Szczepionki uratowały co najmniej 240 tys. osób w USA – oceniają naukowcy

Punkt szczepień na COVID-19 na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku Fot. Łukasz Katlewa/Wikimedia Commons

Naukowcy z USA ocenili, ile ludzkich istnień ocaliły szczepionki na COVID-19 w samych tylko Sanach Zjednoczonych.

Jak wynika z badań naukowców z uniwersytetu Yale i uniwrsytetu stanu Maryland, opublikowanych w serwisie JAMA Network Open, tylko w pierwszej połowie 2021 roku szczepionki na COVID-19 uratowały w Stanach Zjednoczonych życie około 240 tys. osób i zapobiegły 1,1 mln hospitalizacji. A działo się to jeszcze w czasie, gdy mniej niż połowa Amerykanów była w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Analogiczne badanie opublikowane w sierpniu oceniło, że do tamtej pory szczepionki przyczyniły się do uratowania około 140 tys. Amerykanów. Jak podaje amerykańska agencja CDC, do ubiegłego piątku w pełni zaszczepiło się 61% obywateli USA.

Jak to wyliczono?

W ramach opisywanej pracy naukowcy przeanalizowali komputerowe modele rozprzestrzeniania się koronawirusa, liczbę hospitalizacji oraz zgonów na podstawie danych zgromadzonych we wcześniejszym okresie pandemi. Ocenili wpływ nowszych wariantów, takich jak Delta, który szybko stał się dominującą mutacją, również w USA. Wszystkie zgromadzone dane porównano z hipotetyczną sytuacją, w której szczepek by nie podawano. Okazało się, że z szacunków wynika, że fakt iż niemal połowa populacji otrzymała obie (w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny) lub jedną (Johnson & Johnson) dawki preparatu do 30 czerwca ubiegłego roku zapobiegł 241 tys. zgonów w całym kraju.

Z wyliczeń wynika również, że około 1,113 mln osób trafiłoby do szpitala z ciężkim przebiegiem COVID-19, gdyby nie było zaszczepionych. Naukowy wskazali również, że szczepienia zapobiegły fali zachorowań zabójczym wariantem Alfa, który w tym czasie był najbardziej zaraźliwy i zabójczy.

Czytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?