Wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek na podatek dochodowy – dla kogo?

Wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek na podatek dochodowy Fot. Pixabay

Dowiedz się, kogo obowiązuje rozporządzenie ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

8 stycznia weszło w życie rozporządzenie dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak wyjaśnił rząd na oficjalnej stronie internetowej gov.pl, nowe zasady mają zastosowanie do przychodów osiąganych w 2022 roku (od 1 stycznia do 31 grudnia) w wysokości do 12 800 zł miesięcznie. Limit ten należy stosować odrębnie do każdego źródła przychodów.

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, to rozporządzenie przedłuża płatnikom terminy pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, ale tylko od nadwyżki w stosunku do zaliczki z 2021 roku. Ministerstwo zapewnia, że nadwyżki pobrane w stycznie zostaną niezwłocznie zwrócone podatnikom. W efekcie płatnik ma pobrać nadwyżkę zaliczki dopiero w miesiącu, w którym podatnik otrzymałby wyższe wynagrodzenie (w stosunku do 2021 roku) ze względu na zasady opodatkowania obowiązujące w 2022 roku.

Liczą się źródła przychodów

Jak informuje ministerstwo, zgodnie z rozporządzeniem źródłem przychodu jest:

  • stosunek służbowy;
  • stosunek pracy;
  • stosunek pracy nakładczej lub spółdzielczy stosunek pracy
  • zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy
  • wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (w spółdzielniach pracy).

Jeśli chodzi o dany zakład pracy, to miesięczny limit dotyczy przychodów łącznie wypłacanych przez ten zakład, w tym zasiłków.

Czytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie