Dowiedz się, czym jest Comarch Opaska Życia, jak działa i w jaki sposób może pomóc w opiece nad starszą osobą. Sprawdź, jak ten elektroniczny gadżet może przysłużyć się opiekunowi i umożliwić mu spokojny wypoczynek.
Spis treści:
- Wyjazd na urlop i opieka nad seniorem – jak to połączyć?
- Senior na wakacjach – z Opaską bezpieczniej
- Kontakt podczas wakacyjnego wyjazdu – to ważne dla wszystkich
- Chwila oddechu dla opiekunów i podopiecznych
- Comarch Opaska Życia dla seniora – jak działa?
- Czy trzeba płacić za używanie systemu?
- O czym pamiętać, wybierając Opaskę dla seniora?
- Pomoc na czas
Opieka nad starszą osobą stanowi wyzwanie, zarówno dla opiekuna, jak i osoby, o której dobrostan trzeba dbać. Istotną kwestią w tej relacji jest znalezienie złotego środka między zapewnieniem ciągłej opieki a odnalezieniem choć odrobiny wytchnienia dla opiekuna.
Wyjazd na urlop i opieka nad seniorem – jak to połączyć?
Lato to czas urlopów i rodzinnych wyjazdów na zasłużony odpoczynek. Każdy z nas marzy o tym, by zmienić otoczenie, skorzystać z uroków przyrody, czy po prostu wyrwać się z miasta. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość. Dla wielu osób do tej pory przeszkodą w wyjazdach była kwestia opieki nad bliskimi. Starsze osoby nie zawsze mogą udać się z resztą rodziny w daleką podróż, która dla nich jest znacznie bardziej obciążająca niż dla młodszych ludzi. Wielu seniorów nie chce też opuszczać swojego bezpiecznego, znajomego otoczenia, w którym czuje się komfortowo. Z tego powodu nie każdy był w stanie udać się na urlop tak, jak tego pragnął. Na szczęście jest już sposób na połączenie potrzeby stałego obserwowania stanu zdrowia podopiecznego z letnim wyjazdem i fizyczną rozłąką. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają, jest Comarch Opaska Życia.
Wypoczywając daleko od miejsca zamieszkania, nie trzeba się już martwić, czy akurat w tym momencie bliska nam osoba nie poczuje się gorzej, a my nie mamy o tym pojęcia. Dzięki darmowej, zintegrowanej z Opaską aplikacji można szybko sprawdzić aktualny stan zdrowia noszącego ją seniora. Wypoczywając na plaży czy w górach możemy z pomocą smartfona błyskawicznie sprawdzić tętno oraz lokalizację posiadacza Opaski i upewnić się, że nie dzieje się nic niepokojącego. Jednocześnie senior może się z nami błyskawicznie skontaktować, wciskając wyraźnie oznaczony przycisk na Opasce. Nie musi szukać telefonu komórkowego – może rozmawiać przez wbudowany mikrofon. Dzięki możliwości stałego wglądu w statystyki zdrowotne seniora możemy z większym spokojem udać się na urlop i odpocząć psychicznie, wiedząc że w każdej chwili możemy sprawdzić stan zdrowia ukochanej osoby.
Senior na wakacjach – z Opaską bezpieczniej
Tak samo jak sprawdza się podczas wyjazdu opiekuna, Comarch Opaska Życia może być równie pomocna w przypadku, kiedy to senior zapragnie udać się na wypoczynek (na przykład do sanatorium), a opiekun akurat nie jest w stanie mu towarzyszyć. Dzięki funkcji lokalizacji GPS i regularnym pomiarom tętna seniora opiekun może sprawować nad nim stałą, dyskretną pieczę. Dzięki przyciskowi SOS w razie jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej opiekun zostanie powiadomiony i będzie mógł błyskawicznie wezwać lokalne służby ratownicze, które dzięki lokalizatorowi skieruje od razu na miejsce.
Kontakt podczas wakacyjnego wyjazdu – to ważne dla wszystkich
Dla wielu seniorów bardzo ważne jest ciągłe utrzymywanie kontaktu z bliskimi. Szczególnie istotne staje się to podczas chwil rozłąki, na przykład gdy część rodziny wyjedzie na wakacje. Niektórym starszym osobom może być trudno obsługiwać telefon komórkowy – zwłaszcza nowszy model – i przez to mogą nawet rezygnować z prób połączenia, co może mieć negatywny wpływ na ich samopoczucie. Comarch Opaska Życia wyposażona jest w kartę SIM, podobnie jak telefon komórkowy, więc może też pełnić jego funkcję. Jednak wykonanie połączenia jest znacznie prostsze: wystarczy wcisnąć duży, wyraźnie oznaczony przycisk, a Opaska od razu wybierze zaprogramowany numer. Dla mniej obeznanych z technologią seniorów Opaska może stać się nawet zamiennikiem telefonu, w przypadku gdy będą chcieli się połączyć z bliskim, który akurat wyjechał. Jednocześnie przebywające na wakacyjnym wyjeździe osoby mają większy komfort wypoczynku, wiedząc że ich bliski może się z nimi bez problemu skontaktować w każdym momencie.
Chwila oddechu dla opiekunów i podopiecznych
Comarch Opaska Życia to urządzenie, które z jednej strony daje podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej pozwala opiekunowi na czasowy odpoczynek, chwilowy oddech i tzw. naładowanie akumulatorów. Mając powyższe na względzie, trzeba też pamiętać o tym, by podopieczny nie poczuł się osamotniony. Istnieją nawet badania naukowe, które podpowiadają, jak temu zapobiec. W 2006 roku naukowcy z Finlandii przebadali wpływ kontaktów społecznych na stan osamotnienia u seniorów. Okazało się, że ponad 1/3 badanych (39,4%) w wieku powyżej 74. roku życia deklarowała poczucie osamotnienia. Nie miało to związku z częstotliwością kontaktów z bliskimi oraz przyjaciółmi, a raczej z własnymi oczekiwaniami i satysfakcją lub jej brakiem po tych kontaktach. Według fińskich naukowców poczucie osamotnienia u starszych osób można zmniejszyć poprzez skłonienie ich do zmiany oczekiwań i pogłębienie refleksji na temat własnych relacji z innymi. Według różnych badań częstsze korzystanie z technologii i możliwości komunikacji jakie ona daje, może zapobiegać poczuciu osamotnienia u seniorów, a to z kolei może przełożyć się na ich lepsze samopoczucie, a nawet poprawę stanu zdrowia. W tym przypadku największym atutem Comarch Opaski Życia jest prostota obsługi, dzięki której seniorzy mogą bardzo łatwo utrzymywać kontakt z bliskimi.
Danie opiekunowi wglądu w stan zdrowia seniora na odległość ma również ogromne zalety, takie jak: dłuższy czas odpoczynku i nabranie sił do dalszej opieki, czy możliwość regeneracji psychicznej, przy jednoczesnym sprawowaniu pieczy nad zdrowiem podopiecznego. A dobrostan psychofizyczny opiekuna jest bardzo ważny, by mógł on właściwie sprawować opiekę nad seniorem. Jak przekonuje amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Opiekunów w poradniku „Circle of care. A guidebook for mental health caregivers” dedykowanym opiekunom, „dbanie o siebie to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić nie tylko dla siebie, ale też dla podopiecznego i reszty rodziny”. Choć publikacja dotyczy opiekunów osób zmagających się z problemami psychicznymi, to wiele z zawartych w niej porad znajduje zastosowanie również w opiece senioralnej. Według ww. stowarzyszenia opiekunowie powinni dbać o siebie między innymi poprzez aktywność fizyczną, wysypianie się i odpowiednią dietę. Podczas sprawowania opieki wykrojenie czasu dla siebie może być bardzo trudne. Comarch Opaska Życia, dająca zdalny wgląd do statystyk o stanie zdrowia podopiecznego, pozwala opiekunowi dalej dbać o seniora, ale też jednocześnie umożliwia mu czasowe wyjazdy wypoczynkowe – tak istotne dla dbania o własne zdrowie i równowagę psychiczną.
Comarch Opaska Życia dla seniora – jak działa?
Jest to niewielkie urządzenie zakładane na nadgarstek, przypominające popularne opaski elektroniczne lub zegarek typu smartwatch. Urządzenie na bieżąco zapisuje informacje o stanie zdrowia swojego właściciela, które opiekun może zobaczyć na ekranie swojego smartfona, dzięki połączeniu Opaski z dedykowaną, bezpłatną aplikacją mobilną.
Wśród funkcji Opaski znajdziemy:
- przycisk SOS;
- połączenia głosowe;
- komunikaty głosowe – dotyczące np. statusu założenia urządzenia, niskiego poziomu baterii, czy aktualnej godziny;
- pomiar tętna;
- krokomierz;
- moduł GPS, umożliwiający szybkie zlokalizowanie posiadacza Opaski.
Warto także zaznaczyć, że Opaska jest wygodna i łatwa w obsłudze – by nie powodowała dyskomfortu oraz nie sprawiała kłopotów osobom niekoniecznie obeznanym z nowinkami technologicznymi.
Czy trzeba płacić za używanie systemu?
Użytkownicy Comarch Opaski Życia mogą być spokojni, że po zakupie urządzenia nie muszą się martwić o żadne dodatkowe koszty związane z korzystaniem z całego systemu opieki. Płacąc tylko raz, otrzymujemy Opaskę wraz z kartą SIM, darmową aplikację na smartfona i nielimitowane połączenia telefoniczne na terenie Polski przez cały rok. Jedyna cykliczna opłata, z jaką można się liczyć, to nieobowiązkowe, dobrowolne przedłużenie abonamentu karty SIM w wysokości 90 zł po roku od zakupu. Jeśli nie chcemy wnosić takiej rocznej opłaty, to zawsze możemy w Opasce umieścić inną posiadaną kartę SIM. Przedłużanie abonamentu nie jest obowiązkowe.
O czym pamiętać, wybierając Opaskę dla seniora?
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez naukowców z Tajwanu, seniorzy zainteresowani elektronicznymi opaskami chętnie z nich korzystają, o ile spełniają one określone wymagania. Wśród tych wymagań znajdziemy między innymi: wygodę w codziennym użytkowaniu, przejrzysty ekran i informacje zdrowotne dostępne w czasie rzeczywistym. Warto więc kierować się powyższymi kryteriami przy wyborze takiego urządzenia dla swojego podopiecznego. Comarch Opaska Życia spełnia te wymagania dzięki lekkiej konstrukcji i prostej obsłudze, która jest czytelna nawet dla osób, które nie przepadają za korzystaniem ze współczesnej elektroniki.
Pomoc na czas
W sytuacji zagrożenia życia kluczowy jest czas reakcji i jak najszybsze powiadomienie służb ratowniczych. Jeśli senior w tym momencie przebywa sam w mieszkaniu, to wezwanie pomocy w „tradycyjny” sposób, w obliczu stresu lub bólu może być znacznie utrudnione. Przypomnienie sobie numeru alarmowego dla zagubionej, przestraszonej osoby może być dużym wyzwaniem. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą może się okazać przycisk SOS, którego naciśnięcie od razu uruchamia połączenie z opiekunem. Zawiadomiony w ten sposób opiekun może rozmawiać z seniorem (wówczas Opaska pełni funkcję telefonu komórkowego) albo od razu wezwać służby ratownicze. Dzięki temu, że osoba w potrzebie może powiadomić o problemie za pomocą jednego przycisku, skraca się czas do nadejścia pomocy, co ma kluczowe znaczenie. Ponadto sam fakt, że opiekun – nawet jeśli akurat fizycznie nie ma go w pobliżu – znajduje się tak naprawdę „na wyciągnięcie ręki”, może wpłynąć kojąco na posiadacza Opaski, który wie, że jest dobrze zaopiekowany. Warto pamiętać o tym, że do przycisku SOS można przypisać numer telefonu dowolnej osoby kontaktowej.