Szczepionka na Omikron: Pfizer i BioNTech rozpoczynają badania

Wstępnych wyników badań szczepionki specyficznej dla wariantu Omikron koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech spodziewają się w pierwszej połowie roku. Fot. Flickr

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły we wtorek, że rozpoczęły badanie szczepionki przeciwko koronawirusowi specyficznej dla wariantu Omikron. Wstępne wyniki spodziewane są w pierwszej połowie roku.

W badaniu, które ma obejmować 1420 ochotników, oceniane będą bezpieczeństwo i tolerancja zaktualizowanej szczepionki oraz stopień, w jakim podnosi ona poziom przeciwciał. Badanie to prawdopodobnie będzie zbyt małe , aby ocenić skuteczność szczepionki w zapobieganiu infekcjom.

W tym roku cztery miliardy dawek szczepionki na koronawirusa Pfizer-BioNTech

Pfizer poinformował, że wyników badania spodziewa się w pierwszej połowie tego roku. Ale amerykańscy regulatorzy nie określili dokładnie, ile danych będą potrzebować do autoryzacji szczepionki zorientowanej na Omikron. Dyrektor naczelny Pfizera oświadczył wcześniej, że zaktualizowana szczepionka będzie gotowa w marcu. Pfizer i BioNTech we wtorek potwierdziły, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w tym roku będą w stanie wyprodukować cztery miliardy dawek szczepionki na koronawirusa, bez względu na to, czy nowa szczepionka będzie potrzebna, czy nie.

Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna rozpoczęły prace nad szczepionką specyficzną dla Omikronu, gdy pojawiły się dowody, że wariant ten spowoduje globalny wzrost zachorowań.

Aktualne szczepionki mniej skuteczne na Omikron

Stosowane dotąd szczepionki Pfizer-BioNTech i Moderna zapewniają ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i i hospitalizacją w przypadku infekcji Omikron — zwłaszcza osobom, które otrzymały dawki przypominające. Są jednak mniej skuteczne w zapobieganiu przypadkom COVID spowodowanym przez Omikron niż tym wywołanym wcześniejszymi wariantami.

Pfizer i BioNTech poinformowały we wtorek, że ochrona, którą zapewniały szczepionki przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem choroby, w wypadku Omikronu zanikała szybciej niż przy wcześniejszych wariantach. Firmy chcą być przygotowane na wypadek, gdyby skuteczność obecnie stosowanej szczepionki spadła również przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby.

„Wprawdzie obecne badania i dane z rzeczywistego świata pokazują, że szczepionki nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkimi chorobami i hospitalizacją w wypadku zakażenia Omikronem, jednak musimy być przygotowani na wypadek, gdyby ochrona ta z czasem zanikła. Musimy być gotowi na rozwiązanie problemu Omikronu i nowych wariantów, które mogą pojawić się w przyszłości” – powiedziała Kathrin U. Jansen, kierownik ds. badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

Jak będzie przeprowadzane badanie szczepionki na Omikron

W nowym badaniu będą uczestniczyć trzy grupy ochotników, z których część brała również udział w ewaluacji boostera firmy Pfizer-BioNTech. Jedna grupa licząca do 615 ochotników wcześniej już została zaszczepiona dwoma dawkami aktualnej szczepionki Pfizer-BioNTech i otrzyma jedną lub dwie dawki szczepionki specyficznej dla wariantu Omikron.

W kolejnej grupie 600 uczestników znajdą się osoby, które wcześniej otrzymały trzy dawki aktualnej szczepionki Pfizer-BioNTech i otrzymają dodatkową dawkę tej samej szczepionki lub szczepionki specyficznej dla wariantu Omikron.

W badaniu weźmie także udział grupa do 205 ochotników, którzy dotąd nie zostali zaszczepieni, ale otrzymają teraz trzy dawki nowej szczepionki specyficznej dla Omikronu.

Przeczytaj też:

Powiązane

Pierwszy smartfon – jak wyglądał, co potrafił i w jaki sposób powstał? [Historia pradziadka iPhone’a]

16 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Pełnia Księżyca: Jak na nas wpływa, czego unikać