Użądlenie osy - objawy, pierwsza pomoc - co zrobić? [Pierwsza pomoc]
Strona główna » Użądlenie osy – objawy, pierwsza pomoc – co zrobić? [Pierwsza pomoc]

Użądlenie osy – objawy, pierwsza pomoc – co zrobić? [Pierwsza pomoc]

,

Latem często zdarzają się ukąszenia osy. Sprawdź, co robić i jak się zachować w przypadku i czym może się skończyć użądlenie osy.

Użądlenie osy jest bardzo nieprzyjemne, ale zazwyczaj niegroźne. Niebezpieczne jest tylko w przypadku osób z alergią. Osa może ukąsić kilka razy i nie zostawia żądła, za to każdym razem zostawia niewielką ilość jadu.

Użądlenie osy – objawy

Ukąszenie osy daje kilka charakterystycznych objawów:

  • nagły piekący ból
  • obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ukłucia
  • brak żądła w miejscy ukłucia, który sugeruje, że była to osa a nie pszczoła

W przypadku osób z alergią na jad osy w grę wchodzą dodatkowe objawy:

  • bardzo silny obrzęk
  • wysypka
  • skurcze mięśni
  • nudności i bóle brzucha
  • wymioty
  • problemy z oddychaniem, kaszel
  • wstrząs anafilaktyczny

Użądlenie osy – co robić? Pierwsza pomoc

W przypadku użądlenia osoby, która nie ma alergii na jad osy wystarczy przyłożyć do miejsca użądlenia gazik nasączony octem lub sokiem z cytryny, a jeśli nie ma ich pod ręką to wystarczy przekrojona na pół cebula. Można też posmarować miejsce maścią z hydrokortyzonem.

Pierwsza pomoc w przypadku osób z alergią

W przypadku osób uczulonych na jad użądlenie osy może być niebezpieczne i należy działać szybko, aby nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Przede wszystkim należy osobie użądlonej jak najszybciej podać adrenalinę. Jeżeli chory ma ją przy sobie i jest w stanie zrobić sobie zastrzyk – należy podać mu ampułkę ze strzykawką lub pena z adrenaliną. Jeśli nie jest w stanie zrobić sobie zastrzyku, należy podać mu adrenalinę domięśniowo jak najszybciej, nawet przez ubranie. Najlepiej zrobić zastrzyk w udo wbijając igłę pod kątem prostym. W przypadku pena rzecz jest prostsza, wystarczy przyłożyć jego końcówkę do ciała i energicznie nacisnąć tłok. Po podaniu adrenaliny trzeba wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Do przyjazdu karetki chory powinien leżeć w pozycji bocznej, a jeśli doszło do zatrzymania akcji serca lub oddechu zacznij reanimację, która powinna trwać do przyjazdu pogotowia.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 70 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

ZOBACZ TEŻ:

Autor:

Zobacz więcej >