Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny i objawy

Szerszeń Fot. Pixabay

Co może spowodować u niektórych osób wstrząs anafilaktyczny? Jak wyglądają jego objawy i kiedy się pojawiają? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Wstrząs anafilaktyczny jest najostrzejszą i najgroźniejszą reakcją alergiczną organizmu. Przypominam, że przyczynami wstrząsu może być uczulenie na któryś z pokarmów. Najczęściej są to warzywa i owoce z drobnymi pestkami, ryby, owoce morza, mleko, kurze jaja, różnego rodzaju orzechy laskowe, włoskie, ziemne, pistacje, migdały. Przyczyną może także być uczulenie na jad szerszeni, os, pszczół, trzmieli, mrówek i innych insektów. A także na leki – najczęściej są to penicylina i aspiryna.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Jakie są objawy wstrząsu? Reakcja jest natychmiastowa. Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczoły, to już po 20 sekundach jego twarz zaczyna błyskawicznie puchnąć i pojawiają się problemy z oddychaniem. Inne objawy wstrząsu to: rumień i pokrzywka całego ciała, świąd, trudności w przełykaniu, czasem atak astmy oskrzelowej i obniżone ciśnienie tętnicze. W pełnoobjawowym wstrząsie dochodzi bladość, świąd, dłoni i stóp przemieszczający się na całe ciało, omdlenie, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunka, brak tętna, poty, zimne kończyny. Chociaż ryzyko wystąpienia wstrząsu pełnoobjawowego jest rzadkie, ale gdy on się już pojawi, może doprowadzić do śmierci.

Zobacz też:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.02.2023, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Multi Multi Plus, Kaskada]

Dna moczanowa – jak się objawia i jak ją leczyć?

Trądzik – przyczyny, czynniki ryzyka oraz fakty i mity na jego temat