Wojna w Ukrainie: dzień po dniu

Wojna w Ukrainie Fot. Генеральний штаб ЗСУ/Facebook

Rosjanie cały czas dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie, ostrzeliwując miasta i dzielnice mieszkalne oraz strzelając do cywilów. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Przedstawiamy bieżące wydarzenia, prezentujemy sytuację międzynarodową i stan walczących stron.

W czwartek 24 lutego nastąpił atak Rosji na Ukrainę. Stało się to kilka minut po przemówieniu Putina, w którym zapowiedział wysłanie wojsk na Ukrainę.

Sobota, 6 sierpnia

Jak informuje Reuters, Amerykanie przygotowali kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dostarczą walczącym z rosyjską inwazjom żołnierzom między innymi pociski systemu HIMARS, systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS oraz 50 medycznych pojazdów opancerzonych. Cały pakiet pomocy ma być wart 1 mld dolarów.

Według strony ukraińskiej Rosja otrzymała od Iranu 46 dronów, które już wykorzystuje w walce.

Rosjanie gromadzą wojska na południu Ukrainy. Nie wiadomo, czy jest to wstęp do kolejnego etapu inwazji, czy też raczej przygotowywanie się na odparcie ukraińskiej kontrofensywy w tym rejonie.

8 osób zginęło a 4 zostały ranne w rosyjskim ostrzale miejscowości Toreck na wschodzie Ukrainy, w rejonie donieckim. Rosyjskie rakiety trafiły przystanek autobusowy, w którym zgromadzili się mieszkańcy. Wśród rannych jest troje dzieci.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 900 żołnierzy, 1802 czołgi, 4051 transporterów opancerzonych, 955 systemów artyleryjskich, 127 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 744 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2970 innych pojazdów.

Piątek, 5 sierpnia

Kanada wyśle do 225 żołnierzy do Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszych poligonach będą szkolić ukraińskich rekrutów. Od 2015 roku Kanada wyszkoliła już 33 tys. Ukraińców.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow potwierdził, że Kreml jest gotów do rozmów na temat wymiany więźniów z USA. Powiedział to dzień po tym jak rosyjski sąd w pokazowym procesie skazał na 9 lat kolonii karnej amerykańską koszykarkę Brittney Griner, przy której ponoć znaleziono niewielką ilość marihuany. Prawdopodobnie Kreml liczy na wydobycie w ten sposób z niewoli w Stanach Zjednoczonych rosyjskich więźniów, na których mu zależy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 650 żołnierzy, 1792 czołgi, 4032 transportery opancerzone, 950 systemów artyleryjskich, 123 systemy przeciwlotnicze, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 742 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2964 inne pojazdy.

Trzy statki z tysiącami ton zboża na pokładzie wyszły z ukraińskich portów i kierują się na wody międzynarodowe. Dwa z nich wyruszyły z portu Czarnomorsk a jeden z Odessy. Łącznie te trzy jednostki przewożą 58 tys. ton kukurydzy.

Czwartek, 4 sierpnia

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Mikołajów. Oprócz tego na Nikopol środkowym Dniepropietrowsku spadło 60 rakiet: uszkodzonych zostało 50 budynków mieszkalnych a z powodu zniszczeń w sieci elektrycznej wielu mieszkańców miasta zostało pozbawionych prądu.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 500 żołnierzy, 1789 czołgów, 4026 transporterów opancerzonych, 946 systemów artyleryjskich, 118 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 742 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2960 innych pojazdów.

Wołodymir Zełenski chce rozmawiać bezpośrednio z pierwszym sekretarzem Chińskiej Partii Komunistycznej Xi Jinpingiem, by wykorzystując swoje wpływy przyczynił się on do zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

ONZ wyśle misję, która zbada domniemaną rosyjską zbrodnię na jeńcach wojennych w kontrolowanej przez Rosjan Oleniwce. Tam w wyniku potężnego wybuchu zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym obrońcy Mariupola. Według Ukraińców zbrodni dokonali rosyjscy najemnicy z niesławnej Grupy Wagnera i była to akcja przeprowadzona na rozkaz Kremla.

Amerykański Senat stosunkiem głosów 95 do 1 ratyfikował umowę akcesyjną Finlandii i Szwecji do NATO. USA to 23. kraj członkowski Paktu, który ratyfikował umowę członkowską tych dwóch państw (NATO obecnie liczy 30 członków). Kluczowa będzie ratyfikacja ze strony Turcji, która postawiła wcześniej obu krajom szereg warunków, od których uzależniła swoją zgodę – najważniejszym z nich było przestanie wspierania kurdyjskich uchodźców i zgoda na ich wydanie Turcji.

Środa, 3 sierpnia

Według ONZ od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) granicę zaatakowanego kraju przekroczyło już ponad 10 mln osób. Według UNHCR 6 180 345 Ukraińców przebywa obecnie w Europie a najwięcej: 1 mln 250 tys. przebywa w Polsce.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 350 żołnierzy, 1774 czołgi, 4022 transportery opancerzone, 939 systemów artyleryjskich, 118 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 740 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2922 inne pojazdy.

Pierwszy statek z transportem ukraińskiego zboża, który wypłynął z portu w Odessie – płynący pod banderą Sierra Leone masowiec „Razoni” – wpłynął na tureckie wody.

Wtorek, 2 sierpnia

Grupa rosyjskich żołnierzy oskarżyła swoich dowódców o uwięzienie ich we wschodniej Ukrainie po tym jak odmówili udziału w wojnie. Co najmniej 4 rosyjskich żołnierzy złożyło pisemną skargę w biurze organizacji wojskowego Ombudsmana w Moskwie. Kierujący organizacją adwokat Maksym Grebeniuk dodał, że posiada listę 70 żołnierzy, którzy przetrzymywani byli w niewoli swoich przełożonych a łączna liczba uwięzionych sięga 140.

Kreml oskarżył USA o bezpośrednie zaangażowanie w wojnę na Ukrainie poprzez udostępnianie Ukraińcom danych wywiadowczych.

Prokurator Generalny Ukrainy Igor Mustets poinformował, że obecnie prowadzone są 752 śledztwa dotyczące zdrady. Najwięcej przypadków kolaboracji z wrogiem udokumentowano w Ługańsku, Doniecku, Zaporożu i Chersoniu.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 170 żołnierzy, 1768 czołgów, 4014 transporterów opancerzonych, 936 systemów artyleryjskich, 117 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 739 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2914 innych pojazdów.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) twierdzi, że to Rosjanie są odpowiedzialni za atak na obóz w Ołeniwce, w którym przetrzymywani byli ukraińscy jeńcy wojenni. Jak twierdzi prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin, jeńcy mieli zostać zamordowani z użyciem broni termobarycznej.

Minister obrony Ukrainy ogłosił w poniedziałek, że Stany Zjednoczone wyślą kolejną transzę pomocy wojskowej, o wartości 550 mln dolarów. Obejmie ona między innymi amunicję do wyrzutni rakiet systemu HIMARS oraz innego rodzaju artylerię oraz 75 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm.

Poniedziałek, 1 sierpnia

Od dzisiaj przestaje na Łotwie obowiązywać umowa dopuszczająca wjazd na uproszczonych zasadach do kraju Rosjanom mieszkającym niedaleko granicy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi41 030 żołnierzy, 1768 czołgów, 4011 transporterów opancerzonych, 932 systemy artyleryjskiy, 117 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 190 śmigłowców, 736 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2912 innych pojazdów.

Ukraińcy kontynuują ostrzeliwanie ważnych punktów na zapleczu wroga na południowym froncie: uderzono w skład amunicji w Wysokim, lotnisko w Melitopolu, a także zaatakowano pociąg towarowy w Brylówce. Ukraińskie wojska ostrzelały także pozycje Rosjan w Werhnim Tokmaku i Czernihówce.

Pierwszy statek wypełniony ukraińskim zbożem opuścił już port w Odessie.

Niedziela, 31 lipca

5 osób zostało rannych w wyniku ataku ukraińskiego drona na kwaterę główną rosyjskiej floty na Morzu Czarnym – poinformował gubernator Sewastopola.

Według strony ukraińskiej w piątkowych walkach na południu kraju udało się zabić ponad 100 żołnierzy i zniszczyć 7 czołgów wroga.

Norwegia przekazała Ukrainie 14 patrolowych pojazdów opancerzonych Iveco Lav III. Pojazdy te mają dobrą mobilność i ochronę i są tego samego typu, jakie używają norweskie siły w Afganistanie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi40 830 żołnierzy, 1763 czołgi, 4004 transportery opancerzone, 916 systemów artyleryjskich, 117 systemów przeciwlotniczych, 223 samoloty, 190 śmigłowców, 735 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2902 inne pojazdy.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wiereszczuk powiedziała, że ewakuacja ludności Doniecka musi się odbyć przed początkiem zimy, z powodu zniszczenia źródeł gazu w regionie.

Minister spraw zagranicznych Łotwy, Edgars Rinkēvičs, ponagla Unię Europejską do ogłoszenia Rosji krajem-sponsorem terroryzmu.Na Twitterze Rinkēvičs potępił też „brutalne morderstwo ukraińskich jeńców wojennych popełnione przez rosyjskie siły zbrojne w Ołeniwce oraz trwające zbrodnie popełniane przez rosyjskich wojskowych na Ukrainie”.

Sobota, 30 lipca

Władze Ukrainy ogłosiły, że przeprowadzą ewakuację ludności nieokupowanych jeszcze przez Rosjan terenów w obwodzie donieckim. Mieszka na nich około 200 tys. ludzi.

Jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku rakietowym na szkołę w Charkowie.

W piątkowym ataku rakietowym na przystanek autobusowy w Mikołajowie zginęło co najmniej 5 osób a 7 zostało rannych – informuje mer miasta Witalij Kim.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi40 670 żołnierzy, 1759 czołgów, 3995 transporterów opancerzonych, 906 systemów artyleryjskich, 117 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 733 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2889 innych pojazdów.

W prorosyjskich kanałach na Telegramie pojawiło się wstrząsające nagranie, w którym rosyjski żołnierz kastruje ukraińskiego jeńca, który później miał zostać zamordowany.

Ukraina ogłosiła gotowość do eksportu zbóż. W ukraińskich portach na wyjście w morze czeka kilkanaście statków załadowanych ukraińskim zbożem.

Wołodymir Zełenski powiedział, że rosyjski atak bombowy na więzienie w Oleniwce, w którym przebywali ukraińscy jeńcy, był zbrodnią wojenną. Prezydent Ukrainy powiedział w piątek, że w ataku zginęło ponad 50 osób. Rosjanie zbombardowali stworzone przez siebie więzienie, w którym trzymali ukraińskich jeńców, w tym obrońców Mariupola z batalionu Azow. Rosjanie o atak obwiniają wojska ukraińskie.

Piątek, 29 lipca

W czwartek władze Estonii ogłosiły, że będą blokować możliwość uzyskania Rosjanom tymczasowego prawa pobytu lub estońskiej wizy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi40 500 żołnierzy, 1749 czołgi, 3987 transporterów opancerzonych, 900 systemów artyleryjskich, 117 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 731 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2870 innych pojazdów.

W nocy Rosjanie zaatakowali rakietami Charków. Częściowo została zniszczona placówka edukacyjna oraz dwupiętrowy budynek mieszkalny.

Mer Mikołajowa, Oleksandr Sienkiewicz, poinformował na Telegramie, że na dzielnice miasta spadły pociski kasetowe. Dodał, że są ofiary a na miejscu pracują służby ratownicze. Zalecił mieszkańcom pozostanie w schronach.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że niesławna rosyjska grupa Wagnera została rozmieszczona na wybranych częściach linii frontu we wschodniej Ukrainie. Według Brytyjczyków fakt rozmieszczenia najemników bezpośrednio na linii frontu oznacza, że Rosjanie cierpią na niedobory personelu wojskowego.

Czwartek, 28 lipca

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, ukraińska kontrofensywa w rejonie Chersonia „zyskuje rozpęd” a ukraińskie wojsko „prawdopodobnie” ustanowiło przyczółek na południe od rzeki Ingulec.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi40 250 żołnierzy, 1742 czołgi, 3979 transporterów opancerzonych, 894 systemy artyleryjskie, 117 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 729 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2854 inne pojazdy.

Uderzenie w okolice Kijowa: Wczesnym rankiem rosyjskie rakiety spadły w rejonie wokół Kijowa, w Wyszogrodzie – na północ od stolicy Ukrainy. Na miejscu uderzenie pracują obecnie służby ratownicze.

Główny doradca prezydenta Ukrainy, Ołeksy Arestowicz, poinformował, że Rosjanie przeprowadzają „masowe rozmieszczanie” żołnierzy w południowych rejonach Ukrainy. Może to być oznaką zmiany taktyki ataku i „ustawić nas w pozycji, w której nie będziemy w stanie wyzwolić całego naszego terytorium i [może mieć na celu] wezwanie nas do rozmów” – powiedział.

Ponad 20 rakiet odpalono z terytorium Białorusi. Pociski spadły w rejon Czernihowa. Obecnie brak doniesień o ofiarach ataku.

Środa, 27 lipca

Parlament Ukrainy zatwierdził Andrija Kostina na stanowisku Prokuratora Generalnego Ukrainy. Zastąpił on na tym stanowisku Irynę Venediktową.

Gubernator Charkowa, Oleh Syniehubow, napisał na Telegramie, że 10 budynków zostało dziś trafionych w wyniku rosyjskiego ostrzału. Na szczęście brak doniesień o rannych i zabitych.

Pierwszy pociąg towarowy dojechał do Kaliningradu przez Litwę po tym jak Unia Europejska wymogła na Litwie przywrócenie tranzytu do rosyjskiej eksklawy.

Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że niesławna rosyjska grupa Wagnera odnotowała taktyczne sukcesy w ataku wokół elektrowni Wulehirska i okolicznej wiosce Nowoługańskie. Niektóry siły ukraińskie musiały wycofać się z tej okolicy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi40 070 żołnierzy, 1738 czołgów, 3971 transporterów opancerzonych, 883 systemy artyleryjskie, 117 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 726 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2847 innych pojazdów.

Most Antoniwski na Dnieprze – kluczowa przeprawa, którą rosyjscy okupanci dostarczają posiłki do Chersonia – został ponownie ostrzelany rakietami przez Ukraińców. Na moście doszło do 18 wybuchów a Ukraińcy zamieścili na Telegramie nagranie z tego ataku rakietowego, do którego doszło w nocy z wtorku na środę po godz. 1 lokalnego czasu.

Wtorek, 26 lipca

Rosja ogłosiła, że wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i będzie budować własną stację.

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda – planują wkrótce ponownie złożyć wizytę w Ukrainie. Nie podano terminów wizyt.

Oprócz niemieckich zestawów przeciwlotniczych Gepard SPAAG na Ukrainę dotarło też pierwszych 6 brytyjskich zestawów przeciwlotniczych Stormer HVM. Doradca prezydenta Ukrainy Anton Heraszczenko zamieścił na Twitterze krótki film z tym sprzętem oraz napisał, że jest pewien, że „nasi wojownicy dobrze je wykorzystają”:

Również Mołdawia obawia się, że mogłaby się stać kolejnym celem rosyjskiej agresji. W wywiadzie dla CNN premier kraju Natalia Gavrilitsa powiedziała, że to wciąż „hipotetyczny scenariusz”, ale „jeśli wojskowe akcje będą posuwać się dalej w południowo-zachodniej części Ukrainy oraz ku Odessie, to oczywiście, bardzo nas zaniepokoi”.

W obawie przed rosyjską agresją Kazachstan zwiększył swój budżet obronny o 918 mln dolarów. Chce w ten sposób zapobiec powtórce z wydarzeń na Ukrainie na swoim terytorium – informuje „Wall Street Journal”.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi39 870 żołnierzy, 1737 czołgów, 3959 transporterów opancerzonych, 880 systemów artyleryjskich, 117 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 189 śmigłowców, 722 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2835 innych pojazdów.

Po raz kolejny Rosja złamała warunki porozumienia dotyczące odblokowania ukraińskich portów: we wtorek rano znowu zaatakowała port w Odessie. Rakiety spadły też na prywatne budynki mieszkalne w nadbrzeżnych miejscowościach. Według szefa administracji wojskowej Serhija Bratczuka, Odessa została zaatakowana z wykorzystaniem lotnictwa strategicznego.

Poniedziałek, 25 lipca

Na swoim kanale na Telegramie szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie bliżej niesprecyzowaną liczbę czołgów PT-91 Twardy.

Na Ukrainę trafiły już z Niemiec trzy pierwsze zestawy przeciwlotnicze Gepard, wraz z amunicją.

Minister obrony Ukrainy Ołeksy Reznikow powiedział w poniedziałek, że dzięki dostarczonym przez USA systemom rakietowym HIMARS Ukraińcom udało się zniszczyć 50 rosyjskich składów amunicyjnych.

Rosyjskie plany wcielenia wymienionych poniżej terenów do rosji planują pokrzyżować Ukraińcy. Według Serhija Chlana z administracji chersońskiej, dzięki dostawom zachodniej broni „doszło do punktu zwrotnego na polu bitwy. Przestawiamy się z defensywy na akcje kontrofensywne”. Zapewnił, że Chersoń i okoliczne tereny w sierpniu zostaną wyzwolone.

Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti, we wrześniu na okupowanym Zaporożu oraz Chersoniu ma dojść do pseudoreferendum, w wyniku którego te tereny mają zostać przyłączone do rosji.

Ciężkie walki toczą się w rejonie Chersonia, gdzie siły ukraińskie otoczyły w kotle ponad tysiąc żołnierzy wroga. Rosjanie w piątek próbowali się wydostać z okrążenia, lecz Ukraińcy udaremnili tę próbę.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi39 700 żołnierzy, 1730 czołgów, 3950 transporterów opancerzonych, 876 systemów artyleryjskich, 116 systemów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 188 śmigłowców, 719 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2832 inne pojazdy.

Niedziela, 24 lipca

UDAŁO SIĘ: Osiągnięto cel, jakim było zebranie na portalu zrzutka.pl 22,5 mln zł na Bayraktara dla Ukrainy! Organizator zbiórki, Sławomir Sierakowski, ogłosił to już na swoim profilu na Facebooku. Ogłosił równocześnie, że nadwyżka pieniędzy zostanie przekazana na cele Funduszu Sił Zbrojnych Narodowego Banku Ukrainy.

Zbiórka na Bayraktara dla Ukrainy coraz bliżej końca! Jak dotąd udało się zebrać około 22 mln złotych z potrzebnych 22,5 mln! Do końca zbiórki zostały jeszcze 4 dni.

Szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w piątek w Kadijewce Ukraińcom udało się zniszczyć punkt zborny rosyjskich wojsk.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi39 520 żołnierzy, 1722 czołgi, 3942 transportery opancerzone, 869 systemy artyleryjskie, 113 systemów przeciwlotniczych, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 714 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2823 inne pojazdy.

Sobota, 23 lipca

Trzy osoby zginęły po tym jak 13 rosyjskich rakiet spadło na lotnisko wojskowe i infrastrukturę kolejową w regionie Kirowohradu w środkowej Ukrainie.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, obecnie rosyjskie wojska w rejonie Chersonia bronią się przed ukraińską kontrofensywą. Według brytyjskich analityków, w wyniku odcięcia przepraw przez Dniepr okupanci mogą mieć olbrzymie problemy.

Kolejny dowód na to, że słowo dane przez rządzących rosją warte jest tyle co rubel: Zaledwie 12 godzin po zawarciu porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów, by można z nich było wyeksportować zbiory zboża, rosyjskie rakiety spadły na port w Odessie. Rosjanie zaatakowali Odessę pociskami manewrującymi Kalibr. Z czterech wystrzelonych rakiet dwie zostały zestrzelone przez obronę powietrzną a dwie uderzyły w miasto.

Służby ratunkowe wydobyły trzy zwłoki z ruin szkoły trafionej rosyjską rakietą w Kramatorsku.

W centrum Charkowa w sobotę rano doszło do „kilku potężnych wybuchów” – poinformował na Telegramie mer miasta, Ihor Terekow.

Litwa zniosła zakaz transportu kolejowego na wybrane towary objęte unijnymi sankcjami na teren rosyjskiej eksklawy w Kaliningradzie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi39 240 żołnierzy, 1708 czołgów, 3929 transporterów opancerzonych, 864 systemy artyleryjskie, 113 systemów przeciwlotniczych, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 714 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2820 innych pojazdów.

Piątek, 22 lipca

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ogłosił, że Ukraina i Rosja doszły do porozumienia w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy. Odpowiedni dokument został podpisany w Stambule. O tym, czy Rosja faktycznie będzie przestrzegać zawartego porozumienia, dowiemy się przy próbach wywozu zboża.

Według amerykańskiego wywiadu Rosjanie odnotowują setki rannych dziennie na Ukrainie i straciły już „setki” poruczników i kapitanów oraz ponad 100 ważnych oficerów.

Dwie szkoły w Donbasie – w miastach Kramatorsk i Konstantiwka – zostały trafione rakietami w piątek rano.

Ukraina i Rosja wkrótce mają osiągnąć porozumienie w kwestii odblokowania eksportu zboża z Ukrainy – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Stambule. Porozumienie ma zostać podpisane jeszcze w piątek.

Ukraiński gubernator Ukrainy Pawło Kirylenko napisał na Telegramie, że 21 lipca w regionie zginęło 5 cywili a kolejnych 10 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków. Trzy osoby zginęły w Siwiersku.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi39 000 żołnierzy, 1704 czołgi, 3920 transporterów opancerzonych, 863 systemy artyleryjskie, 113 systemów przeciwlotniczych, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 713 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2803 inne pojazdy.

Wołodymir Zełenski powiedział, że Ukraińcy zyskali możliwości do „zadawania znaczących strat” Rosjanom i odzyskiwanie utraconych ziem.

Czwartek, 21 lipca

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 850 żołnierzy, 1704 czołgi, 3912 transporterów opancerzonych, 859 systemów artyleryjskich, 113 systemów przeciwlotniczych, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 710 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2781 innych pojazdów.

Przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji spotkają się w sierpniu, aby ocenić proces wypełniania żądań Ankary, od których zależy ostateczna zgoda Turków na akcesję obu krajów do NATO. Turcy żądają od Finów i Szwedów zaprzestania wspierania Kurdów i deportowania przebywających w obu krajach Kurdów, którzy uciekli z Turcji z obawy przed prześladowaniami.

Według najnowszych doniesień brytyjskiego wywiadu rosyjskie wojska w dalszym ciągu próbują przeprowadzić atak na stosunkowo niewielką skalę wzdłuż linii frontu w Donbasie, by zbliżyć się do Wulehirskiej – drugiej największej elektrowni w Ukrainie.

CIA ocenia, że od początku inwazji rosyjskie straty sięgnęły już około 15 tys. zabitych i około 45 tys. rannych żołnierzy – poinformował dyrektor amerykańskiej agencji wywiadowczej William Burns.

Mer Charkowa Ihor Terekow zamieścił na Telegramie informację, że „drugi dzień z rzędu dzieje się to samo: okupant atakuje przystanki transportu publicznego. W rezultacie zginęła już jedna osoba a 17 zostało rannych – w tym jedna bardzo ciężko”.

Rosja wznowiła dostawy gazu do Niemiec przez gazociąg Nord Stream I. Zwiększyła też przesył surowca na Zachód przez teren Ukrainy. 11 czerwca przestano przesyłać gaz do Niemiec przez Nord Stream pod pozorem prac konserwacyjnych, teraz wznowiono przesył.

Środa, 20 lipca

Unia Europejska planuje wdrożyć dzisiaj plany awaryjne mające na celu redukcję zużycia gazu na nadchodzące miesiące.

Prorosyjskie władze okupacyjne regionu Chersonia twierdzą, że Ukraiński ostrzał mocno uszkodził strategiczny most Antoniwski. Według agencji Reutersa w ostatnich dniach ta przeprawa była kluczowym celem Ukraińców a jej zniszczenie było możliwe dzięki rakietom dostarczonym z USA. Według brytyjskiego wywiadu ten most jest bardzo ważny, ponieważ to jeden z zaledwie dwóch przepraw przez Dniepr, przez które rosjanie mogą dostarczać posiłki lub ewakuować siły z okupowanych terenów na zachodzie. Jeśli faktycznie ten most został zniszczony, to może w przyszłości oznaczać ważny strategiczny sukces Ukrainców.

Ukraińska agencja Interfax donosi, że w rosyjskim ostrzale Saltiw – dzielnicy Charkowa – zginęło troje cywili, w tym 13-letnie dziecko a 72-letnia kobieta została ranna.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 750 żołnierzy, 1700 czołgów, 3905 transporterów opancerzonych, 856 systemów artyleryjskich, 113 systemów przeciwlotniczych, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 703 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2775 innych pojazdów.

Wtorek, 19 lipca

Według brytyjskiego wywiadu rosjanie mają problemy z utrzymaniem siły ofensywnej i będą one rosły coraz bardziej. Według Brytyjczyków rosyjscy planiści wojskowi będą mieli wkrótce poważny dylemat: czy dostarczyć rezerwy do Donbasu, czy też wysłać je do obrony przed ukraińskim kontratakiem w rejonie Chersonia na południu.

Ambasador rosji w Korei Północnej,  Aleksander Matsegora, powiedział, że do odbudowy wschodnich terenów Ukrainy okupowanych przez rosję mogą zostać wysłani robotnicy północnokoreańscy.

Jak informuje ukraińska agencja NEXTA, bilans ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Winnicę wzrósł do 25. Dziś w szpitalu zmarła Natalia Falsztyńska – neurolog, matka trójki dzieci – która pracowała w klinice uszkodzonej przez wybuch rakiety.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 550 żołnierzy, 1691 czołgów, 3892 transporterów opancerzonych, 851 systemów artyleryjskich, 113 systemów przeciwlotniczych, 220 samolotów, 188 śmigłowców, 693 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2767 innych pojazdów.

Polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że do naszego kraju dotarły już pierwsze amerykańskie czołgi Abrams – w ilości 28 sztuk. Polscy żołnierze będą się na nich szkolić, przygotowując na dostawy najnowocześniejszych wersji pojazdu – M1A2 Abrams SEPv3, który Polska kupi od Amerykanów.

Poniedziałek, 18 lipca

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Turcja zamrozi zatwierdzenie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli te dwa kraje nie dotrzymają obietnicy zaprzestania wspierania terrorystów, co prezydent Turcji utożsamia ze wspieraniem Kurdów.

Według Ośrodka Studiów Wschodnich rosjanie obecnie koncentrują swoje wysiłki na próbach otoczenia Słowiańska, jednak ukraińscy obrońcy skutecznie powstrzymują wroga.

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski ogłosił, że nowym szefem służby bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zostanie Wasyl Maliuk.

Nie tylko Polacy prowadzą zbiórkę na Bayraktara. Swoją zbiórkę na zakup słynnego drona założyli też Norwegowie. tymczasem, jak informuje współorganizator polskiej zbiórki Sławomir Sierakowski, zebrano już 3/4 potrzebnej sumy.

Gubernator Ługańska Serhij Hajdaj napisał na Telegramie, że część opanowanego przez rosjan regionu wciąż walczy z okupantem i „nie odpuszcza wrogowi”. Dodał, że rosyjki ostrzał artyleryjski nie ustaje a wróg wciąż „traci personel i uzbrojenie w naszym regionie”.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 450 żołnierzy, 1687 czołgów, 3886 transporterów opancerzonych, 849 systemów artyleryjskich, 113 systemów przeciwlotniczych, 220 samolotów, 188 śmigłowców, 690 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2753 inne pojazdy.

Pytany o te dymisje podczas wywiadu dla telewizji Sky News przedstawiciel ukraińskiego MSZ Oleksy Makajew zapewnił, że ani Bakanow ani Wenediktowa nie są oskarżeni o zdradę. Podkreślił, że w tej sprawie chodzi o „pozbycie się sowieckiej przeszłości i rosyjskich agentów w całym kraju”.

Wołodymir Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), a także prokurator generalną kraju. Przyczyną tych dymisji miały być liczne przypadki kolaboracji z wrogiem wśród funkcjonariuszy podległych tym wysokim urzędnikom. Szef SBU Iwan Bakanow jest przyjacielem Zełenskiego jeszcze z dzieciństwa a prokurator generalna Iryna Wenediktowa odgrywała kluczową rolę w oskarżeniach rosjan o liczne zbrodnie wojenne popełniane podczas inwazji. Prezydent Ukrainy powiedział, że zwolnił oboje po tym, jak ujawniono, że wielu podległych im funkcjonariuszy zdradziło i współpracowało z rosjanami. Jak powiedział Zełenski:

„Jak dotąd zarejestrowano 651 dochodzeń dotyczących zdrady i zachowań kolaboracyjnych wśród pracowników gabinetów prokuratorskich, ciał dochodzeniowych i agencji bezpieczeństwa. Szczególnie [ważne jest to, że – red.] ponad 60 pracowników biur prokuratorskich oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pozostało na terenach okupowanych i pracują przeciwko naszemu krajowi” – poinformował prezydent Ukrainy.

Niedziela, 17 lipca

Niestety, pojawiły się doniesienia, że zniszczona została jedna z armatohaubic AHS KRAB dostarczonych z Polski na Ukrainę i walcząca z rosyjskim najeźdźcą:

Według Pentagonu około 100 do 150 ukraińskich cywili zostało zabitych przez rosjan w ciągu minionych dwóch tygodni.

Zidentyfikowano już wszystkie ofiary rosyjskiego ataku rakietowego na Winnicę. Według gubernatora obwodu Serhija Borzowa obecnie w szpitalach przebywa 68 osób, stan 14 z nich jest poważny.

Rosyjskie wojsko przygotowuje nową ofensywę – ostrzega „Kyiv Independent”. Według przedstawiciela ukraińskiego wywiadu Wadima Skibickiego, aktywność rosjan wskazuje na to, że „bez wątpienia trwają przygotowania do następnej fazy ofensywy”.

Sobota, 16 lipca

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 140 żołnierzy, 1677 czołgów, 3874 transporterów opancerzonych, 846 systemów artyleryjskich, 109 systemów przeciwlotniczych, 220 samolotów, 188 śmigłowców, 687 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2735 innych pojazdów.

Oleksy Reznikow poinformował na Twitterze, że na Ukrainę dotarły już systemy rakietowe dalekiego zasięgu M270. Jak napisał Reznikow. „będą one dobrym towarzystwem dla HIMARS-ów na polu bitwy”.

Minister Obrony Ukrainy Oleksy Reznikow w wywiadzie dla BBC, który opublikowano w piątek, powiedział że największe straty jego kraj ponosił w maju. Według niego w tym miesiącu ginęło nawet do 100 ukraińskich żołnierzy dziennie.

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy potwierdziły, że amerykańska Izba Reprezentantów (izba niższa Kongresu USA) zatwierdziła 100 mln dolarów przeznaczonych na szkolenie ukraińskich pilotów do operowania na amerykańskich samolotach. Będą się oni szkolić na myśliwcach F-15 i F-16.

Ministerstwo obrony Ukrainy twierdzi, że większość – nawet do 70% – rosyjskich ataków rakietowych skierowanych jest przeciwko obiektom cywilnym.

Piątek, 15 lipca

Co najmniej 10 rosyjskich rakiet uderzyło w Mikołajów – trafiły w między innymi dwa uniwersytety, budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej. Co najmniej cztery osoby zostały ranne w ataku.

Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) rosja prawdopodobnie przygotowuje ofensywę na dużą skalę wzdłóż linii Słowiańsk-SiwierskiBahmut.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi38 000 żołnierzy, 1672 czołgi, 3866 transporterów opancerzonych, 842 systemy artyleryjskie, 109 systemów przeciwlotniczych, 220 samolotów, 188 śmigłowców, 681 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2731 innych pojazdów.

W wyniku czwartkowego rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w mieście Winnica zginęły co najmniej 23 osoby.

Czwartek, 14 lipca

Ponad 130 statków wypełnionych ukraińskim zbożem stoi w „korku” przed Morzem Czarnym, czekając na możliwość wypłynięcia z estuariów rzek Bystre i Sulina. Ich celem są porty i terminale w Rumunii, z których ukraińskie zboże będzie mogło zostać wysłane drogą morską na cały świat.

Kolejny rosyjski atak na osiedla mieszkaniowe: co najmniej 12 osób zginęło w ataku rakietowym na miasto Winnica a co najmniej 50 zostało rannych.

Według Ukraińców w nocy rosjanie próbowali zbombardować słynną Wyspę Węży, z której wcześniej uciekli po tym jak zostali zmasakrowani ogniem artyleryjskim i bombardowaniami przez Ukraińców. W nocy ze środy na czwartek dwa rosyjskie bombowce próbowały zbombardować wyspę, ale… nie trafiły w nią a bomby wylądowały w wodzie.

W czwartek rano w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Mikołajów ucierpiały „dwa instytuty edukacyjne, obiekty infrastruktury transportowej i hotel” – informują lokalne władze.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony rosjanie „nie osiągnęli żadnych znaczących zdobyczy terytorialnych” w ciągu minionych 72 godzin.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi37 870 żołnierzy, 1667 czołgów, 3852 transportery opancerzone, 840 systemów artyleryjskich, 109 systemów przeciwlotniczych, 219 samolotów, 188 śmigłowców, 681 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2704 inne pojazdy.

Do 48 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na blok mieszkalny w Czasiw Jarze. To kolejna z licznych rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych podczas inwazji na Ukrainę.

Środa, 13 lipca

Władze Ukrainy wykluczyły jakąkolwiek możliwość wstrzymania ognia w zamian za oddanie części terytorium Rosji. Jak powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba:

„Celem Ukrainy w tej wojnie jest wyzwolenie naszego terytorium, przywrócenie terytorialnej jedności i pełnej niepodległości na wschodzie i południu Ukrainy. To jest nasza ostateczna pozycja negocjacyjna”.

Wysłannicy Ukrainy i Rosji spotkają się w Stambule w Turcji, by rozmawiać na temat przerwania impasu wokół kwestii eksportu ukraińskiego zboża. Negocjacje toczą się w cieniu dziań Rosjan, którzy kradną ukraińskie zboże i próbują zarabiać na jego eksporcie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi37 570 żołnierzy, 1649 czołgów, 3832 transportery opancerzone, 839 systemów artyleryjskich, 109 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 188 śmigłowców, 678 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2704 inne pojazdy.

Niemcy opublikowały listę pakietu pomocy militarnej po tym jak rozszerzyły ją do wartości 2 mld euro. Znalazło się tam między innymi: siedem samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitzen PzH2000, pojazdy opancerzone, szpital bojowy, samochody, części zamienne do myśliwców MIG-29, systemy obrony przeciwlotniczej i wyrzutnie rakietowe MLRS.

Dzięki dostarczonej z USA artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS Ukraińcy niszczą kolejne składy amunicyjne i punkty dowodzenia wroga.

To 140. dzień bezprawnej i niesprowokowanej rosyjskiej inwazji na niezależną, demokratyczną Ukrainę. Prezentujemy najnowsze doniesienia z frontu.

Wtorek, 12 lipca

Marionetkowe władze donieckiej pseudorepubliki ludowej poinformowały, że decyzja w sprawie apelacji od wyroku śmierci orzeczonego po parodii procesu dla pojmanych trzech obcokrajowców walczących po stronie Ukrainy zostanie podjęta w przeciągu miesiąca. Prorosyjski pseudosąd tej rosyjskiej pseudorepubliki wcześniej skazał na śmierć dwóch obywateli Wielkiej Brytanii: Shauna Pinnera i Aidena Aslina oraz Marokańczyka Saauduna Brahima.

Liczba zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny w Chasiw Jarze wzrosła do co najmniej 34. Ciągle trwa akcja ratownicza i przeszukiwanie ruin – bilans ofiar może wzrosnąć.

Unia Europejska jak dotąd zamroziła aktywa rosyjskich oligarchów i firm o łącznej wartości 13,8 mld euro.

Krakowski skwer przed rosyjskim konsulatem, który dotąd nosił nazwę Skwer Biskupi, został przemianowany na „Skwer Wolnej Ukrainy”. Odtąd na tabliczkę z tą nazwą będą patrzeć pracownicy rosyjskiego konsulatu.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi37 470 żołnierzy, 1649 czołgów, 3829 transporterów opancerzonych, 838 systemów artyleryjskich, 109 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 188 śmigłowców, 676 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2699 innych pojazdów.

Ukraińcy twierdzą, że udało im się rakietami dalekiego zasięgu zniszczyć w nocy rosyjski magazyn amunicyjny pod Chersoniem w miejscowości Nowa Kachówka. Dowodem na to mają być nagrania olbrzymiej eksplozji w tym miejscu.

Poniedziałek, 11 lipca

Pojednanie polsko-ukraińskie: W rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Ukrainy skierował do parlamentu projekt ustawy nadający Polakom na Ukrainie specjalny status. Jest to oznaka wdzięczności dla Polaków za pomoc w obliczu rosyjskiej inwazji oraz dowód na zbliżenie Polaków i Ukraińców. Wołodymir Zełenski podpisał też dekret nadający Przemyślowi honorowy tytuł „Miasta Zbawiciela”.

Wołodymir Zełenski nakazał szefom sił zbrojnych przygotowanie planów zgromadzenia „siły miliona” żołnierzy wyposażonych w broń z Zachodu, by odbić okupowane tereny na wschodzie Ukrainy.

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko ostrzega, że jesienią okupacyjne władze rosyjskie planują powszechną mobilizację i chcą siłą wcielić mieszkańców miasta do rosyjskiej armii, by rzucić ich do walki z Ukraińcami.

Po ataku na blok mieszkalny w Czasiw Jarze doliczono się już 26 ofiar śmiertelnych.

Wołodymir Zełenski rozkazał ukraińskim siłom zbrojnym wyzwolenie nadmorskich rejonów Ukrainy.

2 ukraińskich cywilów zginęło a co najmniej 2 innych zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Siwiersk – miasto nieopodal Siewierodoniecka.

Wołodymir Zełenski oskarżył rosjan o celowe atakowanie cywili po tym jak uderzenie rakietowe w blok mieszklany w Chasiw Jarze zabiło 15 osób. Zapowiedział też zemstę „za każde rosyjskie morderstwo”.

Rosja zatrzymała przesył gazu przez gazociąg Nord Stream. Oficjalnie to tylko „przegląd techniczny”, mający trwać do 21 lipca, jednak to najpewniej kolejna próba wywarcia presji na państwa Unii Europejskiej.

Niedziela, 10 lipca

Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Czasiw Jarze wzrosła do co najmniej 10 zabitych. POnad 20 wciąż jest uwięzionych w ruinach.

Rzecznik wojskowej administracji Odessy, Serhij Bratczuk, powiedział że siły rosyjskie z premedytacją niszczą zbiory w rejonie Chersonia. Pożary szalejące na polach uprawnych każdego dnia są wynikiem rosyjskich ostrzałów. Dodał też, że rosyjscy żołnierze nie pozwalają lokalnym mieszkańcom gasić pożarów oraz niszczą wyposażenie rolnicze.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi37 300 żołnierzy, 1641 czołgów, 3823 transportery opancerzone, 834 systemy artyleryjskie, 108 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 188 śmigłowców, 676 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2694 inne pojazdy.

Co najmniej 6 osób zginęło a co najmniej 34 uznaje się za zaginione po tym jak rosyjskie rakiety Uragan trafiły w pięciopiętrowy blok mieszkalny w mieście Czasiw Jar w Doniecku. Budynek się zawalił, obecnie trwa przeszukiwanie gruzów.

Sobota, 9 lipca

Wołodymir Zełenski odwołał kilku ambasadorów Ukrainy w kilku krajach: odwołani zostali Andrij Melnyk – ambasador Ukrainy w Niemczech, Ljubow Nepop z Węgier, Wiaczesław Jacyuk z w Norwegii, Jewhen Perebijnos z Czech, Ihor Policha z Indii.

Więcej HIMARS-ów dla Ukrainy: Stany Zjednoczone wysyłają kolejne 4 zestawy artylerii rakietowej. Oznacza to, że łącznie Ukraińcy będą mieli do dyspozycji 12 zestawów HIMARS.

Rzeczniczka połączonych dowództw sił południowych Ukrainy Natalia Humeniuk poinformowała, że Ukraińcom udało się zniszczyć dwa rosyjskie punkty dowodzenia nieopodal Chersonia.

Belgia zapowiedziała, że ponownie otworzy swoją ambasadę w Kijowie i wyśle nowego ambasadora. Będzie nim Peter Van De Velde.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk wezwała wszystkich mieszkańców terenów okupowanych obecnie przez Rosjan do „ewakuowania się na wszelkie możliwe sposoby”:

„Proszę, uciekajcie – nasza armia rozpocznie odbijanie tych terenów. Nasza determinacja jest twarda jak głaz. A potem będzie bardzo trudno utworzyć korytarze humanitarne, gdy [w walkę] wplączą się dzieci” – powiedziała wicepremier.

Ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na szkolenie do Wielkiej Brytanii, spotkali się z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallacem, który powiedział, że „wykorzystując światowej klasy ekspertów pomożemy Ukrainie odbudować jej siły zbrojne i wzmocnić opór by obronili suwerenność swojej ojczyzny i ich prawo do wyboru własnej przyszłości” – powiedział Wallace.

Piątek, 8 lipca

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku rosyjskiej inwazji polsko-ukraińską granicę przekroczyło 4,619 mln osób.

4 osoby zginęły a 9 zostało rannych w rosyjskich atakach w rejonie Charkowa w czwartek. W nocy z czwartku na piątek nie było jednak dalszych ostrzałów – informuje gubernator regionu Oleh Syniehubow.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi36 900 żołnierzy, 1637 czołgów, 3811 transporterów opancerzonych, 828 systemów artyleryjskich, 107 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 669 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2685 innych pojazdów.

Szef struktur wojskowych w Ługański Sierhij Hajdaj powiedział, że Sewierodonieck znajduje się „na skraju katastrofy humanitarnej” i trwa tam obecnie masowy rabunek przez rosyjskie wojska.

„W Sewierodoniecku 80% domostw zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Niektórzy ludzie próbują wrócić po swoje rzeczy i często znajdują puste mieszkania, nawet jeśli przetrwały [ostrzał]. Po wejściu do miasta Rosjanie najpierw deportowali część mieszkańców, zabrali im klucze i rozpoczęli wtedy rabowanie wszystkiego. Podjeżdżają pod bloki mieszkalne ciężarówkami. Jeśli meble są dobre, to je zabierają. Teraz kradną już nie tylko urządzenia RTV i AGD” – powiedział Hajdaj.

Czwartek, 7 lipca

Otrzymane od Duńczyków transportery piechoty M113G4DK uczestniczą już w walce na wschodzie Ukrainy:

Rosjanie zaatakowali rakietami Wyspę Węży, z której wcześniej zostali wyparci przez Ukraińców. Rosyjskie rakiety spadły też na Odessę – trafione zostały dwie maszyny rolnicze i zniszczono 35 ton zbórz.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi36 650 żołnierzy, 1602 czołgi, 3797 transporterów opancerzonych, 815 systemów artyleryjskich, 107 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 667 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2665 innych pojazdów.

Środa, 6 lipca

Łotwa, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji rozważa przywrócenie poboru do wojska. Jak powiedział minister obrony Artis Pabriks, „obecny system wojskowy Łotwy osiągnął swój limit. A póki co nie mamy powodów przypuszczać, że Rosja zmieni swoje zachowanie”. W tym nadbałtyckim kraju, liczącym mniej niż 2 mln obywateli, w aktywnej służbie wojskowej służy zaledwie 7,5 tys. osób oraz obecnie stacjonuje 1500 żołnierzy NATO.

Do Wielkiej Brytanii dotarła pierwsza rotacja ukraińskich żołnierzy, którzy przejdą tam szkolenie wojskowe. Jest to część innowacyjnego brytyjskiego programu, który ma na celu wyszkolenie łącznie do 10 tysięcy nowych ukraińskich rekrutów, którzy potem będą walczyć z Rosjanami o wolność swojego kraju. Oferowany przez Brytyjczyków pakiet szkoleń jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy wycenianej na łączną wartość 2,3 mld funtów.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji do naszego kraju wjechało już z terytorium Ukrainy łącznie 4,573 mln osób.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi36 500 żołnierzy, 1600 czołgów, 3789 transporterów opancerzonych, 812 systemów artyleryjskich, 107 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 664 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2648 innych pojazdów.

Wiceszef chińskiego MSZ Ma Zhaoxu powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Chinach, Andrejowi Denisowi, że Państwo Środka wyraża wolę pogłębienia współpracy „na wielu polach”.

Gubernator wezwał cywilnych mieszkańców regionu donieckiego do ewakuacji przed spodziewanym wzmocnieniem rosyjskiego natarcia na tym terenie. Apel dotyczyć może nawet 350 tys. osób. Wzmocnienie ofensywy kacapów spodziewane jest po tym, jak zajęli oni już całkowicie obwód ługański i teraz skierują więcej sił do Doniecka.

Wtorek, 5 lipca

Historyczny moment: Szwecja i Finlandia podpisały dokumenty o przystąpieniu do NATO. Teraz decyzję o przyjęciu obu państw do Sojuszu muszą ratyfikować jego pozostali członkowie. Ratyfikacji musi dokonać 30 krajów, w tym Turcja, która wcześniej groziła wetem. Jednak gdy Szwecja i Finlandia zadeklarowały zaprzestanie wspierania Kurdów, Ankara zgodziła się na ich akcesję.

Turcja przejęła rosyjski statek przewożący ukradzione ukraińskie zboże. Jednostka „Żibek Żoły” została zatrzymana w czarnomorskim porcie Karasu po tym jak Kijów stwierdził, że na statku znajduje się 7 tysięcy ton skradzionego ukraińcom ziarna, które próbowano wytransferować z okupowanego przez Rosjan Berdiańska.

Mer Słowiańska Wadim Ljak wezwał mieszkańców miasta do ewakuacji w obliczu coraz mocniejszego ostrzału rosyjskiego. W poniedziałek wróg ostrzelał 40 domów a we wtorek w atakach rakietowych zginęło 6 osób a 20 zostało rannych.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi36 350 żołnierzy, 1594 czołgi, 3772 transportery opancerzone, 806 systemów artyleryjskich, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 660 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2634 inne pojazdy.

Szef ukraińskich struktur wojskowych w Ługańsku, Sierhij Hajdaj, po zajęciu regionu przez Rosjan, opisuje na Telegramie, w jaki sposób okupant zaprowadza swoje porządki:

„Na nowo zajętych terenach ustalają własne zasady, gadają bzdury o otwieraniu szkół od 1 września, błyskawicznym przywracaniu komunikacji. To wszystko kłamstwa – to samo stało się w Mariupolu. Jedyne, do czego zdolni są Raszyści to terroryzowanie lokalnej ludności. Orki już teraz szukają [na opanowanych terenach] aktywistów i rodzin wojskowych a pomagają im w tym zdrajcy i kolaboranci” – ostrzega Hajdaj.

Poniedziałek, 4 lipca

Rzeczniczka Dowództwa Południowego Armii Ukraińskiej kpt. Natalia Humeniuk poinformowała, że na odbitą słynną Wyspę Węży dostarczono flagę Ukrainy, choć nie została ona jeszcze tam wzniesiona na maszcie.

Schwytany do niewoli brytyjski ochotnik walczący po stronie Ukraińców Aiden Aslinzłożył apelację do pseudosądu marionetkowej donieckiej pseudorepubliki. Wcześniej w sfingowanym, pokazowym procesie skazano go na karę śmierci.

Po upadku Lisiczańska zbrodniarz wojenny Władimir Putin ogłosił zwycięstwo w Ługańsku i zalecił rosyjskim żołnierzom odpoczynek oraz „zwiększenie możliwości bojowych”.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, po zdobyciu Lisiczańska Rosjanie skupią się teraz na próbach zajęcia całego Doniecka.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi36 200 żołnierzy, 1589 czołgów, 3754 transporterów opancerzonych, 804 systemy artyleryjskie, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 658 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2629 innych pojazdów.

Liderzy państw wolnego świata, organizacji międzynarodowych oraz sektora prywatnego spotykają się dzisiaj w Szwajcarii by szczegółowo omawiać „Plan Marshalla” dla Ukrainy. Ocenia się, że koszt wojny – jeśli potrwa do końca tego roku – może wynieść nawet 1 bilion dolarów (1000 miliardów) a odbudowa zniszczeń w Ukrainie może kosztować setki miliardów dolarów.

Wołodymir Zełenski potwierdził, że ukraińskie wojsko w niedzielę wycofało się z Lisiczańska. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapowiedział, że miasto zostanie odbite w przyszłości „dzięki taktyce i zwiększonym dostawom nowoczesnego uzbrojenia”. Zajęcie Lisiczańska przez Rosjan oznacza, że zajęli oni praktycznie cały region ługański, kontrolują też ponad połowę Doniecka.

Niedziela, 3 lipca

Co najmniej 3 osoby zginęły w rosyjskim mieście Biełgorod. W lezącym niedaleko ukraińskiej granicy mieście doszło do kilku wybuchów. Według strony rosyjskiej uszkodzone miały zosta budynki mieszkalne, choć niezależne media nie są w stanie tego potwierdzić a rosyjskiej propagandzie nie można wierzyć.

Rosjanie twierdzą, że przejęli kontrolę nad Lisiczańskiem. Ukraińskie ministerstwo obrony twierdzi, że do tego nie doszło.

Rosyjskie wojsko ostrzelało Słowiańsk artylerią rakietową. Mer miasta Vadim Ljak informuje, że w Słowiańsku spowodowało to 15 pożarów a co najmniej 6 osób zginęło, wiele zostało rannych.

Strona ukraińska podaje, że wróg cały czas atakuje w rejonie Lisiczańska, jednak obrońcy mają utrzymywać pozycje.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 970 żołnierzy, 1584 czołgi, 3744 transporterów opancerzonych, 801 systemów artyleryjskich, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 654 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2618 innych pojazdów.

Sobota, 2 lipca

Według władz Ługańska Rosjanie cały czas ostrzeliwują Łysyczańsk, by zniszczyć ostatni punkt oporu w regionie. Według rosyjskiego ministerstwa obrony w ostatnich dniach opanowana miała zostać rafineria paliwowa na przedmieściach miasta, jednak gubernator Sierhij Hajdaj powiedział w piątek, że walki na terenie zakładu wciąż się toczą. W sobotę na Telegramie Hajdaj napisał:

„Przez ostatni dzień okupant ostrzeliwał [nas] ze wszelkich dostępnych broni”.

Rośnie w siłę ukraiński ruch oporu na ziemiach okupowanych przez Rosjan. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Chersoniu doszło do trzech prób zamachu na zdrajców współpracujących z okupantem. Według amerykańskiego wywiadu Rosja napotyka coraz więcej problemów ze strony ruchu oporu na okupowanych terenach na południu Ukrainy.

Źródła w amerykańskim departamencie obrony podają, że Ukraińcy wykorzystują przysłane z USA systemy artylerii rakietowej HIMARS do uderzania w rosyjskie centra dowodzenia i robią to z „dużymi sukcesami”. Zasięg rakiet systemu HIMARS dostarczonych na Ukrainę wynosi ponad 60 km.

Jak podaje strona ukraińska, wróg przeprowadził ataki z powietrza na cele w Donbasie orz pod Charkowem. W dalszym ciągu Rosjanie starają się też prowadzić ofensywę pod Słowiańskiem.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 870 żołnierzy, 1582 czołgów, 3737 transporterów opancerzonych, 800 systemów artyleryjskich, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 186 śmigłowców, 653 drony, 15 okrętów i łodzi oraz 2614 innych pojazdów.

Bilans rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Odessie obecnie wynosi 21 zabitych (w tym 2 dzieci) oraz 38 rannych.

Piątek, 1 lipca

Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Odessę wzrosła do 19. Zwiększyła się również liczba zabitych w środowym ataku na Mikołajów – w wyniku ataku rakietowego zginęło tam 8 osób.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 750 żołnierzy, 1577 czołgów, 3736 transporterów opancerzonych, 796 systemów artyleryjskich, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 186 śmigłowców, 645 dronów, 15 okrętów i łodzi oraz 2610 innych pojazdów.

Wołodymir Zełenski ogłosił zwycięstwo na Wyspie Węży, z której rosyjskie wojska uciekły z podkulonym ogonem po precyzyjnych ostrzałach ich stanowisk:

„Wyspa Węży to strategiczny punkt i [to zwycięstwo] znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym. To jeszcze nie gwarantuje bezpieczeństwa i nie oznacza, że wróg nie wróci, jednak już teraz znacząco ogranicza akcje okupanta. Krok po kroku wypchniemy ich z naszego morza, z naszej ziemi i naszego nieba” – powiedział prezydent Ukrainy.

18 osób – w tym 2 dzieci – zginęło a 31 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę. W nocy rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22 wystrzelił trzy rakiety X-22. Pociski uderzyły w budynek mieszkalny oraz centrum wypoczynkowe. Z gruzów budynku mieszkalnego wydobyto 8 osób, w tym 3 dzieci. Trwa przeszukiwanie zgliszcz.

Czwartek, 30 czerwca

Ukraińcy opublikowali nagranie, za pomocą którego wyjaśniają, w jaki sposób wyzwolili Wyspę Węży od rosyjskiej okupacji:

Ucieczka okupanta z wyspy nastąpiła po silnych atakach Ukraińców, którzy – szczególnie w ostatnich dniach – niszczyli próbujące się tam umocnić siły rosyjskie. Ostrzeliwali wyspę między innymi z pomocą lotnictwa, artylerii dalekiego zasięgu i dronów Bayraktar, a niedawno zniszczyli dostarczany statkiem sprzęt wojskowy za pomocą rakiet Harpoon.

Rosjanie oficjalnie ogłosili, że wycofali się z Wyspy Węży. Informację tę potwierdziła strona ukraińska.

Łysyczańsk znajduje się pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim. Szef lokalnych władz wojskowych Sierhij Hajdaj informuje, że walki trwają cały czas, Rosjanie atakują bez przerwy i ostrzeliwują „absolutnie wszystko”. Wróg stara się otoczyć miasto.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 600 żołnierzy, 1573 czołgi, 3726 transporterów opancerzonych, 790 systemów artyleryjskich, 104 systemy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 641 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2602 inne pojazdy.

Mer Charkowa Oleh Syniehubow poinformował, że w wyniku rosyjskich ataków rakietowych zginęła jedna osoba a 6 – w tym 11-letnia dziewczynka – zostało rannych.

Szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss powiedziała, że „realistycznym” celem jest całkowite wypchnięcie Rosjan z terytorium Ukrainy.

Środa, 29 czerwca

Doszło do wymiany jeńców: na Ukrainę wróciło 144 pojmanych żołnierzy, w tym 95 obrońców zakładu Azovstal w Mariupolu.

NATO ogłosiło, że Rosja to „najbardziej znaczące i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności sojuszników„.

NATO wzmacnia swoją wschodnią flankę. Podczas trwającego szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden poinformował, że w Polsce stworzona zostanie stworzona stała kwatera V Korpusu armii USA. oprócz tego do Rumunii zostanie wysłana dodatkowa brygada rotacyjna, do Wielkiej Brytanii trafią dwie dodatkowe eskadry myśliwców F-35 i wzmocnione zostaną wojska rotacyjne w państwach nadbałtyckich.

Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Niestety, ceną za to okazało się zakończenie wspierania przez te państwa uchodźców kurdyjskich. Oba europejskie kraje zobowiązały się do „rozprawienia się z działalnością PPK [Partii Pracujących Kurdystanu] i zawarcia z Turcją umowy o ekstradycji”.

Jedna z 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm AHS KRAB podarowanych przez Polskę Ukrainie podczas ostrzeliwania pozycji wroga:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 450 żołnierzy, 1572 czołgi, 3720 transporterów opancerzonych, 781 systemów artyleryjskich, 103 systemy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 640 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2598 innych pojazdów.

Na szczycie NATO w Madrycie kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Sojusz będzie dalej dostarczał broń Ukraińcom „tak długo, jak to będzie konieczne”:

„Nasz przekaz jest jasny: będziemy dalej to robić [dostarczać uzbrojenie – red.] i będziemy to robić intensywnie – tak długo jak to będzie konieczne do tego, żeby Ukraina się obroniła” – powiedział kanclerz Niemiec.

Kolejna rosyjska zbrodnia wojenna: W ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Mikołajowie zginęły co najmniej trzy osoby a pięć zostało rannych. Mer miasta Oleksandr Senkewicz powiedział, że w Mikołajów uderzyło 8 rakiet i że prawdopodobnie były to pociski manewrujące X-55.

Wtorek, 28 czerwca

Szef struktur wojskowych w obwodzie ługańskim Sierhij Hajdaj powiedział, że wróg wciąż próbuje okrążyć Łysyczańsk, ale obrońcy miasta postarają się utrzymać pozycje by zyskać czas potrzebny do dotarcia na miejsce broni z Zachodu.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denis Monastyrski poinformował, że wciąż po ataku rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku za zaginione uznaje się 21 osób. Potwierdził śmierć 18 osób.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 250 żołnierzy, 1567 czołgów, 3704 transporterów opancerzonych, 778 systemów artyleryjskich, 102 systemy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 636 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2589 innych pojazdów.

Kolejny barbarzyński atak Rosjan: co najmniej 18 osób zginęło po rosyjskim ataku na zatłoczone centrum handlowe w Krzemieńczuku. Służby ratunkowe pracują cały czas i możliwe, że liczba zabitych wzrośnie. Według szacunków w chwili ataku w centrum przebywać mogło około tysiąca osób. Tak wygląda miejsce rosyjskiego ataku:

Turecki koncern Bayraktar – producent słynnych dronów wykorzystywanych przez Ukraińców do obrony ojczyzny – ogłosił, że przekaże za darmo Ukraińcom trzy drony Bayraktar TB2. Między innymi z użyciem tureckich dronów Ukraińcy wciąż atakują okupanta, między innymi na słynnej Wyspie Węży, jak to pokazano poniżej:

Poniedziałek, 27 czerwca

Grupa G7 we wspólnym oświadczeniu ogłosiła, że tworzące ją państwa będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne wsparcie „tak długo jak będzie trzeba”.

Podczas połączenia z szefami państw grupy G7 Wołodymir Zełenski poprosił o dostarczenie systemów obrony przeciwlotniczej i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Prezydent Ukrainy dodał też, że chce, aby wojna zakończyła się do końca roku, przed nadejściem zimy.

Szef lokalnych struktur wojskowych Sierhij Hajdaj wezwał cywili do ewakuacji z Łysyczańska z powodu „bardzo trudnej” sytuacji.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi35 000 żołnierzy, 1552 czołgów, 3687 transporterów opancerzonych, 771 systemów artyleryjskich, 101 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 636 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2575 innych pojazdów.

Rosja spóźnia się ze spłatą zadłużenia. W niedzielę upłynął ostateczny termin spłaty odsetek od 100 mln dolarów dwóch euroobligacji – Rosja go nie dotrzymała. To pierwszy taki przypadek od rewolucji październikowej w 1917 roku.

W wyniku rosyjskiego ostrzału terenów wokół Charkowa zginęły dwie kobiety: 21-latka i 57-latka – poinformował na Telegramie gubernator obwodu Oleh Syniehubow.

Niedziela, 26 czerwca

Przywódcy grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, G7, na szczycie w Bawarii potwierdzili, że wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota. Jak powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, ten ruch „bezpośrednio uderzy w rosyjskich oligarchów i w serce machiny wojennej Putina”:

„Musimy zagłodzić reżim Putina u samych podstaw. [Zakazując importu złota – red.] Wielka Brytania i jej sojusznicy własnie to robi” – dodał brytyjski premier.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 850 żołnierzy, 1532 czołgi, 3659 transporterów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 630 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2564 inne pojazdy.

Tutaj możesz prześledzić relację dzień po dniu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

1 komentarz

Wojna w Ukrainie 2022: dzień po dniu – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 29 czerwca 2022 - 12:13
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz