Szczepionka Pfizer-BioNTech: niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepionka Pfizer-BioNTech. Fot. U.S. Secretary of Defense, Flickr

Do tej pory w Polsce szczepionkę Pfizer-BioNTech otrzymało ponad 250 tysięcy osób. Jak dotąd niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u 37 pacjentów (czyli u 0,0148% zaszczepionych), w tym 4 poważne ( 0,0016%) i jeden ciężki (0,0004%). To bardzo mała liczba.

Mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu GIS wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden ciężki, poważny – mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Łagodne dolegliwości zgłaszane po podaniu szczepionki to ból, obrzęk bądź zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki, a także stany podgorączkowe, bóle mięśni, senność czy uczucie zmęczenia. Mijają bez konieczności leczenia. Najpoważniejszym powikłaniem, jakie może wystąpić, jest wstrząs anafilaktyczny. To reakcja alergiczna na składnik szczepionki. Zdarza się raz na kilkaset tysięcy wykonanych szczepień.

Minister Niedzielski zapowiedział stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób z poważnymi powikłaniami po szczepieniu. Będą one mogły starać się o odszkodowanie według uproszczonej procedury.

O rekompensatę w wysokości od 10 do 100 tys. zł będą mogły ubiegać się osoby, które po szczepieniu trafią do szpitala na co najmniej 14 dni lub osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny. Za dwutygodniowy pobyt w szpitalu przysługuje 10 tys. zł, a potem w myśli zasady: im dłużej w szpitalu, tym więcej pieniędzy.

Co na temat NOP mówi producent?

Producenci szczepionki Comirnaty – Pfizer i BioNTech – w charakterystyce produktu leczniczego opisują dokładnie wszelkie działania niepożądane, jakie napotkano podczas badań klinicznych.

Jak piszą, bezpieczeństwo stosowania Comirnaty oceniano u osób w wieku 16 lat i starszych w dwóch badaniach klinicznych, w których brało udział około 21 tysięcy 744 uczestników, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę produktu leczniczego Comirnaty.

W badaniu 2 łącznie 21 tys. 720 uczestników w wieku 16 lat lub starszych otrzymało co najmniej 1 dawkę produktu leczniczego Comirnaty oraz łącznie 21 tys. 728 uczestników w wieku 16 lat lub starszych otrzymało placebo (w tym odpowiednio 138 i 145 nastolatków w wieku 16 i 17 lat w grupie szczepionki i placebo). Łącznie 20 tys. 519 uczestników w wieku 16 lat lub starszych otrzymało dwie dawki produktu leczniczego Comirnaty.

W momencie analizy badania 2 łącznie 19 tys. 67 (9 tys. 531 Comirnaty i 9 tys. 536 placebo) uczestników w wieku 16 lat lub starszych poddano ocenie bezpieczeństwa stosowania przez co najmniej 2 miesiące po podaniu drugiej dawki produktu leczniczego Comirnaty. Obejmowało to łącznie 10 tys. 727 (5 tys. 350 Comirnaty i 5 tys. 377 placebo) uczestników w wieku od 16 do 55 lat oraz łącznie 8 tys. 340 (4 tys. 181 Comirnaty i 4 tys. 159 placebo) uczestników w wieku 56 lat i starszych.

Szczepionka Pfizer-BioNTech: najczęściej występujące niepożądane odczyny poszczepienne

 • ból w miejscu wstrzyknięcia (>80%),
 • zmęczenie (>60%),
 • ból głowy (>50%),
 • dreszcze i ból mięśni (>30%),
 • ból stawów (>20%),
 • gorączka i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (>10%).
  Większą częstość występowania gorączki obserwowano po drugiej dawce.

Działania te miały zazwyczaj nasilenie łagodne lub umiarkowane oraz ustępowały w ciągu kilku dni od podania szczepionki. Nieco mniejsza częstość występowania zdarzeń reaktogenności była związana z bardziej podeszłym wiekiem.

Szczepionka Pfizer-BioNTech: częste działania niepożądane

(mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób):

 • zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia,
 • nudności.

Niezbyt częste niepożądane odczyny poszczepienne

(mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):

 • powiększone węzły chłonne,
 • złe samopoczucie,
 • ból kończyny,
 • bezsenność
 • swędzenie w miejscu wstrzyknięcia.

Szczepionka Pfizer-BioNTech: rzadkie niepożądane odczyny poszczepienne

(mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 osób)

 • przemijające jednostronne porażenie nerwu twarzowego.
  Podczas dotychczasowego okresu kontroli bezpieczeństwa stosowania ostre porażenie (lub paraliż) nerwu twarzowego zgłoszono u czterech uczestników w grupie szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Porażenie nerwu twarzowego wystąpiło 37 dni po 1. dawce (uczestnik nie otrzymał 2. dawki) oraz 3, 9 i 48 dni po 2. dawce. W grupie placebo nie zaobserwowano żadnych przypadków ostrego porażenia (lub paraliżu) nerwu twarzowego.

Działania niepożądane o częstości nieznanej

(częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • ciężka reakcja alergiczna.
Wiele osób obawia się ewentualnych działań niepożądanych szczepionki Pfizer-BioNTech. Fot. U.S. Secretary of Defense, Flickr

Przeczytaj też:

Powiązane

Chleb pełnoziarnisty zdrowszy od białego – potwierdzają badania

Limfocyty – rola w organizmie i odstępstwa od normy

Aktor (prawie) zawsze zły: filmowe czarne charaktery [TOP 10]

10 komentarzy

Krzysztof 3 maja 2021 - 09:47
Bylem zaszczepiony szczepionką pficera pierwszy raz . Wystąpił u mnie lekki ból reki i pojakimś czasie lekki broblem z oddychanieem. Czy powinienem zaszczpić drugą szczepionką?
Katarzyna 4 maja 2021 - 15:28
Nie rozumiem dlaczego podający szczepionkę nie stosują zasad obowiązujących podaniu leku domięśniowo chodzi o aspirowanie po wkłuciu co zapobiega podaniu leku dożylnie . W większości przypadków pokazanych w telewizji nie stosuje się tej zasady - dlaczego !? Może to grozić bardzo groźnymi powikłaniami .
Katarzyna 4 maja 2021 - 15:32
N a zdjęciu powyżej pan przygotowany do podania leku trzyma strzykawkę nieprawidłowo . Czy proces wykształcenia personelu odpowiedzialnego za te zabiegi jest źle instruowany !? Takie wnioski !?
Bogdan 8 maja 2021 - 06:00
Po 1 dawce pfizerem typowe objawy: ból reki,osłabienie. Po czterech dniach pojawił się ból i powięszenie węzłów chłonnych po stronie szczepienia oraz ból głowy. Za 4 tygodnie druga dawka. Obecnie odczuwam ból górnej części plecówi i uczucie ciągłego zimna.Temperatura 36,2 mam powonienie i smak.Czy kto miał podobne objawy? Zaczynam się bać przed drugą dawka!Aha! Jesienią przechodzilem zakażenie koronawirusem
Kama 9 maja 2021 - 08:17
Do p. Bogdana- Ja jestem 2 dni po Pfizerze. Ból częsci ręki i lekka opuchlizna czy swędzenie to nie problem. Wczoraj powiększyły mi się węzły chłonne po stronie ręki szczepionej,pod pachą. Trochę "ciągnie",boli, kłuje... No ale po szczepieniach takie sytuacje mogą się pojawiać.
Ilona 29 maja 2021 - 07:56
55 lat 2 dni temu 1 dawka nic się nie dzieje oby tak dalej nawet ręka nie bolała córka 22 lata przez 3 dni nie umiała ruszać ręka
Adrian 31 maja 2021 - 21:50
46 lat - dla odmiany Moderna. Po 18 godz od szczepienia pojawił się bol głowy, bol karku, goraczka 38*C, ale uczucie zimnych dłoni i stop, totalne osłabienie i potworny ból w szczepionym ramieniu a także lekko powiększone węzły chłonne szyjne. Nie brałem paracetamolu chciałem by organizm sam sobie poradził. Goraczka minęła po 16 godzinach, ból karku trwa drugą dobę i ból głowy przy pionizacji. Ból ramienia zaniknął całkowicie. Mam to szczęście ze mogę się oszczędzać ale za kilka dni Żona ma sie szczepić Pfeizerem dlatego tu zajrzałem. Współczuję wszystkim którzy mimo wszystko muszą pójść do pracy.
Adrian 31 maja 2021 - 22:09
Powiem szczerze że gdyby nie przymus szczepienia by wrócić do pracy to drugi raz bym sobie tego nie zafundował. Niedawno mowiono ze przeciwciała u ozdrowiencow utrzymują się bardzo krótko we krwi a co za tym idzie mozna drugi raz zachorować - totalna bzdura bo zachorować można także po szczepieniu i znam osobiście taki przypadek. Teraz już wiadomo ze przeciwciała organizm przetrzymuje np w szpiku i są w razie czego gotowe na znacznie dluzej. Wiec uważam ze szczepienie ozdrowiencow podwójna dawką to duże marnotrawstwo i niepotrzebne narażanie życia żeby nie użyć mocniejszych słów GŁUPOTA tych którzy powinni stać na straży naszego zdrowia. Kiedyś szczepilem sie na żółta febrę co 10 lat, od niedawna okazało się że niepotrzebnie bo jedno szczepienie wystarcza na całe życie. Mam nadzieję że wnioski o Covidzie dotrą do nas szybciej niż te o żółtej febrze bo nie oszukujemy sie szczepienie to także ryzyko... Zyczę wszystkim zdrowia
Robert 1 czerwca 2021 - 10:04
Witam Po 1 dawce Pfizera ból ręki przez 1 dzień oraz bezsenność utrzymująca się od od 3 tygodni.
Ona 9 sierpnia 2021 - 04:18
U mnie po pierwszej dawce wystąpiło uczulenie, wysypka tylko w miejscach odsłoniętych ,czekam na wizytę u lekarza , myślę że to uczulenie na słońce. Pracuje głównie na dworze, liczę że uda się tu powstrzymać . Nie wiem co z drugą dawka, jeżeli to nasili objawy , pewnie i tak stwierdza że to nie od szczepienia .
Dodaj komentarz