Gdzie obcokrajowiec może wykupić sobie ubezpieczenie na pobyt w Polsce? Ile to może kosztować? Wyjaśnia Michał Pustuła.
Spis treści:
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” tym razem zajął się sprawą pani Anny, której przyjaciółka planuje przyjechać z Kanady na cztery miesiące do Polski. Nie ma jednak ubezpieczenia zdrowotnego i zastanawia się, co w takiej sytuacji może zrobić.
Aby wyjaśnić tę kwestię Michał Pustuła zwrócił się o pomoc do Andrzeja Troszyńskiego, rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak wyjaśnia urzędnik:
„Każdy, kto chce korzystać z opieki zdrowotnej w tych placówkach, które mają kontrakty z NFZ albo objęty jest ubezpieczeniem albo musi ubezpieczenie dobrowolne uiścić”.
Zobacz też:
- Dziura w drodze – jak otrzymać odszkodowanie?
- Emerytura, praca i podwójna składka – skąd się bierze?
- Jak sprawdzić, czy wraz ze spadkiem odziedziczymy długi?
- Jak sprawdzić, czy wraz ze spadkiem odziedziczymy długi?
- Upoważnienie, pełnomocnictwo i zapis bankowy. Czym się różnią?
- Jak odzyskać pieniądze z lokaty w banku, który przestał istnieć?
Ile może kosztować ubezpieczenie w Polsce?
Jak w takim razie wykupić takie ubezpieczenie, jeśli jest się osobą przyjeżdżającą zza granicy i ile to może kosztować?
Jak tłumaczy rzecznik NFZ, ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych stanowi, że każda osoba, która chce wejść w nasz system ubezpieczeń zdrowotnych, podlega też opłacie dodatkowej. Ta opłata jest funkcją czasu braku ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że każda osoba, która chce dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ musi ponieść opłatę za okres braku ubezpieczenia. Jaka może być wysokość takiej opłaty?
„W przypadku słuchaczki byłoby to 200% GUS-owskiej podstawy przeciętnego wynagrodzenia. To by była kwota około 11 tysięcy złotych”.
Ponieważ jest to astronomiczna suma, zwłaszcza dla kogoś, kto planuje tu przyjechać tylko na 4 miesiące, to Michał Pustuła sprawdził, czy istnieje inny sposób na ubezpieczenie takiego pobytu w naszym kraju.
Zobacz też:
- Dziura w drodze – jak otrzymać odszkodowanie?
- Emerytura, praca i podwójna składka – skąd się bierze?
- Jak sprawdzić, czy wraz ze spadkiem odziedziczymy długi?
- Jak sprawdzić, czy wraz ze spadkiem odziedziczymy długi?
- Upoważnienie, pełnomocnictwo i zapis bankowy. Czym się różnią?
- Jak odzyskać pieniądze z lokaty w banku, który przestał istnieć?
Najlepiej ubezpieczyć się w firmie
Andrzej Troszyński proponuje inne rozwiązanie: jeśli ktoś mieszka w innym kraju na stałe i przyjeżdża do Polski na kilka miesięcy, to powinien się ubezpieczyć albo w firmie ubezpieczeniowej na terenie swojego kraju, albo takie ubezpieczenie podjąć w Polsce. Rzecznik NFZ uważa jednak, że bezpieczniej byłoby załatwić to w miejscu zamieszkania, czyli jeszcze przed przyjazdem.
A co można zrobić w tej konkretnej sytuacji, w jakiej znalazła się przyjaciółka słuchaczki?
„Musielibyśmy znać kanadyjski system ubezpieczeń zdrowotny i to publiczny, dlatego że najczęściej przy takich krótkoterminowych wyjazdach, radziłbym sprawdzić w kraju macierzystym, jak wyglądałaby ewentualna pomoc medyczna tego kraju w momencie kiedy ja mieszkając tam przebywałbym za granicą. A także czy krajowy system będzie w stanie pomóc w momencie kiedy będę potrzebował takiej pomocy za granicą. Natomiast jeżeli chodzi o zagraniczne wyjazdy krótkoterminowe, to w Polsce standardowo robi się tak, że w momencie kiedy wyjeżdżamy do jakiegoś kraju na jakiś czas, to w ramach ubezpieczenia turystycznego mamy zagwarantowaną pomoc medyczną w momencie kiedy takiej pomocy lekarskiej byśmy potrzebowali. Jest to standardowe rozwiązanie, przyjęte nie tylko w Polsce. Natomiast trudno mi ocenić jak system ubezpieczeń wygląda w Kanadzie, ale pierwszą rzecz którą bym zrobił, to sprawdził u siebie na miejscu jaka jest oferta ubezpieczenia mnie podczas pobytu za granicą” – radzi rzecznik NFZ.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.