Urodziny Krystyny Jandy

Dzisiaj, 18 grudnia, swoje 68. urodziny obchodzi aktorka i piosenkarka Krystyna Janda!

Urodziła się w 1952 roku w Starachowicach. Liceum oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończyła w Warszawie. Swoje pierwsze role odegrała na deskach Teatru Małego w Warszawie, natomiast jej pierwszą rolą na ekranie była rola dziewczyny tańczącej na weselu w serialu Czarne Chmury w 1973 roku. Przełomem w jej karierze było wystąpienie w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem „Człowiek z marmuru” w 1976 roku. Jako piosenkarka zadebiutowała rok później, piosenką Guma do żucia z muzyką i słowami autorstwa Marka Grechuty, którą zaśpiewała podczas XV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Jej kunszt artystyczny jest doceniany w Polsce i na całym świecie, co przekłada się na ilość zdobytych nagród i wyróżnień w konkursach. Podczas 43 Międzynarodowego Festiwalu w Cannes dostałą nagrodę dla najlepszej aktorki, natomiast w 1990 roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych została uznana za najlepszą aktorkę odgrywającą rolę kobiecą w filmie „Przesluchanie”. Dzięki Fundacji Krystyny Jandy w 2005 powstał Teatr Polonia oraz Och-Teatr w 2010 roku.

Podczas swojej kariery zagrała w kilkudziesięciu filmach, prowadzi blog, pisze felietony oraz wydała 5 albumów studyjnych. Jej najpopularniejsze piosenki to „Na zakręcie”, „Porwij mnie”, czy „Guma do żucia”.

Składamy najpogodniejsze życzenia urodzinowe oraz życzymy dalszych sukcesów!

Powiązane

Nauka siadania na nocnik – kiedy zacząć?

Łazanki – śląski przepis na tani obiad

Jak wekować czereśnie? Przepis na pyszny kompot (nie tylko) na zimę