Szczepionka na koronawirusa w Wielkiej Brytanii od 1 grudnia?

Fot. Henry Kellner. Wikimedia Commons

Szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech może zostać zarejestrowana w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym tygodniu. Służby medyczne mają być gotowe do szczepień od 1 grudnia.

Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – MHRA) ma rozpocząć formalną ocenę szczepionki na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech jeszcze w tym tygodniu – podał serwis internetowy Telegraph, powołując się na źródła rządowe. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) ma być gotowa do szczepień już od 1 grudnia.

Wielka Brytania zamówiła 40 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Jeśli MHRA zarejestruje szczepionkę Pfizer-BioNTech, Brytyjczycy powinni do końca roku otrzymać 10 milionów dawek. Ponieważ podaje się ją w dwóch dawkach, liczba ta wystarczyłaby do ochrony 5 milionów osób.

Prezes Pfizera Albert Boula oświadczył, że firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia. Dodał także, że będzie je wysyłać po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.

Szczepionka na koronawirusa na Wyspach wcześniej niż w USA

Jeśli doniesienia te się potwierdzą, szczepienia w Wielkiej Brytanii rozpoczęłyby się wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych, ponieważ amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) może awaryjnie dopuścić szczepionkę do użycia dopiero 10 grudnia.

Brytyjski Departament Zdrowia nie sprecyzował, kiedy rozpoczną się szczepienia. Rzecznik Departamentu powiedział, że MHRA jest niezależny od rządu. Proces rejestracji szczepionki na koronawirusa potrwa zatem tak długo, jak długo będą weryfikowane ostateczne dane firmy Pfizer i BioNTech. Dodał jednak, że przeprowadzono wiele prac, żeby brytyjska służba zdrowia była gotowa do sprawnego przeprowadzenia szczepień na COVID-19.

Brytyjskie służby medyczne przygotowują się do akcji szczepień na koronowirusa już od dawna. Przewidują, że w Wielkiej Brytanii szczepieniom na COVID-19 miałoby być poddanych ok. 22 milionów osób. W pierwszej kolejności szczepionkę na koronawirusa mają dostać pensjonariusze domów opieki oraz pracownicy tych placówek. W drugiej – wszystkie osoby w wieku 80 lat i starsze oraz wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej i społecznej. Następne w kolejce są osoby w wieku powyżej 75 lat, potem w wieku powyżej 70 lat i tak dalej w kolejnych grupach wiekowych, w miarę jak będą napływały kolejne partie szczepionek na COVID-19. Planuje się objąć szczepieniami wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii powyżej 50. roku życia oraz osoby młodsze, ale obarczone chorobami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, np. po udarach, zawałach, przeszczepach, z cukrzycą, otyłością, chorobami nerek itp.

Królowa w drugiej kolejności, a Karol w czwartej

Według planu szczepień królowa Elżbieta dostanie szczepionkę na koronawirusa w drugiej kolejności jako osoba powyżej 80. roku życia. Natomiast następca tronu, 72-letni książę Karol, dopiero w czwartej grupie, razem z osobami powyżej 70. roku życia.

Szczepienia na COVID-19 miałyby przeprowadzać tysiące skierowanych do akcji pracowników służby zdrowia, w tym pielęgniarki środowiskowe, pediatrzy i fizjoterapeuci. Będą pracować także wieczorami i w weekendy.

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie