W czerwcu Karkonosze otwierają szlaki dla turystów
Strona główna » W czerwcu Karkonosze otwierają szlaki dla turystów

W czerwcu Karkonosze otwierają szlaki dla turystów

,

To dobra wiadomość dla osób, które planują czerwcówkę w górach. Karkonosze otwierają szlaki do tej pory zamknięte – sprawdź, które.

Dlaczego zamyka się szlaki w górach?

W górach szlaki bywają zamknięte ze względu na bezpieczeństwo turystów oraz spokój zwierząt, które są w okresach ochronnych ze względu na czas lęgu. Chodzi o to, żeby nie płoszyć ptaków i zwierząt, które raz przestraszone mogą nawet porzucić młode. Na szczęście ten okres powoli się kończy i szlaki turystyczne w Karkonoszach się otwierają.

Karkonosze – koniec ochrony lęgowej cietrzewia

Cietrzew jako gatunek zagrożony jest objęty ścisłą ochroną i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Ten urokliwy czarny ptak z białym ogonem i czerwonym grzebieniem ma w Polsce tylko 500 przedstawicieli swojego gatunku. Z tego względu Karkonosze zamykają szlaki na terenach jego występowania. Na szczęście okres lęgowy cietrzewi kończy się w czerwcu. Dlatego od 6 czerwca otwierają się następujące, do tej pory zamknięte szlaki:

  • Szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego przy Śnieżnych Kotłach, ze względu na ochronę cietrzewia;
  • Szlak zielony tzw. Ścieżka nad Reglami przez Śnieżne Kotły, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, ze względu na ochronę cietrzewia;
  • Szlak zielony od Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku, ze względu na ochronę cietrzewia; 
  • Szlak niebieski  przez Czoło od przełęczy Okraj na Skalny Stół, ze względu na ochronę cietrzewia;

6 czerwca kończy się również okres ochrony sokoła wędrownego, który w Polsce jest ptakiem bardzo rzadkim. W związku z tym otwarty zostanie

  • Szlak niebieski od domku myśliwskiego do schroniska Samotnia

Karkonosze – kolejki linowe

Koniec sezonu zimowego oznacza zamknięcie wyciągów narciarskich. Ale działają kolejki linowe.

  • kolej linowa na Kopę czynna jest od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 16:00, a w piątki, soboty i niedziele od 9:00 do 17:00. Tu skorzystamy z kanap czteroosobowych.
  • kolej linowa na Szrenicę I i Szrenicę II – codziennie od 9:00 do 16:30

Zasady korzystania ze szlaków w górach

Chodząc po Karkonoszach pamiętaj, że po szlakach można się poruszać od świtu do zmierzchu, zaplanuj więc swoją wędrówkę tak, by wrócić za dnia. Nie wolno też schodzić z wytyczonych ścieżek, zabronione jest karmienie zwierząt i zostawianie po sobie śmieci.

ZOBACZ TEŻ:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >