Witamina K – dawkowanie, suplementacja, działanie, gdzie jej szukać? [Wyjaśniamy]

Witamina K jest bardzo istotna dla naszego organizmu. Na szczęście dostęp do niej nie jest trudny. Dowiedz się skąd ją czerpać, jakie są rekomendowane dawki oraz jak rozpoznać niedobory tej substancji.

Witamina K należy do substancji, których najważniejszym zadaniem jest tamowanie krwotoków – odpowiada za krzepnięcie krwi, dzięki czemu się nie wykrwawiamy a nasze rany się goją. Oprócz tego reguluje gospodarkę wapniową naszego organizmu, wzmacniając nasz układ kostny. Witamina K wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwbólowe.

Witamina K – występowanie

W stanie naturalnym występuje w dwóch postaciach: K1 (filochinon, fitomenadion albo fitonation) oraz K2 (menachinon). Pierwszą postać można znaleźć w zielonych warzywach, takich jak na przykład kapusta, jarmuż czy szpinak, natomiast druga postać występuje w sfermentowanych pokarmach albo jedzeniu dla zwierząt, a także jest produkowana przez bakterie obecne w naszym układzie pokarmowym. Źródłem K2 są głównie mięso, sery, jajka, itp. Witamina K występuje jeszcze w trzeciej – tym razem syntetycznej formie (K3 – menadion).

Czym grozi niedobór witaminy K?

Niski poziom tej substancji w organizmie sprawia, że istnieje większe ryzyko niekontrolowanych krwotoków. Choć niedobory witaminy K u dorosłych są rzadkością, to już stosunkowo często występują u noworodków, dlatego też często podaje się go w formie zastrzyku.

Sprawdź też:

Czynniki ryzyka niedoboru

Chociaż – jak już wspomniano wcześniej – niedobory witaminy K u dorosłych są rzadkie, to zachodzi większe ich ryzyko u takich osób jak:

  • cierpiący na choroby wpływające na układ pokarmowy, jak choroba Crohna lub aktywna celiakia;
  • przyjmujący narkotyki, których działanie utrudnia przyswajanie witaminy K;
  • często spożywających alkohol.
    Osobom z wyżej wymienionych grup zalecana jest suplementacja.

Dzienna dawka

Ponieważ większość z nas czerpie witaminę K głównie z jedzenia lub działalności własnych bakterii, to niedobory tego składnika nie są częste. Poniżej przedstawiamy dzienną dawkę witaminy K dla różnych osób:

Dzienna dawka
Niemowlęta w wieku 0-6 miesięcy2 µg (mikrogramy)/dzień
Dzieci w wieku 7-12 miesięcy2,5 µg/dzień
Dzieci w wieku 1-3 lata30 µg/dzień
Dzieci w wieku 4-8 lat55 µg/dzień
Dzieci w wieku 9-13 lat60 µg/dzień
Dziewczęta w wieku 14-18 lat 75 µg/dzień
Kobiety w wieku od 19 lat wzwyż90 µg/dzień
Ciężarne, karmiące piersią w wieku 19-50 lat90 µg/dzień
Ciężarne, karmiące piersią w wieku poniżej 19 lat75 µg/dzień
Chłopcy w wieku 14-18 lat75 µg/dzień
Mężczyźni w wieku od 19 lat wzwyż120 µg/dzień
Źródło: webmd.com

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi