Wyspa Węży [Ukraina] – historia bohaterskich ukraińskich obrońców [Posłuchaj nagrania]

Wyspa Węży - miejsce bohaterskiej śmierci ukraińskich obrońców Fot. Wikimedia Commons

Poznaj historię obrońców ukraińskiej Wyspy Węży. Przedstawiamy ostatnie słowa bohaterskich Ukraińców zaatakowanych przez Rosjan.

Cały świat poruszyła historia niezwykłej odwagi ukraińskiej załogi malutkiej wysepki na Morzu Czarnym.

Chwała bohaterom

Ambasador Ukrainy w Japonii Serhij Korsunski opublikował na specjalnej konferencji prasowej nagranie z rosyjskiego ataku na obsadzoną przez 13 funkcjonariuszy ukraińskiej straży granicznej Wyspę Węży (Ostriw Zmijinyj). Na nagraniu słychać, jak rosyjski okręt wojenny wezwał Ukraińców do poddania się, w przeciwnym wypadku ich placówka zostanie zbombardowana. Odpowiedź obrońców przejdzie do historii. Na nagraniu słychać następującą wymianę zdań:

„Tu okręt wojenny. Tu rosyjski okręt wojenny. Złóżcie broń i poddajcie się, aby uniknąć przelewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym wypadku zostaniecie zbombardowani”.

Ukraińscy strażnicy odpowiedzieli krótko: – „Do rosyjskiego okrętu wojennego: p****** się!”.

To były ostatnie słowa ukraińskich strażników granicznych. Wyspa została ostrzelana a wszyscy jej obrońcy zginęli – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca dodał:

„Wszyscy strażnicy graniczni zginęli bohatersko i nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni tytułem Bohatera Ukrainy”.

Wyspa Węży (Morze Czarne)

Opisywana wyspa położona jest 48 km od południowego wybrzeża Ukrainy na Morzu Czarnym, w odległości około 300 km na zachód od Krymu. Chociaż jest niewielka (ma zaledwie 18 hektarów powierzchni), ma duże znaczenie symboliczne. W zeszłym roku Wołodymyr Zełenski właśnie na tej wyspie zorganizował wywiad z mediami przed szczytem mającym na celu nacisk na Rosję, by zwróciła okupowany Krym. Wówczas powiedział słowa, które obecnie brzmią niezwykle aktualnie:

„Ta wyspa, tak jak reszta terytorium naszego kraju, jest ziemią ukraińską i będziemy bronić jej z całą mocą” – mówił prezydent Ukrainy.

Teraz Ukraińcy dali dowód prawdziwości tych słów. Poniżej można wysłuchać nagranie wymiany tej zdań (początek nagrania od 1:06):

AKTUALIZACJA: W poniedziałek 28 lutego ukraińskie władze ogłosiły, że bohaterscy obrońcy wyspy jednak przeżyli atak i trafili do rosyjskiej niewoli po tym, jak wyczerpała im się amunicja. Jak to wyglądało, dowiesz się z tego artykułu.

Czytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

3 komentarze

m 25 lutego 2022 - 10:52
Nie jestem za Ukrainą ani za Rosją ALE żeby w dzisijeszych czasach najeżdżać i zabijać ludzi, siać niszczenie? ten człowiek ma wszystko , z nudów sobie najeżdza na kraj? czy to teraz dla niego teraz jakiś drugi kryzys wieku? Kto robi tak dzisiaj? Na pewno zostanie z tego rozliczony i cała Rosja. Zabronić ludzi z paszportem rosyjskim podróżowania, ja jako osoba uwielbiająca podróżówać dla mnie by to była dotkliwa kara... oni wszedzie podrozuja, "zamrozic" ich turystycznie...niech ....w swoim kraju z nim...
Rosyjskie produkty w Polsce – sprawdź, czego nie kupować, by nie wspierać Rosji – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 25 lutego 2022 - 12:01
[…] Wiadomości […]
CHARLIE-CRP – trzeci stopień alarmowy. Co to znaczy? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 25 lutego 2022 - 12:59
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz