TV do smakowania – japoński wynalazek

Prof. Homei Miyashita wynalazł ekran TV, na którym można posmakować wyświetlane potrawy. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Igor Miske/Unsplash

Ekran TV, który pozwala poczuć smak? Teraz o możliwe. Dowiedz się więcej o wynalazku pewnego szalonego japońskiego naukowca.

Homei Miyashita jest profesorem na politechnice w japońskim mieście Meiji. Właśnie ogłosił, że skonstruował ekran telewizyjny, który pozwala widzom poczuć smak wyświetlanych na nim potraw. Jak powiedział, jego wynalazek wykorzystuje kombinację 10 smaków do stworzenia tego jednego, oddającego smak jedzenia wyświetlanego na ekranie telewizora. Następnie ów smak jest umieszczany na przesuwającą się po ekranie folię, co umożliwia widzom doświadczanie smaku potrawy, która jest na nim wyświetlana.

Smaki z całego świata na ekranie TV

Prof. Miyashita dodał, że według niego ta technologia może być przydatna na przykład dla ludzi, którzy nie mogą lub nie chcą podróżować, a chcieliby spróbować smaków z różnych części świata:

„Myślę o stworzeniu platformy, na której smaki z całego świata mogłyby być rozprowadzane jako „oferta smakowa”. Byłoby to zbliżone do oglądania swojego ulubionego filmu lub słuchania muzyki. Mam nadzieję, że w przyszłości ludzie będą mogli ściągnąć sobie i delektować się smakiem np. z ekskluzywnej restauracji – niezależnie od tego, gdzie się znajduje” – powiedział naukowiec podczas demonstracji swojego wynalazku dla dziennikarzy.

Japoński uczony poinformował na stronie internetowej politechniki Meiji, że celem jego pracy jest „dokonanie przeglądu relacji między człowiekiem a produktem”:

„Postrzegam ludzi jako istoty, które nie mogą powstrzymać się od tworzenia, wyrażania i konsumowania [różnych] dóbr i mam dla ludzi nowe określenie: „chłonący produkty”. Wierzę, że nie możemy stworzyć nowej relacji między człowiekiem produktem, o ile nie zaprojektujemy tego produktu jako tak samo ważnego jak jedzenie czy powietrze” – napisał prof. Miyashita.

Zobacz jak w praktyce wygląda korzystanie z „TV smakowej”:

Może Cię zaciekawić:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?