Wakacje 2022. Oto najtańsze kierunki na lipiec. Te kraje cię zaskoczą [Europa]

Wakacje 2022. Najtańsze kierunki na lipiec. Na zdjęciu: Wysp Ksamil w Albanii Fot. Bleron Salihi/Unsplash

Najtańsze kierunki na wakacje 2022 w Europie. Dowiedz się, gdzie udać się na wypoczynek i jednocześnie nie wydać fortuny.

W dobie galopującej inflacji i szokująco wysokich cen rodzinne wyjazdy na urlop stają się poważniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc poszukać takich kierunków, które nie wydrenują kieszeni ludziom pragnącym jedynie odpocząć po całym roku pracy. Przedstawiamy wybór ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, które nie są tak drogie jak najpopularniejsze kraje.

Tańszy wypoczynek w drogich czasach

Z danych Eurostatu wynika, że Polska jest jednym z tańszych krajów: pod względem relacji cen z wydatkami konsumpcyjnymi nasz kraj umieszczono na jednym z ostatnich miejsc – za Polską znalazły się jedynie Bułgaria i Rumunia. W obu tych państwach ceny są o 44% niższe od średniej w pozostałych krajach Unii Europejskiej, więc za pobyt zapłacimy najmniej. Oprócz nich warte odwiedzenia są tez inne tanie kraje. Poniżej prezentujemy listę tanich kierunków wakacyjnych w Europie wartych odwiedzenia:

Albania

To wciąż stosunkowo mało popularnych kierunków letnich wyjazdów, jednak dzięki połączeniu niskich kosztów pobytu i mnogości atrakcji na pewno jest wart polecenia. Warto odwiedzić tamtejsze przepiękne śródziemnomorskie plaże w Sarandzie, miasto Butrint, Berat – „miasto tysiąca okien”, Kruje – „Balkon Adriatyku”, jezioro Koman czy Wyspy Ksamil.

Bośnia i Hercegowina

Nie tak popularna jak sąsiednie raje turystyczne – Chorwacja i Czarnogóra – dzięki temu jest znacznie tańsza, a do zaoferowania ma wiele pięknych miejsc charakterystycznych dla Bałkanów. Warto tu przyjechać między innymi by podziwiać Wodospady Una, Mostar z jednym z najsłynniejszych mostów świata, Klasztor Derwiszy w Blagaj czy miejsce objawień maryjnych w Medziugorie.

Bułgaria

Choć w ostatnich latach nie tak popularna wśród Polaków jak choćby Włochy czy Hiszpania, to wciąż jest chętnie odwiedzana przez naszych rodaków. Teraz oprócz znanych atrakcji jak wspaniałe zabytki Sofii czy miasta Melnik, Rilski Monastyr, piękne góry Pirin, kurorty w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu dodatkową zachętą do przyjazdu mogą być relatywnie niższe ceny pobytu. W Bułgarii są najtańsze hotele, restauracje i usługi transportowe w Unii Europejskiej.

Macedonia Północna

Miłośnicy trunków oraz tytoniu ucieszą się, że te produkty należą do najtańszych w Europie. Jednak warto to potraktować jedynie jako dodatek do podróży po tym pięknym, ale wciąż mało poznanym kraju. Wart polecenia jest piękny Kanion Matka, klasztor Sveti Naum, malownicze góry Šar Planina czy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO wraz z pięknym miastem Ochryda Jezioro Ochrydzkie.

Rumunia

W państwach Unii Europejskiej to właśnie w Rumunii można liczyć na najtańsze jedzenie. Między innymi dzięki temu możemy skupić się na podziwianiu takich atrakcji jak na przykład słynny Poenari, czyli „zamek Drakuli”, zapierającą dech w piersiach Trasę Transfogaraską, „Wesoły Cmentarz” – Săpânța lub letnią rezydencję królów Rumunii – Pałac Peleş w Sinai.

Turcja

Znajdująca się na granicy Europy i Azji Turcja zawsze była popularnym miejscem wypoczynku wśród Polaków i tak też jest obecnie. Tutejsze pyszne jedzenie należy do najtańszych w Europie, podobnie niskie są ceny hoteli, transportu i usług. Atrakcji jest tyle, że nie da się zobaczyć nawet niewielkiej ich części podczas jednej wizyty. Warte polecenia są takie miejsce jak Jezioro Van i Góra Ararat – na której miała po potopie osiąść Arka Noego, imponująca skalnymi formami Kapadocja, Stambul i jego Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Hipodrom czy Wielki Bazar. W obliczu ekstremalnych upałów warto też ochłodzić się i odwiedzić liczne, tradycyjne łaźnie.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Sprawdź też:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?