Szczepionka przeciw COVID Sanofi i GSK ma 100% skuteczności?

Dwie dawki nowej konwencjonalnej szczepionki przeciw COVID osiągnęły 100-procentową skuteczność przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby i hospitalizacjom – ogłosili jej producenci. Według nich może ona być także skuteczną dawką przypominającą po szczepieniach na koronawirusa innymi preparatami.

Szczepionka, wyprodukowana przez francuską firmę farmaceutyczną Sanofi i brytyjski GlaxoSmithKline, jest jednym z czterech preparatów, na opracowanie których twórcy otrzymali fundusze na w ramach Operation Warp Speed, programu administracji Trumpa mającego na celu przyspieszenie szczepień.

Wczesne dane z badania klinicznego III fazy preparatu jako samodzielnej dwudawkowej szczepionki wykazały, że była w 100% skuteczna przeciwko ciężkiemu COVID-19 i hospitalizacji, w 75% – przeciwko umiarkowanej do ciężkiej chorobie i w 58% przeciwko chorobie objawowej. Chociaż liczba ta jest niższa niż obserwowana w przypadku szczepionek mRNA wyprodukowanych przez Pfizer-BioNTech i Moderna w ich początkowych badaniach, jest zgodna z oczekiwaną skutecznością szczepionek w dzisiejszym środowisku zdominowanym przez warianty budzące obawy – poinformowały firmy Sanofi i GSK. Liczba infekcji obserwowanych w badaniu była jednak niewielka, a w większym badaniu skuteczność mogłaby okazać się niższa.

Szczepionka Sanofi-GSK jako dawka przypominająca

Jednak preparat Sanofi-GSK zastosowany jako dawka przypominająca po jednej z innych dostępnych szczepionek przeciwko koronawirusowi, zwiększał poziom przeciwciał od 18 do 30 razy. Firmy poinformowały także, że zamierzają przedstawić swój preparat do autoryzacji organom regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Oczekiwano, że Sanofi i GSK będą ubiegać się o awaryjne zezwolenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) i amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w zeszłym roku, ale odłożyły te plany po tym, jak badania kliniczne wykazały rozczarowujące wyniki u osób starszych. Firmy opracowały silniejszą wersję szczepionki i przetestowały ją w nowych próbach.

Według firm Sanofi i GlaxoSmithKline, w badaniach laboratoryjnych dwie dawki ich preparatu stymulowały wytwarzanie większej liczby przeciwciał neutralizujących niż zatwierdzone szczepionki mRNA. Poza tym był on bezpieczny i dobrze tolerowany przez osoby dorosłe w każdym wieku. Dane z badań nie zostały jeszcze opublikowane.

Szansa dla osób nieufnych wobec mRNA

Najlepszym celem dla szczepionek przeciw COVID-19 jest białko zwane kolcem, które pokrywa powierzchnię wirusa jak korona. Podczas gdy preparaty mRNA zawierają instrukcje genetyczne dotyczące wytwarzania białka, szczepionka Sanofi-GSK wykorzystuje nieco zmodyfikowaną wersję samego białka do stymulowania odpowiedzi immunologicznej.

Ponieważ szczepionka Sanofi-GSK jest preparatem konwencjonalnym, mogą zdecydować się na jej przyjęcie osoby, które wahały się przed szczepieniem z wykorzystaniem nowszej technologii mRNA. Szczepionki na bazie białka są również stosunkowo niedrogie w produkcji i nie wymagają przechowywania w bardzo niskich temperaturach jak szczepionki mRNA. Te cechy sprawiają, że są będą łatwiejsze do wprowadzenia w krajach afrykańskich, gdzie zasięg szczepień jest nadal bardzo niski.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi