Woda w domu i ogrodzie – sposoby na oszczędne gospodarowanie

Woda to najcenniejszy skarb, również dla mieszkańców miast. Poznaj sposoby na jej oszczędzanie w domu i ogrodzie. Dowiedz się też, do czego można wykorzystać tę już po pierwszym użyciu.

Codziennie odkręcamy kran z wodą i ona po prostu jest, więc nie myślimy, że to jakiś nadzwyczajny skarb. Kiedy latem obniża się poziom wód gruntowych i na niektórych obszarach ogranicza się używanie wody do podlewania, ledwie zauważamy, że coś się dzieje, a niektórzy może nawet narzekają na tego rodzaju zakazy. W odniesieniu do wody zarówno ekologia, jak i ekonomia są uzasadnione, ale to rosnące koszty i możliwości oszczędzania na opłatach częściej skłaniają nas do coraz bardziej gospodarnego korzystania z niej.

Woda pitna, z wodociągu lub z własnej studni

Zdatna do picia, dostarczana do naszych domów wodociągiem lub czerpana z własnej studni jest zasobem cennym nie tylko dlatego, że coraz więcej kosztuje, ale też ze względu na to, że jest jej na świecie i w Polsce coraz mniej. Dużo się mówi o tym, aby nie marnować wody pitnej, tymczasem wielu z nas po prostu tylko do takiej ma dostęp, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w blokach. Jedna osoba zużywa jej w gospodarstwie domowym średnio dziennie około 150 litrów, z czego do picia i przygotowywania posiłków – około 5, do higieny osobistej – 50, a do spłukiwania miski ustępowej – aż 40 litrów wody dziennie. Resztę zużywamy do prania, sprzątania, mycia auta, podlewania roślin.

Możliwości oszczędzania wody uzdatnionej są więc dość duże, ale wymaga to przede wszystkim zmiany nawyków i wdrożenia pewnych modyfikacji w domu. Pierwszą rzeczą, którą można zrobić, jest zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy golenia, żeby czysta woda nie lała się wprost do ścieków. Kolejną – wybór prysznica zamiast kąpieli w wannie albo skrócenie prysznica z kilkunastu do kilku minut, a dodatkowo zaoszczędzimy dzięki baterii z perlatorem, która daje bardziej rozproszony strumień. Praktycznym rozwiązaniem będzie też bateria termostatyczna, dzięki której nie marnujemy wody na ustawienie odpowiedniej temperatury. Jeśli chodzi o zmywanie naczyń, na pewno mniej płynu zużyjemy w zmywarce, a jeśli używamy dość starego urządzenia, można pomyśleć o wymianie, bo nowsze wersje są bardziej oszczędne i wyposażone w programy o mniejszym zużyciu wody. Aby zużywać jej mniej do spłukiwania toalety, instalujemy spłuczkę dwukomorową, wyposażoną w dwa przyciski, dzięki czemu możemy wybrać spłukiwanie mniejszą ilością.

Deszczówka – nie tylko do podlewania ogrodu

Kiedy myślimy o oszczędzaniu wody do podlewania ogrodu, często mamy w oczach obraz wielkiej balii na deszczówkę z babcinego ogrodu. I to ciągle jest świetny sposób na pozyskanie wody do pielęgnacji roślin, przy czym współczesne systemy są wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej wydajne. Gromadzimy bowiem także wodę spływającą z dachu i tarasów. Dzięki temu mamy czym podlewać, ale też ograniczamy ilość ścieków deszczowych, odciążamy system kanalizacji i oszczędzamy na opłatach za odprowadzanie ich. Odzyskanej deszczówki, poza podlewaniem, myciem samochodu czy tarasu i ścieżek na posesji, można używać do spłukiwania toalety i do prania, a ponieważ jest to woda miękka, zastosujemy przy tym mniej detergentu i unikniemy zanieczyszczenia pralki kamieniem. Instalacja domowo-ogrodowa do gromadzenia i wykorzystywania deszczówki jest dość droga i skomplikowana. Decydują się na nią przede wszystkim osoby budujące nowe domy, bo zakładanie jej w istniejącym domu oznacza poważny remont i duże koszty. Inwestycja ta zwróci się w postaci niższych opłat za wodę w ciągu 8-10 lat. Instalację do pozyskiwania deszczówki łączy się często z automatycznym systemem nawadniającym, co daje duży komfort, jeśli chodzi o podlewanie ogrodu.

Woda szara – czym jest, jak ją odzyskiwać i do czego wykorzystać

Od około 50 aż do 80 procent wody, która trafia do kanalizacji, nadaje się do ponownego użycia. Ta, w której myjemy owoce i warzywa, a także z umywalek i pryszniców po wstępnym oczyszczeniu może być wykorzystana do spłukiwania toalety, podlewania ogrodu czy mycia auta. Odzyskuje się ją za pomocą instalacji dualnej i jest to tak zwana woda szara. To ekologiczne rozwiązanie, podobnie jak korzystanie z deszczówki, nie tylko pozwala zaoszczędzić na opłatach miesięcznych, ale przyczynia się do ochrony zasobów, które także w naszym kraju, są coraz cenniejsze.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi