Szczepionka przeciw COVID-19 nie wpływa na płodność

Jak wykazują izraelskie badania, szczepionka przeciw COVID-19 ani przechorowanie koronawirusa nie mają wpływu na płodność. Fot. Flickr

Od początku szczepień w internecie pojawiało się wiele opinii, że szczepionka przeciw COVID-19 może powodować bezpłodność u kobiet. Przeprowadzone w Izraelu badania jednoznacznie udowadniają, że szczepienie nie ma żadnego wpływu na płodność. Jednocześnie wykazano, że także przechorowanie koronawirusa nie powoduje bezpłodności.

Wpływ szczepionki przeciw COVID-19, jak również samej choroby na płodność kobiet badał zespół z Hadassah—Hebrew University Medical Center. Jak mówią naukowcy, jest to pierwsze badanie tego rodzaju. Zostało opublikowane w medRxivest i jest obecnie w trakcie recenzowania, jednak wyniki uzyskane przez badaczy są jednoznaczne.

Zespół z Hadassah-Hebrew University Medical Center porównał czynność pęcherzyków jajnikowych u kobiet, które otrzymały szczepionkę, a także u tych, które wyleczyły się z COVID-19, oraz u kobiet, które ani się nie zaszczepiły, ani nie chorowały na koronawirusa. W badaniu wzięły udział trzydzieści dwie kobiety.

– Około połowy badanej grupy nie zwróciła się do nas z powodu problemów z bezpłodnością, ale dlatego, że chciały zamrozić swoje komórki jajowe lub z powodu bezpłodności partnera – powiedziała dr Anata Hershko, dyrektor oddziału zapłodnienia in vitro szpitala Hadassah.

Uczestniczki zostały podzielone na trzy grupy: osoby, które wcześniej otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19, osoby, które wyleczyły się z choroby, i te, które nie miały żadnej ekspozycji na koronawirusa.

Szczepionka przeciw COVID-19 ani ekspozycja na koronawirusa nie wpływa na komórki jajowe

Lekarze badali płyn pęcherzykowy, który wraz z komórkami jajowymi jest pobierany w trakcie zabiegów między innymi in vitro czy zamrażania jajeczek.

– Płyn, który pobieramy wraz z komórkami jajowymi, nie jest potrzebny do procesu zapłodnienia – powiedziała dr Hershko. – Jajeczko pobiera się z otaczającymi go komórkami i dużą ilością płynu. Płyn ten jest bardzo dobrym źródłem do badania środowiska komórki jajowej, ponieważ można go analizować na poziomie hormonalnym i sprawdzać pod kątem określonych białek, które według literatury medycznej są dobrymi wskaźnikami jakości jajeczka.

Naukowcy nie zauważyli żadnych zmian w płynach u kobiet, które były narażone na COVID-19.

Przeciwciała chronią także jajniki

– Okazało się, że szczepionka w żaden sposób nie zaszkodziła funkcjonowaniu pęcherzyka – powiedziała Hershko. – Ponadto byliśmy w stanie śledzić przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Każda pacjentka, która miała przeciwciała we krwi, miała przeciwciała również w płynie, co jest ważne, ponieważ dzięki temu wiemy, że środowisko jajników jest chronione przed chorobą.

Szczepionka przeciw COVID-19 a obawy kobiet o płodność

Hershko nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego tak wiele osób obawia się, że szczepionka na koronawirusa może negatywnie wpłynąć na płodność kobiet.

– Nie widzę żadnego biologicznego powodu, dla którego ludzie mieliby się obawiać szczepienia – powiedziała. – Być może w tak stresującym czasie, jakim jest pandemia, ludzie mają obawy związane z jednym z najważniejszych aspektów życia.

Dr Hershko wyjaśniła, że wstępne badanie zostało wprawdzie przeprowadzone na małej próbie, jednak bardzo się cieszy, że może przedstawić te wyniki swoim pacjentkom, które przychodzą do niej z tymi obawami.

– Wcześniej one miały swoje zdanie, a ja swoje, ale teraz mogę uspokoić je realnymi danymi.

Przeczytaj też:

Powiązane

Pierwszy smartfon – jak wyglądał, co potrafił i w jaki sposób powstał? [Historia pradziadka iPhone’a]

16 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Pełnia Księżyca: Jak na nas wpływa, czego unikać