Wstrząs anafilaktyczny – cóż to takiego?

Od początku szczepień przeciwko COVID-19 dużo mówi się o wstrząsie anafilaktycznym jako o jednym z niepożądanych objawów poszczepiennych. Do tej pory wspominało się o nim przede wszystkim mówiąc o osobach uczulonych na jad pszczoły czy osy.

Na początku szczepień przeciwko COVID-19 pojawiało się określenie wstrząs anafilaktyczny. Osoby cierpiące na alergie obawiały się, czy przypadkiem nie zareagują wstrząsem na jakiś składnik szczepionki. Wyjaśnijmy więc, czym jest wstrząs anafilaktyczny.

Jak często zdarza się wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny, inaczej anafilaksja, co roku zdarza się w Polsce u 130 tysięcy osób. Jak twierdzą specjaliści, nie zawsze jest prawidłowo rozpoznawany i około 100 osób z jego powodu umiera.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny

Jest to gwałtowna, zagrażająca życiu reakcja organizmu spowodowaną nadwrażliwością na różne czynniki, zwykle pokarm, lek lub użądlenie pszczoły czy osy.

Kogo najczęściej dotyka

Najczęściej występuje on u osób cierpiących na alergie pokarmowe, uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli pszczoły, osy, szerszenie oraz leki. Śmiertelne przypadki dotyczą tych pacjentów, u których reakcja wystąpiła po raz pierwszy, a dotąd nie mieli świadomości, że cierpią na alergię.

Ale te liczby, to są tylko dane szacunkowe, gdyż anafilaksja jako jednostka chorobowa nie jest ujęta w oficjalnych statystykach.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi