Właściwości zdrowotne geranium

Geranium ma właściwości lecznicze. Fot. Pixabay

To nie tylko ozdobna roślina o pachnących liściach, ale również lek. Poznaj właściwości zdrowotne geranium, a z pewnością inaczej spojrzysz na ten kwiat.

Geranium to nie tylko zapach

Ta roślina należy do rodziny pelargonii, popularnie zwana jest u nas anginką. Nie bez powodu – o jego właściwościach antyzapalnych i przeciwbólowych wiedziały już nasze babcie. Geranium znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie ludowej, ale i w przemyśle farmaceutycznym wchodząc w skład wielu leków. To roślina lubiąca słońce i dobrze znosząca suszę, dość łatwa w hodowli, a biorąc pod uwagę jej właściwości lecznicze, warto mieć ją w domu. Zwłaszcza, że jej obecność oczyszcza powietrze i odstrasza komary.

Roślina pomocna w przeziębieniach

Właściwości przeciwwirusowe i antyzapalne geranium wspomogą leczenie przeziębień i gryp. W takich wypadkach sprawdzi się napar z liści geranium, który można pić jak herbatę. Ale pomogą również inhalacje z olejku z tej rośliny – można nim smarować pierś, dodać do kąpieli lub do miski z gorącą wodą w celu inhalacji. Takie zastosowanie nie tylko udrożni układ oddechowy, ale również zadziała uspokajająco

Geranium na trądzik

Okłady czy kompresy z tej rośliny pomogą na wszelkie stany zapalne skóry, takie jak trądzik, wysypki czy pokrzywki. Przyniosą również ulgę przy zapaleniu spojówek. Kompres przygotowujemy tak, że wrzucamy do wody dwie łyżki ususzonych liści geranium i je zagotowujemy, po czym w tak powstałym płynie moczymy gazę i przykładamy w chore miejsca.

Na cukrzycę

Olejek czy napar z geranium już od lat wykorzystywany był w Turcji jako środek zmniejszający hiperglikemię. Rzeczywiście, picie herbaty z tej rośliny lub przyjmowanie jej kropel doustnie w formie olejku obniża poziom cukru we krwi. Nie zastąpi to oczywiście leczenia farmaceutycznego, ale z pewnością je wspomoże. W celu zrobienia herbaty z „anginki” należy zalać łyżkę suszonych liści rośliny dwoma szklankami gorącej wody i odstawić na 10 minut. Napar najlepiej popijać małymi łykami.

Nadciśnienie a geranium

W przypadku nadciśnienia tętniczego herbatka z geranium pomoże obniżyć ciśnienie krwi, ale i uspokoi. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpi leków, a o tym, że ją spożywasz poinformuj swojego lekarza. Natomiast jeśli komuś napar z geranium nie smakuje, to pomoże również robienie sobie z niego inhalacji z naparu lub z olejku z tej rośliny. Warto też pamiętać, że herbata z geranium działa moczopędnie, podobnie jak większość leków na nadciśnienie.

„Anginka” na ból gardła i ucha

To stąd właśnie wzięła się potoczna nazwa geranium – 'anginka” była wykorzystywana od lat do leczenia zapalenia ucha czy gardła. Geranium działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, dlatego płukanie gardła naparem z tej rośliny przyspieszy jego gojenie. Pomoże też przy wszelkich stanach zapalnych jamy ustnej, a nawet przyniesie ulgę przy bolących zębach. W przypadku bólu ucha warto rozgnieść świeży liść rośliny i wsadzić do ucha – byle nie za głęboko.

Geranium na bóle stawów

Bóle stawów wynikają z ich stanów zapalnych, a geranium ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego warto nacierać bolące miejsca olejkiem lub nalewką z geranium, można też robić sobie kompresy z tej rośliny. Jak zrobić nalewkę z „anginki”? Dwie garście zmiażdżonych świeżych liści rośliny zalewamy 70% alkoholem – po dwóch tygodniach nalewka będzie gotowa.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Zmiana czasu a nasze zdrowie

Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

10 ziół idealnych na relaksującą kąpiel