William Shatner wylądował - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » William Shatner wylądował

William Shatner wylądował

,

William Shatner odbył lot wokółziemski w kapsule New Shepard. 90-letni gwiazdor serialu „Star Trek” oraz pozostali załoganci bezpiecznie wrócili na Ziemię.

William Shatner – gwiazda i odtwórca roli kapitana Kurka w kultowym serialu „Star Trek” – wylądował szczęśliwie po locie do granicy kosmosu w kapsule New Shepard firmy Blue Origin, należącej do miliardera Jeffa Bezosa. Lot trwał 11 minut, zaś sam start rakiety był kilkukrotnie przekładany. 90-letni aktor przyznał w rozmowie z Jeffem Bezosem, że niepokoił się, czy podoła spodziewanym trudom lotu. Po wylądowaniu powiedział, że symulacje przed startem, mające przyzwyczaić klientów Blue Origin nie oddają prawdziwego doświadczenia lotu i że przyspieszenie podczas startu było znacznie większe, niż się spodziewał.

Najstarszy człowiek w kosmosie

William Shatner, który po zakończeniu lotu stał się oficjalnie najstarszym człowiekiem w kosmosie, powiedział Bezosowi, że lot był „niewiarygodny”:

„Każdy na świecie powinien to zobaczyć. Patrzyć w błękit a po chwili spoglądać w czerń [kosmosu] – to jest coś. Patrzysz i widzisz błękit na dole i czerń na górze. Jest Matka Ziemia oraz… śmierć? Czy tak wygląda śmierć? To było tak poruszające, to doświadczenie było niewiarygodne” – mówił wzruszony aktor po wylądowaniu.

William Shatner odbył lot jako gość. Za to doświadczenie zapłacili pozostali dwaj uczestnicy lotu: Chris Boshuizen – były inżynier NASA i współzałożyciel mającej swoją siedzibę w San Francisco firmy zajmującej się budową satelitów Planet Labs oraz Glen de Vries – kierownik francuskiej firmy produkującej oprogramowanie oraz współzałożyciel firmy Medidata, obsługującej technologię prób klinicznych w Nowym Jorku.

Na pokładzie kapsuły była też Audrey Powers – wiceszefowa misji i lotów w Blue Origin. Po wylądowaniu na Ziemi wszystkie cztery osoby otrzymały od Jeffa Bezosa okolicznościowe skrzydełka (ta odznaka nie ma nic wspólnego z „prawdziwymi” odznakami przyznawanymi przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa).

Zobacz, jak przebiegał lot Williama Shatnera i pozostałych członków załogi:

Zobacz też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „William Shatner wylądował”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >