Szczepionka Pfizer-BioNTech – przechowywanie zamrożonych ampułek

Fiolki Comirnaty - szczepionki Pfizer-BioNTech. Fot. U.S. Secretary of Defense, Flickr

Jak długo Comirnaty, czyli szczepionka Pfizer-BioNTech – może być przechowywana w stanie zamrożonym? Ile ampułek jest w jednym opakowaniu? Czy można wyjąć tylko kilka fiolek z opakowania, a resztę dalej mrozić?

Wszyscy wiemy, że szczepionka Pfizer-BioNTech może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze od minus 90°C do minus 60°C. Jedno zamrożone opakowanie zawiera 195 ampułek szczepionki, czyli 975 dawek Comirnaty. Czy całe opakowanie trzeba zużywać od razu, czy można je w bezpieczny sposób dzielić? Wątpliwości te wyjaśnia producent szczepionki w charakterystyce produktu leczniczego Comirnaty.

Szczepionka dostarczana jest w postaci koncentratu do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań (koncentrat jałowy). Przechowywana jest w postaci zamrożonej w fiolkach wielodawkowych (0,45 ml), których zawartość należy rozcieńczyć przed użyciem. Po rozcieńczeniu jedna fiolka (0,45 ml) zawiera 5 dawek po 0,3 ml.

Rodzaj i zawartość opakowania

Jedno opakowanie Comirnaty – tacka z pokrywą – zawiera 195 przeźroczystych wielodawkowych szklanych fiolek z korkiem (z syntetycznej gumy bromobutylowej) i plastikowym wieczkiem typu „flip-off” z aluminiowym pierścieniem. Każda fiolka ma pojemność 2 ml i zawiera 5 dawek szczepionki.

Nieotwarte fiolki można przechowywać przez 6 miesięcy w temperaturze od minus 90°C do minus 60°C.

Zamrożone tacki z fiolkami szczepionki Pfizer-BioNTech

Po wyjęciu zamkniętych pokrywą tacek z fiolkami zawierającymi 195 fiolek z miejsca przechowywania w stanie zamrożonym (w temperaturze niższej niż minus 60°C) można je umieścić w temperaturze pokojowej (w temperaturze niższej niż 25°C) przez maksymalnie 5 minut, aby przenieść je z jednego miejsca o bardzo niskiej temperaturze do drugiego. Po ponownym umieszczeniu tacek z fiolkami w miejscu przechowywania w stanie zamrożonym po ekspozycji na temperaturę pokojową, muszą tam pozostać przez co najmniej 2 godziny, zanim będzie można je ponownie wyjąć.

Tacki z fiolkami z otwartą pokrywą lub tacki z fiolkami zawierające mniej niż 195 fiolek po wyjęciu z miejsca przechowywania w stanie zamrożonym (w temperaturze niższej niż minus 60°C) można umieścić w temperaturze pokojowej (niższej niż 25°C) przez maksymalnie 3 minuty, aby wyjąć fiolki lub przenieść je z jednego miejsca o bardzo niskiej temperaturze do drugiego.

Po ponownym umieszczeniu tacek z fiolkami w miejscu przechowywania w stanie zamrożonym po ekspozycji na temperaturę pokojową, muszą tam pozostać przez co najmniej 2 godziny, zanim będzie można je ponownie wyjąć.

Po rozmrożeniu szczepionki Pfizer-BioNTech nie wolno ponownie zamrażać. Fot. U.S. Secretary of Defense, Flickr

Po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę Comirnaty można przechowywać przed użyciem przez okres do 5 dni w temperaturze od 2°C do 8°C i przez maksymalnie 2 godziny w temperaturze do 30°C.

Po rozmrożeniu szczepionki Pfizer-BioNTech nie należy ponownie zamrażać.

Pierwsza partia szczepionek – 10 tysięcy dawek dotarła do Polski w piątek.

W sobotę rozpoczęły się szczepienia tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia. Jako pierwsza osoba w Polsce szczepionkę Comirnaty przyjęła Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w warszawie.

W niedzielę rano premier Morawiecki osobiście odebrał na lotnisku Okęcie kolejną, tym razem większą partię szczepionki Pizer-BioNTech – 300 tys. dawek.

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu