Szczepienia: Jestem w ciąży – czy mogę się zaszczepić na COVID-19?

Ciąża Fot. Pixabay

Czy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować szczepionkę przeciw COVID-19? Czy kobiety planujące ciążę mogą się szczepić? Wyjaśniamy.

Trwa szczepienie przeciw COVID-19 w Polsce. W związku z tym pojawia się wiele pytań i wątpliwości, które staramy się rozwiewać. Pisaliśmy już między innymi o tym, jakiej długości powinny być igły strzykawek, w których podaje się szczepionkę, czy katar i przeziębienie są przeszkodą w otrzymaniu szczepionek albo w jaki sposób otrzymać szczepionkę, jeśli nie możemy wyjść z domu.

Czy ciężarne kobiety mogą bez obaw przyjąć szczepionkę na COVID-19?

Jak dotąd nie ma żadnych doniesień, żeby szczepionka przeciwko koronawirusowi była w jakikolwiek niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby szczepionki mRNA miały na ciężarne oraz nienarodzone dzieci jakikolwiek negatywny wpływ. Badania w tym zakresie wciąż trwają.

Dlatego najlepiej, żeby kobiety w ciąży omówiły kwestię przyjęcia szczepionki na COVID-19 ze swoim lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że ciążę uważa się za jeden z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu koronawirusa, co może mieć też wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka. Najważniejsze więc, żeby ciężarna wspólnie z lekarzem ustaliła, co będzie dla niej najlepsze i najmniej ryzykowne.

Rządowi specjaliści wskazują, że po podaniu szczepionek u kobiet w ciąży zwiększa się stężenie przeciwciał, które mogą być przekazane dziecku w II i III trymestrze ciąży i zapewniają mu ochronę w pierwszych miesiącach życia.

Czy szczepić na COVID-19 matki karmiące piersią?

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynecologists) wydało zalecenia dotyczące szczepień przeciw COVID-19, zarówno dla kobiet ciężarnych, karmiących matek, jak i kobiet planujących ciążę.

Zaleca się oferowanie szczepionek przeciw koronawirusowi karmiącym matkom. Również matki, które już przyjęły szczepionkę, nie muszą przerywać karmienia piersią, jak również mogą je rozpocząć po przyjęciu szczepionki.

Czy szczepić na COVID-19 kobiety planujące ciążę?

Tak, zaleca się zaszczepienie kobietom, które planują zajść w ciążę. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów zwraca też uwagę, że nie ma żadnych danych, jakoby szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi zwiększały ryzyko niepłodności.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po tym, jak przyjmie pierwszą dawkę szczepionki, to drugą dawkę powinna przyjąć zgodnie z harmonogramem.

Ciąża Fot. Kelly Sikkema/Unsplash

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe