swędząca była na dekoldzie i szyi. Dostałam leki antyhistaminowe. Claritine rano, nie bardzo pomagała, wiec dodatkowo Zyrtec na noc. Claritine Brałam pół tabl. zyrtecu, bo spałam po nim i byłam nieprzytomna. Dziś mijają cztery tygodnie od pierwszego szczepienia. Plamy nadal pojawiają się, ale w mniejszym stopniu. Druga dawka za tydzień. Boję się co będzie
Danuta 17 maja 2021 - 17:45
Po 1 dawce Moderny w 2 dniu dostałam coś w rodzaju pokrzywki niestety rozlanej po całym ciele mega swędzącą byłam na opiece całodobowej dostałam zastrzyk na sterydzie dzisiaj byłam u lekarza w poz i również zastrzyk oraz clemastinum Clatra i metypred fenistil do smarowania. Niestety na ten moment nic nie pomaga
Kobieta 18 maja 2021 - 08:03
Jestem prawie 4 dobę po pierwszej dawce Pfizera. Cały czas mam zaczerwienione miejsce wkłucia, czerwona plama. Miejsce wcześniej było ciepłe, twarde, bolesne, obrzęknięte. Teraz ciągle jest czerwonawe, przy dotyku boli i od czasu do czasu swędzi
Ania 18 maja 2021 - 08:23
Po pierwszej dawce Astry ,po ok 7 h od szczepienia miałam lekkie dreszcze ,na drugi dzien "czułam" miejsce po igle ale to nie był nawet ból. Po drugiej dawce ( miałam 7 dni temu) nie miałam zadnych objawów :)
Ewa 22 maja 2021 - 09:35
W ósmej dobie po szczepieniu moderna bardzo silny ból całej ręki, opuchnięte palce dłoni. W miejscu szczepienia duża czerwona plama, bardzo gorąca i swędząca. I tak przez dziewięć dni. Druga dawkę po rozmowie z lekarzem przesunęłam o dwa tygodnie. Dzisiaj mija 6 tygodni od szczepienia a ja czasem czuję dziwne pieczenie i ciepło w miejscu iniekcji.
Ula 23 maja 2021 - 18:17
Po pierwszej dawce Pfizera nic się nie zadziała. Za to drugiej, po kilku godzinach dreszcze, następnego dnia ból i zawroty głowy, ogólne osłabienie, kompletny brak sił, ból mięśni i stawów zwłaszcza dłoni. Obolała ręka po iniekcji. Wieczorem poczułam piach w oczach. Pomyślałam, że to od kosmetyków.Nastepnego dnia oczy czerwone bardzo bolesne z wrażeniem piachu pod powiekami. Krople łagodzące i spać. Rano oczy jakby lepiej, bez drapanie piachu ale za to na rękach i nogach wysypka jakby pokrzywka. W zasadzie nie swędzi. Jest drobna, gęsto usiana a krostki lekko wypukłe. Posmarowałam hydrokortem, ale na razie brak reakcji na lek. Pokrzywka się zaostrzyla i jest mocno czerwona. Jak nie minie czeka mnie wizyta u specjalosty
Anika 23 maja 2021 - 23:18
U mnie w pierwszej dobie po Pfeizerze potworny ból całej ręki, utrudnial spanie, przeszedł drugiego dnia,samo miejsce iniekcji zaczerwienione, twarde i bolesne przy dotyku 3 dni. Najbardziej dokuczkiwa jest wysypka. Mam ją na ramionach, plecach, klatce piersiowej. Sa to małe grudki, w kolorze skóry, taka jakby pokrzywka, mocno swędzi. Wapno nie pomaga. Hitaxa tez nie. Dzisiaj, 11 dni po pierwszej dawce, wysypka nadal nie ustępuje, ale też nie nasila się.
Bona 27 maja 2021 - 10:08
Byłam szczepiona 14 maja moderną, na drugi dzień pojawiła się czerwona plama w okolicy ukucia, wzięłam lekki przeciwzapalne i okłady z sodki, był spokój przez tydzień. Po tygodniu zaczęło się od swędzenia i ponownie pojawiła się czerwona plama, która się powiększa. Byłam po poradę u lekarza POZ, który zalecił okłady z Altacetu, smarowanie maścią z heparyną i leki na polepszenie krążenia
DJ 27 maja 2021 - 17:45
Pfizer. Po pierszej dawce jak by mi sterydy wstrzykneli, czułem się lepiej niż wcześniej. 3 dni temu druga dawka: po kilku godzinach dreszcze, następnego dnia ból i zawroty głowy, ogólne osłabienie, kompletny brak sił, ból mięśni i stawów zwłaszcza dłoni. Dziś wysypka na całym ciele ! Twarz opuchnięta, nie czuje warg. Nie wiem co będzie dalej ale żałuje że przyjąłem drugą dawkę.
Krzysiek 29 maja 2021 - 06:56
Na drugi dzień po szczepienia pfizer wystąpiła wysypka na karku, czerwona pokrzywka,leki antyhistaminowe ,maść nie pomogły, wysypka się nasilala,wizyta u lekarza, zastrzyk zmiana leki i maść robiona z hydrokortyzonem,dziś mija 18 dzień po szczepienia bez zmian,wręcz się rozniosla na całą szyję i połowy pleców, nikt nie co dalej i jak długo to potrwa, na drugą dawkę nie idę bo nie wiem co się może jeszcze wydarzyć,
Roma 29 maja 2021 - 21:27
Po około 30 godzin po szczepieniu moderną wystąpiła wysypka w nocy na 2 godziny wypiłam syrop calcium +hitaxa i zeszło ....
Beata 31 maja 2021 - 20:29
26.05.2021-2 szczepienie Pfizerem.Pierwsza dawka bez sensacji, za to druga....dzień po szczepieniu, temperatura, osłabienie i pojawiła się pokrzywka na wewnętrzne stronie obu ramion i na brzuchu.Goraczka i osłabienie minęły, ale wysypka pozostala i powieksza zasięg i kształt :piekącą,swędząca i wypukła. Lekarz zalecił clatrę i hydrocortisonum....bez skutku.
Mieczysław 1 czerwca 2021 - 17:00
Ja po pierwszej dawce mam lepszą erekcję i ogólnie lepsze samopoczucie. Lekki ból ramienia przez 2 dni. Po drugiej dawce ból ramienia przez 4 dni, lekkie osłabienie, lekkie objawy grypopodobne jak przy przeziębieniu przez 4 dni. Poza tym zauważyłem wydłużenie czasu stosunków. Żona ma już dość a przedtem narzekała że za szybko. Ciekaw jestem czy to na stałe czy tylko okresowo? Miał ktoś podobnie?
Mami 2 czerwca 2021 - 15:15
Po 1d Pfizer na 3 dobe spuchła mi w nocy warga, później przez 5 tyg wędrująca, swędząca pokrzywka. Tylko wapno, które nic nie zmieniało. Przesunęłam o 1 tydz. drugą dawkę. Niby było już oki.sporadyczne małe bable. Przyjelam 2d. W nocy spuchnięta warga, doba po wędrująca pokrzywka. Przy 1d i 2d przez 5 dni złe samopoczucie. Zastanawiałam się czy przyjąć 2d. Niestety skutki covida w moim przypadku byłyby gorsze niż reakcje poszczepienne. W niektórych punktach informują żeby dużo pić, odsyłają z opryszczką na ustach.
Izabela 8 czerwca 2021 - 07:35
Po 2 dawce Pfajzera w 3-ciej dobie obudziłam się ze swędzącymi dłońmi w ciągu dnia w pracy swędzenie się nasiliło i pojawiła się wysypka, kupiłam wapno i zaaplikowałam podwójną dawkę. Gdy wróciłam do domu po pracy wysypka była już na brzuchu i nogach. Po kolejnej dawce wapna swędzenie nie zmalało po wieczornej toalecie próbowałam zasnąć, jednak nic z tego kręciłam się a czas powoli leciał z każdą godziną czułam się gorzej spuchły mi usta,boli mnie gardło. Rano skontaktowałam się z lekarzem zapisał mi jakieś leki przeciwalergiczne, antybiotyk i sprej. Mam nadzieje że mi pomogą. Musiałam też iść na zwolnienie lekarz mówił, że jeżeli po dwóch dniach się nie poprawi mam się zgłosić do szpitala.
Stanisław 9 czerwca 2021 - 14:06
STANIK Po 17 dniach od przyjęcia 1 dawki Pfajzera pojawiły sie zaczerwienione zgrubiałe punkty na nogach powyżej kolan oraz rękach wewnetrzna strona ramion, sprawe zbagatelizowałem,myśląc że to minie. Po trzechdniach jest jeszcze gorzej. Lekarz pierwszego kontaktu ze względu na odległy termin od szczepienia odrzucił związek z szczepieniem.
Monika 10 czerwca 2021 - 19:12
Szczepienie 25 maja 1dawka Moderny.Dzis tj.16 dni po, wystąpiła u mnie duża wysypka od pasa w górę myślałam, że to półpasiec ale tj.rozlana czerwona gdzieniegdzie wypukła wysypka ciepła w niektórych miejscach. Swędzenie jak na razie umiarkowane, wzięłam 2łyzki Xyzalu syrop przeciwhistaminowy ale niewiele pomógł.Chyba zgłoszę to jako odczyn poszczepienny by inni ludzie sobie zdawali z tego sprawę.Zastanawiam się jak długo będzie tak trwać i kiedy zniknie,oraz mam wątpliwości czy przy 2dawce nie będzie gorzej. Myślałam również że może to uczulenie po truskawkach lub czystki,gdyż piłam tę herbatkę ale nigdy wcześniej mnie nie uczulały te pokarmy,lub też słońce,jednak od 2 dni niewiele przebywałam na słońcu a ponadto jeśli nawet to w ubraniu,a wysypka jest największą na brzuchu klatce piersiowej ,wewnętrznej stronie przedramion, ramionach,dekoldzie...więc pozostaje odczyn poszczepienny!
IJA 11 czerwca 2021 - 11:28
Jestem po 2 dawce moderny. Po 1 dawce po ok. 7 dniach ból ręki i czerwony swedzoncy odczyn wielkości pomarańczy. Druga dawkę przyjęłam 14 mają efekt o oczny podobny ale mniejszy obrzęk. Myślałam że jest już ok. Nic bardziej mylnego po około 16do 18 dni po 2 dawce zaczęły pojawiać się zaczerwienione swędzące wypryski na różnych częściach ciała szczególnie nogi i ręce. Piję wapno i smaruje hydrocortisonum ale nie pomaga. Jedne znikają drugie wychodzą. Wczoraj byłam u lekarza rodzinnego ale i to nie pomogło dowiedziałam się ze to alergia której nigdy nie miałam dostałam lek telfexo. Mam nadzieję, że kiedyś to minie☹️
Ewelina 19 stycznia 2022 - 20:51
Czy coś się poprawiło, te swedzace plamy zniknęły? ja od miesiąca walczę i już mi brak sił 😭😭
Grażyna 17 czerwca 2021 - 11:13
U mnie podobnie jak u większości.Plamy "wędrujące"-chyba już na wszystkich częściach ciała miałam i od nowa.Żadne p/alergiczne leki i maści nie pomagają,bo to przecież nie alergia.Szczepiona byłam Pfeizerem dwoma dawkami.Pierwsza dawką 13 kwietnia i po paru dniach plamy,dostałam drugą i z plamami zmagam się już ponad 2 miesiące i końca nie widać.Byłam u dermatologa,powiedział -pokrzywka,drugi i trzeci "pokrzywka" inne leki-nic nie pomaga.Może ktoś dostał skuteczny lek?/wątpię/.Tylko nie wiadomo ile te bąble z nami zostaną.
Aga 24 lipca 2021 - 17:57
Hej, czy cos sie u ciebie zmienilo. Ja mam to samo. Po phizerze. Takie plamy pokrzywkowe, wszedzie na nogach i ramionach. Bede robic serie badan. MIeszkam w UK i lekarz ogolny mowi mi ze to chyba uklad odpornosciowy zle/dziwnie zareagowal. Czy to kiedys minie, z tego co czytam, ze jak sie pojawi i trwa dluzej niz 6 tyg to moze zniknac nawet po latach.
Jola 22 czerwca 2021 - 06:18
21.05. dostałam 1 dawkę Pfizera. Po 2 dniach na rękach, brzuchu, udach dostałam pokrzywki. Na pogotowiu dostałam zastrzyk i lekarz powiedział, że to na pewno nie od szczepionki. W następnych dniach pokrzywka się pojawiała, aż 10.06. spuchła mi warga i cała twarz, zaczęłam się dusić i straciłam głos. Znowu pogotowie, dostałam 2 zastrzyki, lekarz tym razem stwierdził, że może to faktycznie po szczepionce. Teraz biorę antybiotyk i clatrę i jest ok. 25.06. będę miała 2 dawkę i nie wiem czy się zaszczepić...
Grażyna 22 czerwca 2021 - 07:23
Napisz Jola jaki zastrzyk dostałaś/pewnie sterydy/.Mój komentarz jest przed Twoim.Mnie dalej obsypuje-buu.Ciekawa jestem,czy dostaniesz drugą dawkę? Pozdrawiam Wszystkich zmagających się z tą uciążliwą pokrzywką.
Jola 24 czerwca 2021 - 04:23
Tak dostałam sterydy. Jutro się okaże czy dostanę 2 dawkę.
Grażyna 22 czerwca 2021 - 07:24
Piszcie proszę,co Wam pomogło .
Anna 23 czerwca 2021 - 19:57
Ja szczepilam sie 2 dawka Astry.Po 3 tygodniach wysypka najpierw wokół pachy.Po sterydowej masci zniknela zeby powrocic za 4 dni i obecnie mam bolesne krostki pod pachą a swedzace na brzuchu i prawym boku.Dostalam antybiotyk lek przeciwalergiczny i masc.Niestety na razie nic nie jest lepiej.Zle spię.Kolega ma to samo po 2 dawce Pfaizera.Smaruje woda z sodą-chwilowa ulga.Pije wapno-chwilowa ulga.Antybiotyk mam brac przez 5 dni.Czy ktoś jest moze po wysypce i napisze co mu pomogło?
Jola 24 czerwca 2021 - 04:24
Mi pomogła clatra 2 razy dziennie
Grażyna 25 czerwca 2021 - 13:50
Jola-dostałaś drugą dawkę?
Jola 27 czerwca 2021 - 09:47
Dostałam 2 dawkę. Lekarz powiedział, że to musiał być jakiś alergen, który mnie uczulił. Zapomniałam dodać, że zrobiłam IGE całkowite i wyszło w normie, także nie powinnam mieć alergii. Dzisiaj wstałam rano i znowu po 2 dniach po szczepieniu pojawiają się plamki na rękach i nogach. To co to jest jak nie szczepionka? A lekarz twierdzi, że reakcja powinna być po 4 godzinach, a nie po 2 dniach.
Grażyna 27 czerwca 2021 - 16:36
Ja " walczę " z wysypką już trzeci miesiąc- nic nie pomaga !!!
Grażyna 28 czerwca 2021 - 19:57
Jola-jak u Ciebie z wysypką? Ja jutro idę do następnego lekarza.
Jola 30 czerwca 2021 - 15:31
Jak wstaję rano to mam trochę na nogach. Na rękach już wcale, ale dzisiaj wzięłam ostatnią tabletkę clatry, także zobaczę w następnych dniach czy mnie znowu mocno wysypie. 6 lipca idę do alergologa i zobaczymy czy zrobi jakieś testy. A ty Grażyna byłaś u alergologa?
Grażyna 30 czerwca 2021 - 17:57
Jola podaję mõj nr telefonu-516557707, jeżeli masz życzenie,to zadzwoń-lepiej porozmawiać.Jutro do popołudnia jestem nieosiągalna jadę do kliniki dermatologicznej.Mam niezłe problemy.
Małgorzata 1 lipca 2021 - 13:26
Po 14 dniach od szczepionki J&J dostałam wysypki na przedramieniach i mi się rozlewa. Wapno nie pomaga 😔 Co stosować?
Kasia 8 lipca 2021 - 19:23
26 maja zaszczepiłam się Pfizerem. W 9 dobie po szczepieniu dostałam mega swędzącą wysypkę-na szyi, dekolcie, przedramionach, zgięciach rąk i nóg. Swędziała niesamowicie, nie mogłam spać w nocy, dosłownie chciało mi się płakać. To był koszmar. Piłam wapno, brałam clatrę, smarowałam maścią. Nic nie pomagało. Pojechałam do szpitala , przyjęła mnie dermatolog. Obejrzała mnie i powiedziała, że to po szczepionce i na oddziale ma sporo osób wysypanych od stóp do głów właśnie po szczepieniu. Dostałam tabletki- steryd- encorton i maść. Po 11 dniach wysypka zeszła. Teraz mija drugi tydzień od odstawienia sterydów i wysypuje mnie od nowa. Najgorzej dekolt oraz zgięcia rąk i nóg. Nie wiem kiedy się to skończy. Ile można faszerować się sterydami? Bardzo żałuję, że się zaszczepiłam. Na druga dawkę nie idę. Lekarka powiedziała, że po drugiej dawce mogę zareagować jeszcze gorzej.
Marcin 11 lipca 2021 - 08:55
U mnie po szczepieniu pfizer pojawiła się wysypka pomiędzy palcami dłoni. Jak pokrzywka z wodnymi krostkami. Utrzymywała się Ok 3 tygodni.
Grażyna 17 lipca 2021 - 18:44
Napiszcie proszę-czy ktoś wyleczył te plamy,wysypkę i jakimi lekami?
Aga 19 lipca 2021 - 09:26
Ja 6 dni po drugiej dawce phizer dostalam czerwonch plam na nogach. Leki przecihistamonowe pomogly. Dzis ani wczoraj ich nie bralam i te placki czerwone ( pokrzywka tak to sie chyba zwie) wrocily i swedza. Nigdy nie mailam zadnych alergii. Nie pamietyam bym miala jakies wysypki. Wydaje mi sie ze to musi byc od szczepienia. Mieszkam w UK tu mi mowia ze to nie od szczepinia. Ale czytajac wasze komenatrze jakos wydaje mi sie ze to musi byc od szczepenia. Co wam mowia lekarze w Polsce? w ULOTCE phiera nic nie pisze o wysypkach kilka dni po szczepieniu.
Anna 20 lipca 2021 - 19:06
Napiszcie proszę czym się leczycie, co pomaga. Ja po 3 tyg od pierwszej dawki pfizera dostałam nadwrażliwości na słońce, piekła skóra. Potem po 4 tyg. drobniutka wysypka na całym ciele jak kasza, lub drobniutki piasek, bardzo gęsta, w kolorze skóry, specjalnie nie swędząca. Drugi termin przełożyłam. Dermatolodzy nic nie wiedzą, dają Telfexo i flucinar. Po drugiej dawce czerwona plama pod pachą na całą szerokość pachy po stronie podania szczepionki. Wysypka coraz gęstsza. Swędzi tylko na lewej dłoni tej podstronie szczepienia, i piecze lekko po kąpieli i od ciepła w upały i od słońca. Gardło też lekko swędzi. Co dalej? Czy komuś coś pomogło?
Grażyna 27 lipca 2021 - 21:10
Ja walczę dalej,leci czwarty miesiąc.Jestem po badanianiach w Klinice dermatologicznej.Czekam na wyniki.Uważajcie na słońce! Pozdrawiam.
Katarzyna 30 lipca 2021 - 07:43
Witam, ja również już ponad dwa tygodnie walczę z wysypką po drugiej dawce pfizera. Wg. zaleceń lekarzy bałam tabletki clatra przez 10 dni, stosowałam i nadal stosuję różnego rodzaju maści na uczulenie skóry, otrzymuję również zastrzyki z klemastyną, rozpuszczam wapno i stosuję syrop hydroxyzinum. Niestety nic nie działa. Jestem w trakcie zgłaszania swojego przypadku jako Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP), ale wychodzi na to, że jest to duży problem dla lekarza, a ja niestety sama nie mogę tego zrobić. Czy ktoś miał podobny problem przy zgłoszeniu NOP? Pozdrawiam.
Anna 30 lipca 2021 - 11:40
Jestem miesiąc po szczepieniu druga dawka BionTech i jest masakra najpierw czerwona bolaca gula na obojczyku i wysypka całej lewej strony teraz już na całym ciele leki histaminowe nie pomagają najgorzej wieczorem czeka mnie kolejna wizyta u lekarza
Grażyna 30 lipca 2021 - 21:13
Tylko lekarz może zgłosić NOP.
Aga 4 sierpnia 2021 - 04:04
Witam serdecznie. Ja juz 3ci tydzien mam pokrzywke, glownie na calych nogach. Zaczela sie okolo 4 dni po drugiej dawce phizera, jak juz wczesniej wspomnialam. Robilam prywatnie czesc badan. IgE calkowiete/ Immuglobina IgE bardzo niskie. Wiec raczej to nie alergia. MAM PYTANIE DO GRAZYNY, czy twoje wyniki cos pokazaly? Na mnie leki antyhistaminowe nie dzialaja. Bylam prywatnie u lekarza rodzinnego i powiedzial, ze mozd to byc ze szczepieniem. Dermatolog nie chciala mnie nawet sluchac i powiedziala, ze to na pewno nie id szczepienia. Pokrzywka pojawia sie codziennie. I nie wyglada jakby miala minac :/. Prosze dzielcie sie tutaj z nami jak rozwija sie sytuacja u was?
Grażyna 4 sierpnia 2021 - 07:58
Witam.Miałam bardzo szczegółowe badania,wyniki mają być po ok.4 tygodniach -czekam.
Aga 4 sierpnia 2021 - 20:38
Witam serdecznie. Grażyna, dziękuję za twoja wiadomosc. Ja mieszkam w UK i tam lekarz nie mial.nawet czasu mnie przyjac mialam tylko tele porade. Jestem teraz w PL i sama zrobilam sobie troche badan. Czy mozesz dac mi znac jakie robilas badania? Czy cos Ci lekarze powiedzieli co to moze byc? Czy podejrzewaja jakas powazniejsza chorobę. Mi w Polsce dermatolog dzis przepisal steryd do brania przsz miesiac. Zdolowalam sie bardzo. U mnie z kazdym dniem pokrzywka.jest coraz silniejsza a leki antyhistaminowe nie dzialaja.
Grażyna 6 sierpnia 2021 - 10:43
Witam. DO AGI-wyżej w komentarzach podałam mój nr tel., jeżeli chcesz porozmawiać-zadzwoń.
viola 9 sierpnia 2021 - 18:16
Trzy dni po szczepieniu wysypka początkowo po lewej stronie , zaczęło się od lewej ręki po tygodniu na całym ciele wygląda jak ospa. Czekam na wizytę u dermatologa , leki przeciwalergiczne bez recepty nie działają .Nasila się po kontakcie ze słońcem . Pomocy co w pomaga ?
Ana 17 sierpnia 2021 - 00:49
Ja zmagam się z wysypka już 4mc, leki przeciwhistaminowe nie pomagają, maści że sterydem także. Jedna z maści pomogła i zmiany ustąpiły jednak chwilę potem wysypka wstąpiła na klatce piersiowej i szyi. Lekarze u których byłam sami nie wiedzą z jakiego to powodu i czy faktycznie jest to reakcja po szczepionce. Ja innej możliwości jak efekt po szczepieniu nie widzę.
Aga 18 sierpnia 2021 - 00:41
Do Grazyny i Innych, Dziękuje za odpowiedzi. Ja nadal nie wiem co mi jest. W jednym z badan wyszly nieprawidlowosi. Cos ze szpikiem moze, cos z immuniglobinami. Jak czytam moje ostatnie objawy to wydaje mi sie ze to moze jakis nowotwor. NIE MAM POJECIE. Nie spie druga noc wszystko tak mnie swedzi, ze oszaleje. Jestem 4 dobe na sterydzie doustnym i zamiast lepiej jest gorzej. Co dziwnego u mojego męża rowniez pojawila sie pokrzywka bardzi silna na ciele. A mial szczepienie 4 miesiace przede mna. Oszaleje zaraz. Lekarz w UK mowi, ze to pewnie infekcja. Moze szzcepienie bylo niesterylne i czyms sie zarazilam. takze jestem zagubiona. Nikt nie wie co mi jest. Ale jedna z teorii lekarzy mowi, ze cos z ukladem odpornosiowym jest nie tak. Sytuacja z moim mężem jest dziwna, nigdy nie mial pokrzywki i tak nagle tez dostal. Raczej to jest powiazane ze mną. Myslalam, ze to od szczepionki. Ale moze czys sie zarazilam przy szczepieniu.
Aga 18 sierpnia 2021 - 00:58
Przepraszam za ten chaotyczny komentarz. Cala skóra mnie piecze. Pokrzywka byla dzis tak ogromna, nawet na czole. Zadrapie sie zaraz na smierc chyba. Oszaleje....
Grażyna 18 sierpnia 2021 - 11:14
Ja już piąty tydzień czekam na wyniki badań.Na razie " nikt nic nie wie".
Grażyna 23 sierpnia 2021 - 10:32
Aga napisz co u Ciebie? Co to za dziwna wysypka u Męża? Dalej czekam na wyniki badań.
Aga 24 sierpnia 2021 - 08:41
Czesc, Dzięki za wiadomosc. U mojego męża pokrzywka znikła po 2 dniach. Ale u mnie dalej jest. Tu mi przepisali sterydy na 5 dni, po 20 mg na dzien. Nic nie pomogly. Dermatolog w Polsce mi przepisal na 23 dni. Mam ten steryd jakby co ale narazie go nie chce. Tylko Clatra niweluje pokrzywke. Ale i tak codziennie je mam, te czerwone, swedzace placki. Mi sie wydaje, ze czyms mnie zarazili podczas szczepienia. A dodatkowo uklad odpornosciowy najwyrazniej mam slaby. Bede powtarzac badanie proteinogramu. Tu w UK. I zobacze co dalej. Bylam wczoraj u ogolnego tu to powiedzial ze to jakis wirus. I ze moze to zniknie za kilka miesiecy. Sterydu juz nie chce, bo z tego co czytam to i tak wraca. Jestem zdolowana. Wydaje mi sie, ze u zdrowych osob z 'normalnym' ukladem takie rzeczy nie maja miejaca. Nie wiem co robic. Napisz jak bedziesz wiedziec co u Ciebie. Pozdrawiam serdecznis
Grażyna 2 września 2021 - 10:07
Dalej czekam na wyniki badania. /Od 19 lipca/ i jak się leczyć kiedy postawienie diagnozy trwa tak długo,a później lekarze mówią, że przychodzimy za późno...
Aga 5 września 2021 - 14:47
Czesc Grazyna, dzięki za wiadomosc. Ja juz jestem kłębkiem nerwów. Mam pytanie czy robili Ci badania krwii? Biopsję skóry? Rentgena? Czy nadal masz pokrzywkę? Moja trochę zmalała. Albo zaczęłam lepiej reagowac na leki anthistaminowe. Aczkolwiek, niestety nadal jest. W UK wyslali mnie na badania krwii kilka dni temu w tym na badnania w kierunku szpiczaka. Moja Mama rozmawiala z hematologiem i Pani Dr mowila, ze przy chłoniaku tez mozna miec wysypke/ pokrzywke. Wiec nie wiem co dalej. Generlanie PRZYCZYN pokrzywki moze byc setki. Aczkolwiek u zdrowych ludzi z prawidlowo dzaialajacym uklad odpornosci nie powinno byc przewleklej pokrzywki. A u mnie wyszedl nieprawidlowy proteinogram. Ja w tym tygodniu powinnam miec wyniki badan krwii. Boje sie. Dobrze, ze Cie wyslali na tak dokladne badania
Grażyna 15 września 2021 - 20:26
Witam. Czy Ktoś wyleczył się ? Jeżeli tak-napiszcie jakie leki pomogły?
Grażyna 26 września 2021 - 21:24
Uwierzycie, że ponad 2 miesiące czekam na wyniki -miałam pobrany wycinek skóry z tych plam-wysypki.Brak słów!
Joanna 7 października 2021 - 12:41
Witam. Mam podobnie. 5 dni po szczepieniu obrzęk twarzy, parzenie od środka i silne swędzenie. Prze 3 dni dexawen w zastrzyku na nocnej opiece medycznej i szereg wizyt u lekarzy. Wszyscy rozkładają ręce i twierdzą że to nie alergia kontaktowa, ani pokarmową lecz jakas inna, bliżej nieokreślona, może na czynnik chemiczny, jakiś lek.... Dodatkowo stwierdzona osutka świetlna. Minęło 3 miesiące lata, a ja w stałej ochronie-krem z filtrem 50, długi rękaw, leki rano i wieczór. Chwilę dłużej na słońcu i już swędzące plamy lub rumień albo jedno i drugie. Po pół roku z twarzą lepiej, zaś pojawiła się pokrzywka od łokci w dół, nogach do kolan i szyi. Swędzi szczególnie wieczór i w nocy. Cały czas leki, wizyty itp. Ciężki temat. Nie przyjęłam 2 dawki. Jestem po astra zeneka.
Agnieszka 13 października 2021 - 10:52
Witam. Ja codziennie biore jeden zyrtek i nie widze pokrzywki, aczkolwiek wiem, ze bez zyreteku bedzie widoczna. (1.5 miesiaca temu bralam steryd przez 5 dni, 20mg na dzien i pokrzywka mocno zmalala). 2 tygodnie temu nie bralam lekow antyhistaminowych i po 3 dniach zaczely pojawiac sie plamy pokrzywkowe. Hematolog kazal mi brac leki antyhistaminowe przez kolejne 3 miesiace. Jak pisalam wczesniej okazalo sie ze we krwii mam bialko monoklonalnce co moze byc objawem nowotworow zlosliwych krwii / szpiku. W styczniu mam miec dokladniejsze badania. Mam tez nieprawidlowa budowe immungoglobin ( co jest zwiazane z tym bialkiem wlasnie). W moim wypadku nie mozna wykluiczyc ze ta moja pokrzywka po szczepieniu byla zwiazana wlasnie z nieprawidlowa odpowiedzia ukladu immunologicznego na szczepienie, w tym wlasnie nieprawidowa immunoglobin Iga, Igm itp. U calkiem zdrowych osob nie powinno byc zadnych pokrzywek. Aczkolwiek nie mozna wykluczyc alergii u czesci z was. Pokrzywka przewlekla (bo ja taka juz mam) jest baaardzo zadko spowodowana alergia. U mnie pokrzywka pojawila sie po kilku dniach od szczepienia. Jedna z hipotez lekarza jest taka, ze byc moze zlapalam jakas infekce w tym czasie, i ze ta pokryzwka jest od tego. O innych problemach z krwia dowiedzialam sie przypadkiem robiac baaaardzo poszerzne badania krwii. Grazyna, a jak twoja pokrzywka, czy nadal ja masz. Jak twoje wyniki wycinka? Pozdrawiam.
Gosia 22 października 2021 - 18:03
Moja córka jest 7 dni po szczepieniu pfizerem od wczoraj pojawią się pokrzywka, która ganiam po lewej stronie ciała, po prawej nie ma. Od dziś dostaje hitaxe i miejscowo fenistil zobaczymy co będzie. Nigdy nie miała alergii.
Anna 20 listopada 2021 - 14:35
Mnie po pfiizerze spuchły palce u rąk i jest tak raz trochę lepiej, raz trochę gorzej od 5 miesięcy. Nic nie pomaga, chociaż smaruję wszelkimi możliwymi żelami. Zrobiłam całą górę badań i wszystko w normie, czyli nie wiadomo co za cholera i co z tym robić. Na początku po szczepieniu miałam jeszcze przez 3 miesiące katar, który na szczęście już przeszedł, chociaż przedtem od 20 lat nigdy nic. Palce się najgorzej zginają rano i wieczorem. W czasie dnia niby jest ciut lepiej. Ogólnie jednak masakra.
Ewa 11 grudnia 2021 - 21:09
Od kilku miesięcy mam wysypkę, początkowo pojawiała się na dekolcie,myślałam że to od słońca stosowałam różne maści i leki alergiczne ,nic nie pomagało,przyjęłam drugą dawkę a pokrzywka pojawiała się coraz więcej na rękach,brzuchu i nawet na głowie,ale pani dermatolog powiedziała że to nie od szczepionki i przyjęłam 3 dawkę 26 listopada. Nie pomogły sterydy , maści ani leki teraz mam zastrzyki phenazolinum ale nadal nie ma poprawy .W dzień po kąpieli i zastosowaniu maści kilka godzin jest lżej ,ale jak przychodzi wieczór i noc to masakra swędzenie i wysypka mam już zabużenia snu i jakieś omamy . Proszę napiszcie czy ktoś się wyleczył i jak ? Grażynko proszę napisz co z Tobą?
Grażyna 15 grudnia 2021 - 20:13
Ewa-w komentarzach jest mój nr tel. Jak chcesz porozmawiać -zadzwoń.
Ewelina 19 stycznia 2022 - 20:19
Pani Grażyno, jak tam sytuacja, coś więcej się Pani dowiedziała na temat tych objawów. Ja już nie wiem co mam robić 🥺 to swędzenie skóry i te plamy mnie wykończą, leki przeciwhistaminowe nie pomagają 😭
Wioletta 18 grudnia 2021 - 21:37
Grażynko czy ty masz w końcu wyniki i wiesz co to ja po pierwszym pfajzer nic drugi nic a teraz suedem dni po trzeciej mam wysypkę na brzuchu jestem przerażona tym co czytam jeszcze to cholerstwo się nie rozeszło to może tak zostanie
Arkadiusz 21 grudnia 2021 - 09:03
Witam też mam problem z wysypoko szczepiłem się jonsonem 10 listopada i szlak mnie trafia najpierw ręce teraz nogi podbrzusze oszaleje macie jakiś sprawdzony sposub proszę o kontakt mailem lub tel. 665404212
Mariusz 26 grudnia 2021 - 10:03
Witam ludzie... Mam tak samo jak wy... Minęło dwa tyg od drugiej dawki szczepionka pfizer i od 3 dni mam wysypkę jak bym został pogryziony przez stado komarów... Swędzi przeokrutnie w nocy nie mogę spać... Staram się nie drapać bo obrzęk robi się coraz większy... Jakas tragedia... Nigdy nie miałem żadnych problemów ze skórą więc sytuacja dla mnie jest nowa i niezrozumiała... Podobno pić wapno więc piję... Poczekam co będzie dalej ale czytając wcześniejsze komentarze to bez lekarza się nie obejdzie...
Ewelina 19 stycznia 2022 - 20:08
Czy wysypka i świąd ustąpił?
Kate 27 grudnia 2021 - 18:16
Boże ja to też mam po jannsen , jestem załamana....swędzi mnie wszystko.....ale pomaga kwerycytyna.....I smaruje betulina....witamina D i b komplet z b12
Joanna 31 grudnia 2021 - 13:44
Moje pierwsze dwie dawki AstraZeneca przyjęłam jak placebo nawet miejsce wkłucia nie bolało. 3 dawka Pfizer(48 godz po) i niby ok, ale ręką boli i pod pachą ucisk jakby opuchnięte, po ok 20 godz łomotanie serca i ucisk w klatce piersiowej i wysypka, kaszka taka na twarży i za uszami trochę swędzi. Hmm ciekawe czy na tym się skończy. JEDNAK JESTEM ZDANIA ŻE WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ TAK DLA SIEBIE JAK I DLA INNYCH. POZDRAWIAM
Wioleta 6 stycznia 2022 - 13:00
Po pierwszej dawce po 3 tyg wystąpiła u mnie opuchlizna twarzy i wysypka. Typowo alergicznie to wyglądało, ale po lekach zeszło ładnie. Myślałam, że ten stan od leku, który zażyłam. Po drugiej dawce było to samo po 3 tyg. Teraz myśle, że to od szczepienia. Za drugim razem tez leki pomogły.
Kasia 13 stycznia 2022 - 14:10
Cześć Wam, jestem w podobnej sytuacji jak Wy 😪 Po pierwszych dwóch dawkach szczepionki przez 2 dni czułam się kiepsko ale po 3 był dramat - myślałam że mi covida wstrzyknęli. Po tygodniu od 3 dawki dostałam pokrzywki. Najpierw myślałam, że to po nowym peelingu do ciała bo ogólnie jestem alergikiem. I przez 3 wieczory jeździłam na calodobówkę gdzie podawali mi dexaven, który pomagał tylko na 4-6h. W końcu udało mi się umówić do alergologa, który stwierdził że to nie jest absolutnie na tle alergicznym i najprawdopodobniej to NOP. Pani alergolog na początek przepisała mi Clatrę ale ta niewiele pomagała. Później dodała do tego Telfexo180 - też nic, cały czas swędziało i wkurzało. Teraz biorę tylko Telfexo180 dwa razy dziennie i wcale nie jest lepiej. Mam problem ze snem, jak już uda mi się zasnąć to budzę się 5-6 razy w nocy, potem chodzę półprzytomna. Czuję się okropnie, a co najgorsze nie wiem co dalej robić... Mam umówioną wizytę u immunologa na środę 19.01. Zobaczymy co on powie. Mam pytanie do Was, czy był ktoś z Was u immunologa? Zlecił on jakieś konkretne badania? Ściskam mocno i pamiętajcie, że nie jesteście w tym sami 🙌🏻
Ewelina 19 stycznia 2022 - 19:58
Można wiedzieć jak po wizycie, czegos się Pani dowiedziała?Ja już nie potrafię normalnie funkcjonować, do głowy idzie dostać przez to swędzenie
Ewelina 19 stycznia 2022 - 20:11
Jak po wizycie, coś wiadomo, cis Sue wyjaśniło?u mnie już miesiąc to trwa i szlak mnie trafia z tym swędzeniem, skóra dziwnie szczypie, swędzi przeokrutnie, dostałam skierowanie do dermatologa ale nie wiem czy cos pomoże?!
Ewelina 20 stycznia 2022 - 04:05
Witam, Jak po wizycie u immunologa?
Kasia 23 stycznia 2022 - 07:32
Hej, niestety wizyta u immunologa została przełożona dopiero na 15.02 😪 i nadal się męczę bo leki coraz słabiej działają. Momentami nie wiem co ze sobą zrobić... Jak tylko będę już po to dam znać.
Ewelina 19 stycznia 2022 - 19:56
17.12.21 miałam I dawkę Pfizera, po kilku godzinach zauważyłam plamy na skórze, jakby ukąszenie komara, nawet kleszcza i rumień wkoło, w nocy zaczęło mnie wszystko swędzić, myślałam, że zadrapie się na śmierć, jakas masakra. Odrazu wizyta u lekarza, przepisał clatre, maść i nic... dalej to samo, teraz biorę podobno mocny lek przeciwhistaminowy Telfexo i dalej nic, zero poprawy. Plamy znikają, pojawiają się dziennie nowe i strasznie swędzą, oszaleć można. Ciekawe jest to, że mąż również ma te same objawy ale po II dawce, bylismy razem na szczepieniu, po pierwszej nie miał żadnych dziwnych objawów. Robiłam badania krwi, nawet kał w kierunku pasożytów, wszystko ok, wyniki w normie. Miesiąc leczenia i nic nie pomaga, dostałam skierowanie do dermatologa, obawiam się, że też mi nie pomoże. Co wam pomogło w wyleczeniu ?
Grażyna 21 stycznia 2022 - 18:00
EWELINA-pytasz -co pomogło w wyleczeniu? Czy Ktoś został wyleczony????? Jeżeli tak,to napiszcie.
Kasia 23 stycznia 2022 - 07:35
Grażynko też się nad tym zastanawiam, czy to w ogóle można wyleczyć? Czy to samo przejdzie z czasem? Nikt nic nie wie...
Dodaj komentarz