Ugryzienie kota: Objawy, pierwsza pomoc, co robić?

Ugryzienie kota, nawet domowego, może mieć opłakane skutki. Sprawdź, co robić w takim przypadku i jak wygląda pierwsza pomoc.

Dlaczego kot gryzie?

Zazwyczaj ugryzienia kotów nie są głębokie i tworzą raczej małe ranki. Małe koty często gryzą podczas zabawy a nawet głaskania i jest to wynikiem tego, że nie zostały jeszcze do końca zsocjalizowane i nie wiedzą, że sprawiają opiekunom ból. Również starsze koty potrafią ugryźć w ramach pieszczot. Innym przypadkiem w którym kot może ugryźć jest stresowa sytuacja, gdy zwierzę czuje się zagrożone i zaczyna się bronić, wtedy ugryzienia bywają głębsze. Koty zazwyczaj nie są agresywne, w przypadku większego osobnika, jakim jest dla nich człowiek wolą uciec niż walczyć. Wyjątek stanowią koty chore na wściekliznę, które mogą zachowywać się irracjonalnie i agresywnie.

Sprawdź też, co robić, gdy ugryzie nas pies

Ugryzienie kota – konsekwencje

Choć ranki po takich pokąsaniach nie są zbyt wielkie, to każda z nich wymaga interwencji. Ugryzienie kota przerywa tkankę ludzką i może być głębokie. Nawet, jeśli nasz pupil jest szczepiony przeciw wściekliźnie, trzeba odkazić miejsce pokąsania, gdyż koty mają na zębach bakterie, które przedostawszy się do rany mogą powodować zakażenia. Poza tym przegryzienie skóry może powodować, że przedostaną się do niej drobnoustroje na niej bytujące, na przykład paciorkowce. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się ugryzienia okolic ścięgien czy stawów, natomiast pokąsanie przez kota wolno żyjącego może skutkować wścieklizną.

Co robić w przypadku ugryzienia przez kota?

Nie należy wyszarpywać ciała z pyszczka kota, gdyż zaciśnie on wtedy szczęki. Najlepiej zaczekać, aż kot sam puści nasze ciało, albo naprzeć nim w kierunku zwierzęcia. Wszelkie nerwowe reakcje mogą spowodować, że przerażony kot ugryzie jeszcze mocniej. Rankę, choćby najmniejszą należy jak najszybciej zdezynfekować wodą utlenioną lub płynem odkażającym a następnie pozwolić jej krwawić przez jakiś czas – w ten sposób organizm pozbędzie się drobnoustrojów. Następnie należy zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli ugryzienia są głębokie, trzeba udać się do lekarza. Bez względu na rozległość miejsca po pokąsaniu, nawet w przypadku malutkiej ranki zrobionej przez kota, którego nie znamy należy skontaktować się z lekarzem, aby zapobiec zarażeniu wścieklizną. Lekarz może wtedy podać zastrzyki przeciw wściekliźnie. Każde miejsce ugryzione przez kota należy obserwować – jeśli opuchlizna i ból nie znikną w ciągu 8-10 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi