Wakacje we Włoszech? Koloseum z nową atrakcją

Po raz pierwszy w historii będzie można zwiedzić podziemia rzymskiego Koloseum, czyli hypogeum. Dowiedz się, do czego służyły i jak wyglądała ich odbudowa.

Rzymskie Koloseum po raz pierwszy w historii udostępnia zwiedzającym swoje podziemia. Po raz pierwszy w liczącej 2000 lat historii istnienia jednej z najsłynniejszych budowli ludzkości zostało otwarte jej wnętrze. Chodzi o poziom podziemny zwany hypogeum, w którym gladiatorzy i dzikie zwierzęta oczekiwały na wypuszczenie na arenę, na której to rozgrywały się walki lub rzucano ludzi na pożarcie. Po raz pierwszy te komnaty mogą oglądać zwiedzający Koloseum.

Poczuj się jak gladiator

Obecnie turyści mogą się przejść po drewnianej platformie korytarzami, którymi w starożytności ludzie i zwierzęta oczekiwali aż specjalne windy wyniosą ich na poziom areny, gdzie stoczą walkę na śmierć i życie. Wówczas hypogeum oświetlane było jedynie za pomocą świec. Teraz – gdy dawno temu poziom areny został zniszczony, można te pomieszczenia i korytarze podziwiać w świetle dnia.

Igrzyska spod ziemi

Podczas ceremonii inaugurującej udostępnianie hypogeum turystom szefowa Parku Archeologicznego Koloseum, Alfonsina Russo, powiedziała, że prace konserwacyjne umożliwią ludziom lepsze zrozumienie, jak budowla funkcjonowała za czasów swojej świetności oraz pomogą zrekonstruować historię Koloseum. Jak dodała w rozmowie z telewizją CNN:

„[Hypogeum] stanowiło zaplecze przedstawień rozgrywających się na arenie. Tu odbywały się wszelkie przygotowania, w tym wsparcie technologiczne: tutaj przygotowywano rekwizyty, ludzi i zwierzęta i stąd systemem wind transportowano ich na powierzchnię”.

„Dziś przywracamy ludzkości pomnik w pomniku. […] Hypogeum liczyło sobie ponad 400 lat historii: od chwili otwarcia amfiteatru w 80 roku do ostatniego przedstawienia, które miało miejsce w 523 roku” – cytuje słowa Alfonsiny Russo brytyjski „Guardian”.

Modne remonty w Rzymie

Najważniejsze prace remontowe w hypogeum ruszyły w 2018 roku. Przeprowadzono je w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oprócz Parku Archeologicznego Koloseum za efekt końcowy odpowiada… włoski dom mody Tod’s. W pracach uczestniczyło ponad 80 archeologów, architektów i inżynierów. Wszyscy ci ludzie „przywracają do centrum uwagi pomnik, który kocha cały świat” – mówił szef domu mody Tod’s, Diego Della Valle. Udział domu mody w pracach remontowych nie jest w Rzymie niczym nowym: wcześniej zapłaciły za to takie marki jak Fendi (odnowienie słynnej Fontanny di Trevi) czy Bulgari, która odnowiła Hiszpańskie Schody.

Specjaliści odnowili podziemia areny wykorzystując mapowanie powierzchniowe, istniejące zdjęcia oraz powoli i delikatnie czyszcząc powierzchnię starożytnej ruiny. W niektórych miejscach trzeba było usunąć ślady poprzednich prac, które nie przetrwały próby czasu. Zainstalowano również system zapobiegający przenikaniu wody przez kamienie, co jest głównym powodem erozji.

Odnowienie hypogeum to druga faza trzyczęściowego projektu renowacyjnego Koloseum, którą rozpoczęta 8 lat temu. Pierwszą fazą było oczyszczenie fasady budynku. Jak dotąd dom mody na prace remontowe wydał już 25 mln euro. Trzecią fazą remontu będzie przywrócenie posadzce Koloseum jej poprzedniego blasku. Ma to być ukończone w 2023 roku.

Koloseum – arena igrzysk

Słynne Koloseum (a właściwie amfiteatr Flawiuszów, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa) wzniesiono na rozkaz cesarza Wespazjana. Jego budowę rozpoczęto w 72 roku naszej ery i ukończono po zaledwie 8 latach. Inauguracji dokonał Tytus – syn Wespazjana. Na otwarcie areny zorganizowano trwające 100 dni igrzyska, na które składały się rekonstrukcje bitew morskich, egzekucje zwierząt i walki gladiatorów. Jak głosi przekaz starożytnego historyka Eutropiusza, podczas tych igrzysk łącznie zabito 5 tys. zwierząt.

W czasach swojej chwały Koloseum mogło pomieścić od 50 do 70 tys. widzów. To jeden z najsłynniejszych budynków w historii ludzkości. Przed pandemią koronawirusa co roku przyciągał ponad 5 mln zwiedzających z całego świata.

Zobacz:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi