Wielki Post 2021 – kiedy się zaczyna, ile trwa i co symbolizuje?

Wielki Post Fot. Pixabay

Kiedy w 2021 roku jest Środa Popielcowa? Ile trwa Wielki Post? Kiedy się kończy w tym roku? Sprawdź najważniejsze daty.

Wkrótce zaczyna się Wielki Post – okres, w którym katolicy na całym świecie poszczą i pokutują, co ma ich przygotować do nadejścia najważniejszych świąt chrześcijańskich – Wielkanocy. Zaczyna się on w Środę Popielcową (Popielec). Jest to święto ruchome, co roku przypadające 46 dni kalendarzowych przed Świętami Wielkanocy.

Czytaj: Wielkanoc 2021 – kiedy wypada?

Kiedy pierwszy dzień Wielkiego Postu?

W roku 2021 Środa Popielcowa przypada 17 lutego i jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni (nie licząc niedziel). Popielec to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post – osoby między 18. a 60. rokiem życia powinni ograniczyć pokarmy do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Z kolei osoby w wieku powyżej 14 lat nie powinny jeść mięsa.

Kiedy kończy się Wielki Post w 2021 roku?

Okres wielkopostny w tym roku zacznie się 17 lutego i potrwa do soboty, 3 kwietnia. Zgodnie z obowiązującym od 1983 roku prawem kanonicznym trwał do Wielkiej Soboty i to ten dzień przyjmuje się jako moment jego zakończenia. Jednak aktualny kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje samego dnia jego zakończenia.

Zobacz: Boże Ciało: kiedy wypada i jak się je obchodzi w Polsce?

W kościele katolickim Wielki Post trwa 40 dni (bez wliczania niedziel), co w biblii ma znaczenie symboliczne. Tyle dni Jezus Chrystus pościł na pustyni. Tyle samo czasu trwał potop mający oczyścić Ziemię z grzechów i przez taki czas Mojżesz przebywał na Górze Synaj (Horeb), by otrzymać od Boga Dekalog. Przez 40 lat Żydzi wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej i tyle samo lat Izraelem władali król Dawid i jego syn Salomon. Okres ten jest traktowany jako czas nawrócenia i pokuty. Chrześcijanie przez ten czas przygotowują się na najważniejsze dla siebie święta w całym roku.

Czego nie wypada robić w Wielki Post?

Przez ten czas chrześcijanie starają się nie organizować wystawnych zabaw i imprez, skupiając się na pokucie. Zabawy i imprezy organizuje się w ostatki, które kończą się wraz ze Środą Popielcową.

Zobacz też: Jak się nie przejadać w święta i po świętach

Wielki Post 2021

Kiedy pierwszy dzień Wielkiego Postu?

W tym roku Środa Popielcowa przypada 17 lutego i jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu.

Kiedy kończy się Wielki Post w 2021 roku?

Trwa 40 dni (nie licząc niedziel). W 2021 roku potrwa do soboty, 3 kwietnia.

Czy w Środę Popielcową trzeba pościć?

Popielec to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post – osoby między 18. a 60. rokiem życia powinni ograniczyć pokarmy do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Katolicy nie powinni też jeść mięsa.

Powiązane

Wyniki Lotto 29.11.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia i EuroJackpot]

Środa: mecz Polska-Argentyna [Scenariusze, o której i gdzie oglądać]

Ewangelia na dziś: 29.11.2022