Telefon alarmowy – jaki numer? [Spis numerów alarmowych]

Telefon alarmowy zazwyczaj trzeba wykonać szybko. Warto więc upewnić się, że dzwonimy we właściwe miejsce. Dowiedz się, jakie w Polsce obowiązują numery telefonów alarmowych.

Jakie są numery alarmowe? Do czego służą? Które są odpowiednie do życiowych sytuacji? Wyjaśniamy! Obecnie obowiązujące numery alarmowe w Polsce określono w ustawie z 16 lipca 2004 roku oraz w Planie Numeracji Krajowej (PNK). Ustalono wówczas numery alarmowe, w tym 1 wspólny dla wszystkich służb niosących pomoc w naszym kraju. Tylko one są trzycyfrowe i zaczynają się cyfrą „9” Wszystkie numery alarmowe są bezpłatne. Wybierając je w telefonie wpisujemy tylko te cyfry, nie wpisujemy żadnych numerów kierunkowych.

Podajemy spis najważniejszych numerów alarmowych, które mogą się przydać w różnych życiowych sytuacjach:

112

Najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym numerem alarmowym w Polsce jest numer 112. Jest on wspólny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej oznacza to, że przebywając w dowolnym kraju UE, wybierając w telefonie stacjonarnym lub komórkowym ten numer, możemy się zwrócić o pomoc. Ten numer działa też w wybranych krajach spoza Unii Europejskiej, takich jak Szwajcaria czy Republika Południowej Afryki. Dzwoniąc pod numer 112 możemy zostać przekierowani do odpowiedniej służb, która zajmuje się kwestii, w której dzwonimy.

Aby zadzwonić w kryzysowej sytuacji nie trzeba nawet odblokowywać klawiatury – wystarczy wpisać numer w telefonie. W dodatku pod ten numer dodzwonimy się nawet telefonem bez karty SIM.

981 – pogotowie drogowe

Tutaj uzyskamy pomoc w kwestii zdarzeń drogowych, takich jak ustawianie tymczasowego oznakowania w miejsce zniszczonego.

982 – pogotowie dźwigowe

Pod ten numer dzwonimy, jeśli np. utknęliśmy w windzie.

983 – pogotowie weterynaryjne

Dzwoniąc pod ten numer będziemy mogli poprosić o pomoc w sprawie pomocy dla zwierzęcia.

984 – ratownictwo wodne (rzeczne)

Pod ten numer mogą dzwonić osoby, które znalazły się w kryzysowej sytuacji nad wodą lub potrzebują pomocy albo są świadkami wypadków nad wodą.

985 – ratownictwo morskie i górskie

Dla ludzi potrzebujących pomocy lub będących świadkami zdarzenia w górach oraz nad morzem.

986 – straż miejska

Ten numer wybierają osoby chcące zgłosić sprawę leżącą w gestii straży miejskiej (UWAGA: ten numer obowiązuje w miejscowościach, w których działa straż miejska).

987 – centrum zarządzania kryzysowego

Jest to całodobowy numer do wojewódzkiego centrum kryzysowego dla osób, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. W Polsce istnieje 16 Centrów Zarządzania Kryzysowego – po jednym dla każdego województwa. Mogą tam dzwonić na przykład osoby bezdomne, które boją się zamarznięcia zimą lub osoby będące obiektem przemocy domowej.

988 – Telefon Zaufania

989 – telefoniczna informacja Narodowego Funduszu Zdrowia

Obecnie to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Połączenie jest czynne całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.

991 – pogotowie energetyczne

Pod tym numerem zgłaszamy awarię prądu. Należy jednak pamiętać, że pogotowie energetyczne pomaga wówczas, gdy przerwa w dostawie prądu jest spowodowana uszkodzeniem sieci poza instalacją wewnętrzną odbiorcy. Po rozmowie telefonicznej dyspozytor zadecyduje, czy wyśle do nas ekipę pogotowia, czy też nie.

992 – pogotowie gazowe

Pogotowie gazowe wzywamy w sytuacji, gdy poczujemy ulatniający się gaz. Oprócz wykonania połączenia trzeba też jak najszybciej otworzyć okna, żeby przewietrzyć mieszkanie, nie używać ognia, ani żadnych urządzeń elektrycznych.

993 – pogotowie ciepłownicze

Tutaj zgłaszamy awarię w dostawie ciepła do naszego domu lub mieszkania.

994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne

Pod ten numer dzwonimy, gdy dojdzie do awarii wodno-kanalizacyjnej (awaria przyłączy, sieci, uszkodzenie wodomierza głównego, zator w kanalizacji, uszkodzenia studni czy awaria przydomowych przepompowni ścieków).

995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert

Tutaj zgłaszamy zaginięcie dziecka i podejrzewamy, że może mu grozić niebezpieczeństwo. Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka w mediach. Ten program ma służyć szybszemu i skuteczniejszemu odnajdywaniu i ratowaniu dzieci.

996 – Centrum Antyterrorystyczne

Pod tym numerem zgłasza się zagrożenie terrorystyczne. Można tam również zgłaszać na przykład informacje o tym, że ktoś handluje bronią, materiałami wybuchowymi, środkami odurzającymi lub je wytwarza.

997 – Policja

To był numer bezpośredni na policję – obecnie jest on obsługiwany przez centrum powiadamiania ratunkowego 112.

998 – straż pożarna

999 – pogotowie ratunkowe

Czytaj też:

Telefony alarmowe - co warto pamiętać

Czy telefony alarmowe są bezpłatne?

Tak, za połączenia z alarmowymi numerami telefonów nie pobiera się opłat.

Gdzie działa numer alarmowy 112?

Na terenie całej Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii i RPA.

Czy można zadzwonić na 112 bez karty SIM?

Tak. Aby zadzwonić w kryzysowej sytuacji nie trzeba nawet odblokowywać klawiatury – wystarczy wpisać numer w telefonie. W dodatku pod ten numer dodzwonimy się nawet telefonem bez karty SIM.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi