Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce

Szczepionka na koronawirusa Pfizer-BioNTech. Fot. Wikimedia Commons

Pierwsza partia szczepionki na koronawirusa, obejmująca około 10 tysięcy dawek, dotarła już do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim.

Szczepionki przekroczyły granicę w piątek po godzinie 22. Jechały z Belgii, gdzie mieszczą się magazyny jej producenta, firmy Pfizer. Po rozdzieleniu i przepakowaniu mają trafić do 72 szpitali, które zaszczepią pierwszych przedstawicieli personelu medycznego.

Szczepionki przyjechały do Polski busem w kartonach z suchym lodem w bardzo niskiej temperaturze sięgającej minus 75 stopni. Oprócz Polski w podobnym czasie szczepionki – w podobnej ilości – otrzymały między innymi Włochy i Grecja, a przed godz. 11 w sobotę dotarły już do wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Szczepionki zostaną teraz rozdzielone pomiędzy szpitale, jako pierwsza zaszczepiona ma zostać pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Centralny Szpital Kliniczny otrzyma jutro 75 fiolek ze szczepionką, która ma wystarczyć na wyszczepienie 375 osób, ponieważ z jednej fiolki można utworzyć dawki dla pięciu osób.

Do szczepienia zgłosiło się ponad półtora tysiąca pracowników szpitala, nie tylko przedstawiciele zawodów medycznych, ale także pracownicy administracji czy szpitalni prawnicy.

Następna partia szczepionek ma trafić do placówki 4 stycznia.

Fot. Pixnio.com

Kolejne 300 tys. dawek Pfizer ma dostarczyć do Polski w kolejnym tygodniu. Będą one rozdzielone do ponad 500 szpitali, gdzie szczepiony będzie personel medyczny.

Jak zapowiadał we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Taki podział wynika z tego, że szczepionka jest dwudawkowa. Żeby była skuteczna, drugą dawkę należy przyjąć po 3-4 tygodniach. Agencja w ten sposób zabezpiecza się na wypadek niespodziewanych zdarzeń po stronie producenta, czy logistyki międzynarodowej.

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Od 15 stycznia będą mogły zapisywać się na szczepienia osoby spoza grupy zero.

Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się już 8 grudnia w Wielkiej Brytanii. Drugą osobą na świecie zaszczepioną na koronawirusa był William Shakespeare. Szczepienia trwają już także w Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Meksyku, Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej. W piątek szczepionkę przeciw COVID-19 przyjął następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammad ibn Salaman.

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe