W 2023 roku zachodzą zmiany w urlopach rodzicielskich. Sprawdź, jak się zmieni urlop ojcowski 2023 i czym się on różni od urlopu tacierzyńskiego.
Urlop tacierzyński a ojcowski 2023
Wbrew pozorom to dwa różne urlopy. Ojcowski trwa tylko 2 tygodnie i pracodawca go udziela bez względu na to, czy matka dziecka jest na urlopie macierzyńskim, czy nie. Natomiast urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego, a w zasadzie rodzinnego.
Unia Europejska dąży do zmiany
Zmiany, które czekają polskich ojców zainicjowała Unia Europejska. Chodzi o tzw. dyrektywę work-life balance, która zakłada równowagę między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Powodem wprowadzenia zmian w urlopach rodzicielskich – czyli macierzyńskich i tacierzyńskich – jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Ale również promowanie partnerskiego podejścia do wychowywania dzieci. Dyrektywa UE w tej sprawie została przyjęta już w czerwcu 2019 r. Natomiast państwa członkowskie miały czas do 2 sierpnia 2022 roku, aby dostosować wewnętrzne przepisy do nowych regulacji. Polska przesunęła ten czas do 1 stycznia 2023 roku i zmiany zaczną obowiązywać od tego momentu.
Urlop ojcowski 2023 – co się zmienia?
Wcześniej urlop ojcowski trwał 2 tygodnie i pracownik, któremu urodziło się dziecko mógł go wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Od 1 stycznia 2023 roku to się zmieni o tyle, że zmniejszy się wiek dziecka w trakcie którego jego tata będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego. Teraz będzie musiał to zrobić do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Wymiar tego urlopu to wciąż dwa tygodnie, a wniosek urlopowy w tym przypadku pracownik musi złożyć najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego.
Czy urlop ojcowski w 2023 będzie płatny?
Urlop ojcowski jest płatny w 100% należy jednak pamiętać, że dotyczy on tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Co ważne jednak, nie ma tu znaczenia wymiar umowy o pracę. Może to być cały etat lub jego część, może to być zarówno umowa na okres nieokreślony jak i na czas określony lub na okres próbny. Oblicza się go tak samo jak zasiłek za urlop macierzyński. Oznacza to 100% podstawy liczonej w oparciu o średniej wysokości wynagrodzenia z 12 miesięcy, poprzedzających moment przejścia na urlop ojcowski. Pieniądze te wypłaca ZUS na wniosek pracodawcy, tak więc po stronie pracownika leży tylko złożenie wniosku do pracodawcy o urlop ojcowski.
ZOBACZ TEŻ: