Twórca sudoku nie żyje

Zmarł Maki Kaji – twórca popularnej łamigłówki sudoku. Dowiedz się więcej o człowieku, który przede wszystkim chciał dawać innym ludziom radość.

Japończyk Maki Kaji, zwany „Ojcem chrzestnym sudoku”, zmarł w wieku 69 lat. Przyczyną jego śmierci był nowotwór dróg żółciowych.

Co oznacza „sudoku”?

Słynna łamigłówka miała być z założenia na tyle prosta, żeby mogły ją rozwiązywać dzieci, ale też można było ją projektować również dla bardziej wymagających wielbicieli zagadek. Nazwa tej łamigłówki pochodzi od połączenia japońskich słów oznaczających „liczbę” i „pojedynczą”. Aby ją rozwiązać, trzeba ustawić cyfry od 1 do 9 w rzędach i kolumnach (bez ich powtarzania).

Maki Kaji był szefem firmy Nikoli Co., produkującej łamigłówki. Podróżował do ponad 30 krajów, reklamując łamigłówki. Sudoku stało się światowym fenomenem w okolicach 2004 roku, po tym jak miłośnik tej zagadki z Nowej Zelandii zareklamował ją w brytyjskim „The Times”. W ciągu kolejnych latach miliony ludzi na całym świecie pokochało rozwiązywanie tych zagadek. Mistrzostwa w rozwiązywaniu sudoku przez ostatnie lata przyciągały ponad 200 mln osób w 100 krajach – twierdzi firma Nikoli.

Wcześniej łamigłówka nie miała oficjalnej nazwy poza Japonią. To właśnie Kaji wymyślił nazwę „Sudoku”. Wcześniej gra nazywała się w Japonii „Suji-wa-Dokushin-ni-Kagiru”, co można przetłumaczyć jako: „numery powinny być pojedyncze, kawaler”.

Kim był twórca sudoku?

Maki Kaji zmarł 10 sierpnia w swoim domu w mieście Mitaka, leżącym w metropolitarnym obszarze Tokio. Zostawił żonę Naomi i dwie córki. Kaji urodził się na największej japońskiej wyspie Hokkaido. Pierwsze pismo dotyczące łamigłówek założył po tym, jak zrezygnował z nauki na tokijskim Uniwersytecie Keio. Firmę Nikoli założył w 1983 roku i w tym samym czasie wymyślił sudoku. Jak mówi jego następca na stanowisku szefa firmy, Yoshinao Anpuku, Kaji był osobą, która bardzo łatwo nawiązywała przyjaźnie i miał „wyjątkowe i radosne podejście do życia”.

Nikoli dostarcza łamigłówki do ponad 100 firm medialnych, w tym 10 w innych państwach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi