Według nowego izraelskiego badania szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność kobiet ani na funkcję jajników.
„Szczepionka zdecydowanie nie zaburzała czynności jajników. Badanie to po raz pierwszy daje nam bardzo obiektywną miarę i dowody na brak negatywnego wpływu szczepionek na funkcję jajników w zakresie płodności” – powiedział prof. Jaron Rabinovici, dyrektor Oddziału Położniczego oraz specjalista ds. płodności w Sheba Medical Center.
Badanie przeprowadzono w Sheba Medical Center we współpracy ze Szkołą Medyczną Sackler University w Tel Awiwie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Human Reproduction.
Jak przeprowadzono badanie
Do udziału w badaniu zrekrutowano 200 kobiet w wieku od 18 do 42 lat. W jego trakcie testowano rezerwę jajnikową uczestniczek, wyrażoną przez poziom krążącego hormonu anty-Müllerowskiego (AMH). Poziom tego hormonu jest uważany za wiarygodny wskaźnik do oceny stanu zdrowia jajników i ogólnej płodności kobiety.
Uczestniczki zostały przetestowane, zanim otrzymały pierwszą szczepionkę Pfizer-BioNTech przeciwko koronawirusowi, a następnie trzy miesiące później, po drugiej dawce. Poproszono je również o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich cykli menstruacyjnych i możliwych skutków ubocznych.
Badanie ukończyło 129 kobiet. Niektóre zaszły w ciążę lub zostały zarażone koronawirusem. Poziom AMH u wszystkich uczestniczek badania pozostał niezmieniony.
„Jedną z obaw wyrażanych od czasu wprowadzenia szczepionki mRNA przeciwko koronawirusowi nękającej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie było to, że może zaburzyć funkcjonowanie jajników kobiet i prowadzić do przyszłej bezpłodności. Wiele zaniepokojonych kobiet i matek zwróciło się do nas w tej sprawie. To przełomowe badanie pokazuje, że szczepionka nie wpływa na poziom płodności kobiet” – powiedział prof. Rabinovici.
Szczepionki nie wpływają na rezerwę jajnikową
Autorzy badania nie znaleźli żadnego związku między poziomem przeciwciał a poziomem AMH. Kobiety, które otrzymały szczepionkę, miały podwyższony poziom przeciwciał COVID-19 po trzech miesiącach – co oznacza, że był chronione przed wirusem.
„Wnioskujemy, że szczepienia SARS-CoV-2 mRNA nie są związane ze spadkiem rezerwy jajnikowej po trzech miesiącach. Ta informacja może mieć znaczną wartość zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów” – napisali autorzy badania.
Prof. Rabinovici, który prowadzi praktykę w Sheba, powiedział, że wiele jego pacjentek było zaszczepionych w ciągu ostatniego roku i udało im się zajść w ciążę. Wyniki badania powinny zachęcać kobiety do przyjmowania szczepionek, ponieważ nie szkodzi to ich jajnikom.
Przeczytaj też: