Szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt już produkowane w Rosji

Rosja wyprodukowała już pierwszą partię szczepionki dla zwierząt. Fot. Pixabay

Rosja wyprodukowała pierwszą na świecie partię szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt. Preparat Carnivac-Cov ma chronić psy, koty, lisy i norki.

Pierwsza partia szczepionki – 17 tys. dawek

W marcu Rosja zarejestrowała Carnivac-Cov, gdy Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) stwierdziła, że preparat generuje przeciwciała przeciwko COVID-19 u psów, kotów, lisów i norek. Dziś poinformowano, że w Rosji wyprodukowano już pierwszą na świecie partię szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt liczącą 17 tys. dawek.

Do trzech milionów dawek szczepionki miesięcznie

Pierwsza partia szczepionki Carnivac-Cov trafi do kilku regionów Rosji – podał w komunikacie Rossielchoznadzor. Na razie Rosjanie mogą produkować do trzech milionów dawek miesięcznie. Zapowiadają jednak, że w przyszłości, jeśli pojawią się zamówienia, będą mogli zwiększyć produkcję do pięciu milionów dawek.

Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie ryzykiem przenoszenia wirusa między ludźmi i zwierzętami. Rossielchoznadzor zapewnia, że Carnivac-Cov będzie w stanie chronić wrażliwe gatunki i udaremnić mutacje wirusów.

Duże zainteresowanie na świecie

„Około 20 organizacji jest gotowych negocjować rejestrację i dostawę szczepionki do swoich krajów. Wniosek do rejestracji za granicą, w szczególności w Unii Europejskiej, jest w przygotowaniu i zostanie niezwłocznie wykorzystany w procesie rejestracji” – poinformował Rossielchoznadzor.

Zainteresowanie zakupem szczepionki, według Rossielchoznadzoru, wyraziły już firmy m.in. z Niemiec, Grecji, Polski, Austrii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Malezji, Tajlandii, Korei Południowej, Libanu, Iranu i Argentyny.

Nad szczepionkami dla zwierząt pracują też inni

Nad szczepionkami na koronawirusa dla zwierząt, zwłaszcza norek, pracują poza Rosjanami co najmniej dwie firmy amerykańskie, a także naukowcy z Finlandii. Zaawansowane prace nad swoim preparatem prowadzi firma Zoetis, która została wydzielona koncernu farmaceutycznego Pfizer. Firma rozpoczęła je już na początku pandemii, w lutym 2020 roku. Zoetis produkuje wiele szczepionek dla zwierząt gospodarskich, a także psów i kotów. Dla zwierząt domowych wytwarza między innymi szczepionki przeciwko zakaźnej chorobie układu oddechowego psów i wirusowi białaczki kotów.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?