Urlop ojcowski 2022 – co się zmieni?

Urlop ojcowski 2022/ fot. kelly-sikkema-FqqaJI9OxMI-unsplash

Urlop ojcowski 2022 – zmiany ucieszą ojców, ale nie tylko ich. Będą także dodatkowe dni na opiekę. Sprawdź szczegóły.

Polski rząd szykuje zmiany dotyczące świeżo upieczonych ojców. Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny poinformowała, że rząd chce przedłużyć urlop ojcowski do 9 tygodni. Na razie projekt jest w fazie konsultacji międzyresortowych. Planowo zmiany miałyby wejść w życie już od stycznia 2023 roku. Na konkretne daty ojcowie będą musieli jeszcze poczekać.

Urlop ojcowski 2022 – kto skorzysta?

Warto również dodać, że rząd pracuje także nad zmianami, które przyniosą korzyść nie tylko ojcom, ale także matkom i innym członkom rodziny, którzy sprawują opiekę nad bliskimi. Rządowy projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowego, pięciodniowego urlopu opiekuńczego przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi.

Ponadto, jak dodała minister Maląg: Ale także jest 2-dniowy urlop od tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Urlop ojcowski 2022 – o czym pamiętać?

Od sierpnia ojcom przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Należy jednak pamiętać, że nie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Natomiast po upływie roku przysługujące dni wolne przepadają. Zmiany w prawie związana są z wdrażaniem tzw. dyrektywy unijnej work-life balance. 

Warto podkreślić, że urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego. Natomiast, żeby z niego skorzystać należy spełnić pewne warunki. Świeżo upieczony tata musi być objęty ubezpieczeniem chorobowym. Pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku o urlop ojcowski. 

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

Zobacz też:

Zobacz video: gdzie szukać grzybów?

Powiązane

Pogoda na czwartek 11.08. Alert hydrologiczny IMGW

Ciastka francuskie ze śliwkami – przepis także dla zapracowanych lub leniwych

Wyniki Lotto 10.08.2022, godz. 14.00, środa [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]