W Ewie Lemańskiej kochała się cała Polska. Rola Maryny z "Janosika" zrujnowała jej karierę - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » W Ewie Lemańskiej kochała się cała Polska. Rola Maryny z „Janosika” zrujnowała jej karierę

W Ewie Lemańskiej kochała się cała Polska. Rola Maryny z „Janosika” zrujnowała jej karierę

„Janosik” był jednym z najbardziej uwielbianych seriali, których początek emisji przypadał na lata PRL. W pamięć Polaków szczególnie zapadła postać ukochanej tytułowego bohatera, czyli Maryny. W piękną góralkę wcieliła się Ewa Lemańska, jednak rola, z jakiej została najlepiej zapamiętana, nie przyniosła jej szczęścia. Dlaczego?

Premiera pierwszego odcinka serialu „Janosik” – zatytułowanego „Pierwsze nauki” – miała miejsce 26 lipca 1974 roku. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Marek Perepeczko, kreując jedną z najbardziej niezapomnianych ról w całej swojej karierze.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Ewa Lemańska, czyli Maryna z „Janosika”. Jak przebiegała jej kariera?

W rolę miłości zbójnika o złotym sercu wcieliła się Ewa Lemańska. Odgrywana przez nią Maryna była ubogą góralką o wyjątkowej urodzie — uwagę zwracali na nią nie tylko mężczyźni z pobliskich wiosek, ale nawet sam hrabia, czyli największy wróg Janosika. Niegodziwy arystokrata raz posunął się nawet do porwania młodej kobiety, jednak ukochany w porę ją ocalił.

Zobacz także: Justyna Kowalczyk oddała hołd zmarłemu mężowi. Kacper Tekieli byłby wzruszony?

Mimo że Ewa Lemańska została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych polskich aktorek, popularność nie przełożyła się na liczbę otrzymywanych propozycji zawodowych. Powód? Rola, która przyniosła Lemańskiej ogólnokrajową salę, stała się zarazem jej przekleństwem. Ponieważ wszyscy kojarzyli gwiazdę z rolą Maryny, twórcy filmowi i serialowi obawiali się, że widzowie będą widzieli w niej wyłącznie Marynę.

Ewa Lemańska pojawiała się co prawda w m.in. serialach „Życie na gorąco” czy „Dom” jednak żadna z zagranych ról nie była na miarę Maryny. Wręcz przeciwnie, aktorka otrzymywała angaże do postaci epizodycznych, występujących w najwyżej jednym odcinku. W końcu Lemańska zdecydowała się na emigrację.

Maryna z „Janosika” wyjeżdża z Polski. Dokąd?

Wybór aktorki ostatecznie padł na Stany Zjednoczone. Początkowo Ewa Lemańska spełniała się jako modelka, jednak gdy zachorowała na raka piersi, odkryła w sobie miłość do medycyny — ukończyła nawet szkołę pielęgniarską! Miała również okazję zostać statystką w amerykańskim hicie „Rock of Ages”, gdzie mogła na własne oczy podziwiać talent aktorski… Toma Cruise’a!

Zobacz także: Gruchnęła wiadomość o wielkim powrocie „Miodowych lat”! Żak i Barciś znowu razem?

Powodem, dla którego Ewa Lemańska nie zrobiła kariery w amerykańskim show-biznesie, był brak znajomości języka angielskiego. Ponieważ „Maryna” nie zdołała opanować go na tyle, żeby zagrać w jednej

Życie prywatne „Maryny”, podobnie jak jej kariera, było dalekie od ideału. W 1980 roku małżeństwo aktorki — z kolegą po fachu Cezarym Kaplińskim — zakończyło się rozwodem. Taki sam smutny finał znalazł związek Ewy Lemańskiej z Olgierdem Roycewiczem z Miami na Florydzie. Ostatecznie znalazła szczęście u boku poznanego w USA Anglika Jamesa Rooneya.

Zobacz także: Zygmunt Chajzer pochwalił się zdjęciem z młodości. Tak wyglądał jako świeżo upieczony student

Z drugim z trzech mężów Ewa Lemańska doczekała się dwóch synów. Prawdopodobnie żaden z mężczyzn nie zdecydował się pójść w ślady sławnej matki. O starszym z nich, urodzonym w Japonii Alexie, nie wiadomo zbyt wiele. Z kolei Brian, który przyszedł na świat już w USA, związał swoją ścieżkę kariery z grafiką komputerową.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >