Szczepionka AstraZeneca – co warto o niej wiedzieć

W przyszłym tygodniu do Polski przyleci pierwsza partia szczepionek AstraZeneca. Mają być nimi szczepieni nauczyciele. Pojawiło się jednak wiele wątpliwości związanych z ich niższą skutecznością niż preparatów Pfizera i Moderny. Czy słusznie? Jakie są fakty?

Wątpliwości, zwłaszcza nauczycieli, budzi podana w charakterystyce skuteczność szczepionki AstraZeneca. Wynosi ona 59,5 proc., jednak eksperci zwracają uwagę, że badania kliniczne były prowadzone głównie w Brazylii i RPA. Późniejsze badania prowadzone już w Wielkiej Brytanii zaowocowały nowymi danymi. Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie stwierdzili, że jej pojedyncza dawka wykazała skuteczność 76 proc. w czasie od 22 do 90 dni po szczepieniu. Odkryli również, że dłuższa przerwa między pierwszą i drugą dawką zapewnia lepszą długoterminową skuteczność. Według nich jej skuteczność wzrosła do 82,4 proc., gdy drugą dawkę podano po 12 tygodniach. Pisaliśmy o tym w artykule AstraZeneca i naukowcy z Oksfordu bronią swojej szczepionki na COVID-19.

Eksperci: szczepionka AstraZeneca chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i powikłaniami

Jednak jak twierdzą eksperci, publikowany procent skuteczności szczepionki AstraZeneca oznacza zapewnienie ochrony przed zachorowaniem na COVID-19. Już po 22 dniach od pierwszej dawki daje ona pełną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Jak mówi prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, nawet jeśli osoba zaszczepiona preparatem AstraZeneca zachoruje, to będzie miała łagodny przebieg choroby, bez konieczności leczenia w szpitalu.

Z kolei Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych zwraca uwagę, że trudno porównywać bezpośrednio skuteczność poszczególnych preparatów ze względu m.in. na różnice w projektach badań klinicznych i badanej populacji.

Czy jest skuteczna dla seniorów?

W Polsce szczepionkę AstraZeneca mają otrzymywać osoby poniżej 60. roku życia. Wynika to faktu, że nie przeprowadzono dotąd badań klinicznych według wymaganych standardów w tej grupie wiekowej. Nie ma jednak dowodów na to, że nie jest skuteczna dla osób starszych.

Stosowanie szczepionki AstraZeneca w innych krajach

  • We Włoszech szczepionki koncernu AstraZeneca otrzymają osoby poniżej 55. roku życia. W pierwszej kolejności będą to nauczyciele i pozostali pracownicy szkół, funkcjonariusze sił porządkowych, strażnicy więzienni i więźniowie.
  • Władze Belgii zdecydowały, że szczepionka AstraZeneca będzie się podawać osobom poniżej 55. roku życia.
  • Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia zatwierdził we wtorek do użytku we Francji szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca, ale zalecił jej podawanie osobom poniżej 65. roku życia.
  • W Niemczech szczepionki AstraZeneca nie będzie się podawać osobom w wieku powyżej 65 lat z powodu niewystarczających danych dotyczących jej skuteczności.
  • W Norwegii i Danii szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 będzie stosowana u osób w wieku do 65 lat.
  • Swissmedic odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, odmówiła na razie zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat można było stosować skutecznie przeciwko COVID-19. Do pełnej oceny jego skuteczności niezbędne są dodatkowe dane z badań trzeciej fazy, które obecnie są prowadzone w Ameryce Północnej i Południowej. Gdy tylko te wyniki będą dostępne, Swissmedic będzie mogło wydać pozwolenie na jej stosowanie na czas określony.

Koszt jednej dawki

  •  AstraZeneca – około 3–4 dolarów.
  • Pfizer-BioNTech – 20 dolarów
  • Moderna – 25 dolarów.
  • Rosyjski Sputnik V – ok. 10 dolarów

Przeczytaj też:

AstraZeneca i naukowcy z Oksfordu bronią swojej szczepionki na COVID-19

Szczepionka na koronawirusa AstraZeneca. Czym się różni od Pfizera?

Koronawirus: które szczepionki będą w Polsce? Ile ich będzie?

Czym się różni preparat Pfizer-BioNTech od Moderny

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi