Trwała ondulacja – czy warto?

Trwała ondulacja - czy warto?/ fot. Noémie Roussel unsplash.com

Trwała ondulacja wygląda oryginalnie, a przy okazji odmładza. Sprawdź, czy warto poddać swoje włosy temu zabiegowi.

Na przestrzeni lat moda zmienia się jak w kalejdoskopie. Warto jednak zauważyć, że po jakimś czasie pewne trendy wracają do łask. Jednym z takich trendów jest trwała ondulacja, czyli fryzura popularna w latach 80’ i 90’.

Na czym polega trwała ondulacja

Najprościej rzecz ujmując jest to sztuczne wytworzenie loków. Ujmując rzecz profesjonalnie jest to zabieg fryzjerski polegający na zmianie struktury włosa środkami chemicznymi i nadaniu mu nowego kształtu za pomocą wałków

Trwała ondulacja składa się zwykle z trzech etapów:

  • nawinięcia włosów na wałki i nawilżenie płynem ondulacyjnym,
  • spłukanie włosów,
  • zastosowanie płynu utrwalającego

Fryzjer nakręca poszczególne pasma włosów na wałki. Następnie spryskuje je płynem ondulacyjnym, dzięki któremu włosy stają się bardziej plastyczne i można im nadać dowolny kształt. Płyn spłukiwany jest po upływie 20-30 minut – dokładny czas zależy od ich typu i długości, dlatego przy grubszych i długich włosach ondulacja może trwać dłużej. Na koniec na włosy stosuje się specjalny zabieg regeneracyjny, polegający na pokryciu ich środkiem odżywczym, który wnika w najgłębsze struktury włosa.

Czy warto?

Trwała ondulacja kojarzy się raczej negatywnie: ze zniszczonymi, spalonymi włosami czy też fryzurą podobną do pudla. Niegdyś faktycznie zabieg trwałej ondulacji nie był dla włosów szczególnie bezpieczny. Jednak współczesne fryzjerstwo jest zdecydowanie bardziej nowoczesne i profesjonalne. 

Trwała ondulacja dostosowana jest współcześnie do indywidualnych właściwości włosów. Dzięki szerokiemu wyborowi wałków o różnych kształtach i wielkościach fryzjer może dokładnie zaplanować grubość i kształt loków. Cienkie wałki stosuje się do uzyskania sprężynek lub afro – im cieńsze wałki, tym więcej drobnych i mocno skręconych loków. Naturalnie wyglądające loki zapewnią wałki grube. Natomiast nieregularny skręt i delikatne fale osiąga się przy użyciu papilotów. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez fryzjerów jest przeprowadzenie zabiegu trwałej ondulacji tylko na kilku pasmach. Dzięki temu fryzura nabiera objętości, a włosy uniosą się u nasady.

Włosów po zabiegu nie wolno rozczesywać klasyczną szczotką. Dlatego warto kupić grzebień o szerokim rozstawie ząbków. Sztuczne loki to fryzura zdecydowanie wymagająca czasu, aby zachować ją jak najdłużej należy włosy odpowiednio i skrupulatnie pielęgnować.

Zobacz też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?