Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się w tym roku wiosna kalendarzowa i astronomiczna. Sprawdź, jakiej pogody możemy oczekiwać na wiosnę 2022 roku.
Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2022 roku.
Kiedy wiosna 2022?
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypadnie – jak co roku – 21 marca. Oznacza to, że nie pokryje się on z astronomicznym pierwszym dniem, który przypadnie dzień wcześniej – 20 marca. To właśnie wówczas nastąpi równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą – będą one trwały tyle samo: po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie starał się dłuższy a noc – krótsza. Astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. W tym momencie Ziemia znajduje się w punkcie Wagi, zaś Słońce znajduje się w punkcie Barana.
Pogoda długoterminowa
Marzec
Jak zakładają prognozy IMGW, w marcu na przeważającym obszarze naszego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Norma zostanie przekroczona prawdopodobnie na północnym wschodzie Polski, w województwie podlaskim. Średnia temperatura w tym miesiącu wyniesie od 0ºC w Zakopanem do 5,3ºC w Opolu. Suma opadów będzie się mieścić w normie wieloletniej z lat 1991-2020.
Kwiecień
Ten miesiąc będzie cieplejszy niż wynika to z normy wieloletniej z lat 1991-2020, za to miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w normie, choć na niektórych obszarach opadów będzie mniej: suma opadów będzie niższa na południu i południowym wschodzie kraju. Średnia temperatura powietrza wyniesie od 5,3ºC w Zakopanem do 9ºC we Wrocławiu i Opolu.
Maj
W maju tym razem średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei suma opadów na większości terytorium kraju będzie wyższa od normy – tylko na północnym zachodzie suma opadów nie powinna jej przekroczyć. Termometry pokażą średnio od 10ºC w Zakopanem po 13,9ºC we Wrocławiu i Opolu.
Czerwiec
W tym miesiącu w większości kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej zmieści się w normie wieloletniej z lat 1991-2020, zaś suma opadów atmosferycznych na wschodzie Polski będzie powyżej normy – na zachodzie będzie już w normie. Średnia temperatura wyniesie od 13,8ºC w Zakopanem do 17,2ºC w Krakowie i Opolu oraz 17,1ºC w Warszawie i 17ºC we Wrocławiu.
Sprawdź też: