Andrzej Mogielnicki – jego teksty zna cała Polska

Kadr z programu "Szansa na sukces" z Janem Borysewiczem i Andrzejem Mogielnickim fot. TVP

Dzisiaj 74. urodziny obchodzi Andrzej Mogielnicki – polski autor tekstów piosenek i producent muzyczny!

Urodził się 15 grudnia 1948 roku w Warszawie, lecz od 2009 roku mieszka na Dominikanie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i już wtedy, jako student, zaczynał pisać swoje pierwsze teksty piosenek dla małych, początkujących zespołów. Studenckie życie dzielił między całodniowe wykłady w uniwersyteckich salach a spotkania z kolegami, z którymi kłócił się o to, kto lepiej gra rock and roll – Amerykanie czy Anglicy.

W 1981 roku wraz z Janem Borysewiczem założył zespół Lady Pank, który szybko zdobył popularność w całym kraju dzięki hitom „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz, głupia tańcz”, „Mniej niż zero”, „Zamki na piasku”, czy „Wciąż bardziej obcy”. Tekst tej ostatniej piosenki napisał w ciągu zaledwie pół godziny, co według niego samego jest wyczynem, bowiem pisanie tekstów zajmowało mu zazwyczaj więcej czasu. Inne jego teksty śpiewała cała Polska po premierze takich hitów jak „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Nie wierz nigdy kobiecie”, czy „Świat od zaraz” z repertuaru Budki Suflera. Pisał również teksty dla innych artystów jak dla chociażby Izabeli Trojanowskiej, której utwory „Tyle samo prawd, ile kłamstw”, „Wszystko, czego dziś chcę”, oraz „Pieśń o cegle”, z przyjemnością wspominamy na antenie naszego radia.

W życiorysie Andrzeja Mogielnickiego należy wspomnieć również utwór „Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar, „Iść w stronę słońca” zespołu Dwa Plus Jeden oraz „Będzie, co ma być” Zdzisławy Sośnickiej, które wyszły spod jego pióra. Wszystkie te piosenki cieszą się do dzisiaj popularnością, a ich teksty inspirują kolejne pokolenia muzyków i pisarzy.

W imieniu całej redakcji Radia Pogoda pragniemy złożyć najpogodniejsze życzenia urodzinowe!

Powiązane

28 marca: imieniny i święta typowe i nietypowe

Robert Janowski z Orderem Uśmiechu! Sprawdź, czy wypił sok z cytryny

27 marca: imieniny i święta typowe i nietypowe