Warianty koronawirusa: brytyjski, z RPA i Brazylii

Koronawirus ma tysiące zidentyfikowanych wariantów. Fot. Pxhere.com

Wielka Brytania ogłosiła w grudniu, że w kraju rozprzestrzenia się bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Od tego czasu w różnych częściach świata pojawiło się kilka innych ważnych odmian.

Wirusy często się zmieniają, tworzą swoje kopie i te zmiany nazywane są mutacjami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje wariant jako wirusa, który ma jedną lub kilka nowych mutacji. Koronawirus ma tysiące zidentyfikowanych wariantów. Ale kilka, w tym wirusy z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, Brazylii i Kalifornii, łatwiej i szybciej się rozprzestrzenia. Pojawiły się też obawy, czy dostępne szczepionki będą wystarczająco skuteczne w walce z nimi.

Wariant brytyjski koronawirusa

Wariant brytyjski (B.1.1.7) został odkryty we wrześniu w Londynie i pobliskim hrabstwie Kent. Czasami nazywany jest wariantem z Kent.

14 grudnia minister zdrowia Matt Hancock ogłosił w Izbie Gmin, że nowy wariant rozprzestrzenia się w Londynie i południowo-wschodniej Anglii i szybko zastępuje wszystkie inne. Władze wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, ale nie zakazały wyjazdów z Wielkiej Brytanii. W efekcie od grudnia wariant brytyjski szybko rozprzestrzenił się w Wielkiej Brytanii, Danii i Irlandii. Dotarł do dziesiątek krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Według WHO jest już obecny w blisko 70 krajach. Prognozy wskazują, że w marcu może stać się dominującą odmianą w USA.

Jest on bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze warianty, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zasugerował w styczniu, że ta odmiana może być także bardziej śmiercionośna niż poprzednie mutacje. Firmy Pfizer i Moderna stwierdziły, że ich szczepionki będą działać przeciwko tej mutacji koronawirusa.

W Polsce potwierdzono dotąd dwa przypadki zakażenia brytyjską odmianą oronawirusa w Małopolsce i we Wrocławiu.

Wariant koronawirusa z RPA

Odkryto go w Afryce Południowej już na początku października, jednak szybko rozprzestrzeniający się w trzech prowincjach RPA nowy wariant koronawirusa wzbudził niepokój władz dopiero 18 grudnia. Nazwano go 501Y.V2 (również jako B1.351) i stwierdzono, że przyczynił się do wzrostu infekcji w Afryce Południowej w styczniu.

Sekwencjonowanie genomu wykazało, że był to inny wariant koronawirusa niż ten zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, ale zarówno wirusy południowoafrykańskie, jak i brytyjskie mają wspólną mutację N501Y w białku wypustek.

Wariant ten podobnie jak brytyjski ma dużą zdolność przenoszenia się. Nie ma dowodów na to, że jest bardziej śmiercionośny. Ta mutacja koronawirusa została już zidentyfikowana w ponad dwudziestu krajach, w tym w Kanadzie, Australii i Izraelu. Pojawiły się obawy, że może on być bardziej odporny na terapie przeciwciałami. Moderna twierdzi, że jej szczepionka chroni zarówno przed wariantami brytyjskimi, jak i południowoafrykańskimi.

Wariant brazylijski

Badania sekwencjonowania wykazały tę mutację w Brazylii, głównie w Rio de Janeiro, już w lipcu. W styczniu zidentyfikowali go japońscy naukowcy u czterech osób podróżujących z Brazylii do Japonii – poinformowało 10 stycznia japońskie ministerstwo zdrowia.

Wariant brazylijski, nazwany linią P.1, ma dwie takie same zmiany w białku kolca, jak wirus, który pojawił się w Afryce Południowej, co budzi obawy o odpowiedź na szczepionki. Japońscy naukowcy wyodrębnili 12 mutacji w obrębie genów wirusa. Jedna z nich została również zidentyfikowana w szczepach znalezionych w Wielkiej Brytanii i RPA.

Wariant brazylijski potwierdzono już m.in. w Brazylii, Peru, Niemczech, Korei Południowej i Japonii. W poniedziałek potwierdzono pierwszy przypadek odmiany brazylijskiej w USA u mieszkańca Minnesoty, który niedawno podróżował do Brazylii.

Przeczytaj też:

Koronawirus: zakażeni wariantem brytyjskim rzadziej tracą węch i smak

COVID-19: Brytyjski szczep w Polsce

COVID-19: Szczepionka firmy Moderna skuteczna na nowe szczepy?

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu