Witaminy dla kobiet karmiących - co zażywać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Witaminy dla kobiet karmiących – co zażywać?

Witaminy dla kobiet karmiących – co zażywać?

Witaminy dla kobiet karmiących to w zasadzie kontynuacja suplementacji z okresu ciąży. Sprawdź, jak powinna wyglądać twoja apteczka.

Okres karmienia dziecka piersią bywa dla niektórych mam wyzwaniem. Może wtedy wzrosnąć zapotrzebowania na pewne mikroelementy. Warto jednak podkreślić, że głównym i podstawowym źródłem większości witamin i składników mineralnych powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta.

Witaminy dla kobiet karmiących – co powinno znaleźć się w twojej apteczce

Podczas karmienia piersią organizm kobiety skupiony jest – oczywiście – na produkcji mleka.  Nie oznacza to jednak wcale, że musisz automatycznie biec do apteki po kilogramy suplementów. Tak naprawdę większość witamin i minerałów powinna dostarczać do twojego organizmu dobrze zbilansowana dieta. 

Nie zawsze jednak się to udaje. W czasie laktacji faktycznie wzrasta bowiem zapotrzebowanie na wiele witamin: 

  • witaminę A, D, E
  • witaminę C
  • witaminy z grupy B (niacynę, biotynę, kwas pantotenowy, cholinę, witaminę B6 i B12, a także foliany (folacyna, kwas foliowy)

Bardzo istotne jest również, aby w czasie laktacji dostarczać organizmowi matki karmiącej takie składniki mineralne jak:

  • wapń
  • magnez
  • żelazo
  • jod
  • selen
  • cynk
  • miedź 

Należy również pamiętać, aby włączyć do codziennego jadłospisu produktu zawierające kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Są to kwasy z rodziny omega–3. Można znaleźć je zwłaszcza w oleju rybim, a także w olejach roślinnych i orzechach.

Kawa przy karmieniu piersią

Poza suplementacją witamin dla kobiet karmiących – palącą kwestią jest również picie kawy w czasie laktacji. Wiele karmiących mam zadaje sobie pytanie: czy picie kawy nie zaszkodzi dziecku. Generalnie nie ma przeszkód, żeby kobieta karmiąca piersią całkowicie odstawiła kawę. Tak jak we wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Kawa zawiera kofeinę, która przenika do mleka matki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przenika jej znikoma ilość (ok. 1 procenta). Natomiast nie zaleca się kawy przy karmieniu piersią w 2 pierwszych miesiącach życia dziecka. Lepiej przestawić się w tym czasie na kawę zbożową albo lekką, ziołową herbatę.

Natomiast w trzecim miesiącu życia malucha matka karmiąca piersią może (o ile dziecko nie ma specjalnych wymagań żywieniowych) wrócić do spożywania kawy. Warto jednak ograniczyć się do 2-3 filiżanek dziennie.

WAŻNE: Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia twojego lub twojego dziecka należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem specjalistą. Nie zmieniaj diety ani nie zaczynaj brać żadnych suplementów bez porady lekarskiej.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Tagi

Zobacz więcej >