Szczepienia przeciw COVID: Administracja Bidena przyspiesza walkę z koronawirusem

United Airlines jest jedną z firm, które wprowadziły już obowiązek szczepień dla pracowników. Fot. Wikimedia Commons

Administracja Bidena chce zaangażować prywatne firmy do zwalczania koronawirusa. Od 4 stycznia duże firmy w USA mogą nakazać szczepienia przeciwko koronawirusowi lub wymagać cotygodniowych testów od swoich pracowników.

Nowe prawo może skłonić do szczepienia blisko 50 mln nieszczepionych pracowników

Nowa zasada nadająca nadzwyczajne uprawnienia w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy będzie miała zastosowanie do firm zatrudniających 100 lub więcej pracowników. Obejmie 84 mln pracowników, z których około 31 mln jest nieszczepionych. Departament Pracy zapowiedział, że przez 30 dni będzie można zgłaszać uwagi i opinie, czy powinno się rozszerzyć przepis o obowiązkowych szczepieniach pracowników na mniejsze firmy.

Z kolei domy opieki i inne placówki opieki zdrowotnej, które otrzymują fundusze Medicare i Medicaid, muszą dopilnować, aby wszyscy ich pracownicy zostali zaszczepieni do 4 stycznia – w ich wypadku nie przewiduje się możliwości zastępowania szczepień testami. Obowiązek szczepień z tego tytułu obejmie 17 milionów pracowników.

Wcześniej prezydent Biden nałożył obowiązek szczepień na pracowników federalnych, grupę liczącą w sumie ponad cztery miliony ludzi, oraz firmy, które mają kontrakty federalne.

Nieszczepionych jest jeszcze 20 procent dorosłych Amerykanów

Nowe przepisy dotyczące obowiązku szczepień w dużych prywatnych przedsiębiorstwach wzbudzają wiele kontrowersji. Sprzeciwiają się im republikańscy gubernatorzy i niektóre grupy branżowe. 20 procent dorosłych Amerykanów wciąż jest nieszczepionych.

„Wolałbym, aby wymagania nie stały się konieczne, ale zbyt wiele osób pozostaje niezaszczepionych, abyśmy mogli wyjść z tej pandemii na dobre” – oświadczył prezydent Biden.

Ułatwienia dla chcących się zaszczepić pracowników

Obowiązujące do 5 grudnia przepisy nakazują pracodawcom wymaganie noszenia masek przez nieszczepionych pracowników. Firmy muszą zapewnić płatny urlop na szczepienia i zwolnienia chorobowe w razie potrzeby. Wymóg ten nie dotyczy pracowników zdalnych i pracujących poza firmą. Niektóre duże firmy, w tym Tyson Foods i United Airlines, wprowadziły już obowiązek szczepień dla pracowników. Jednak wielu pracodawcom, którzy obawiali się oporu pracowników, nowe przepisy dadzą możliwość egzekwowania obowiązku szczepień, a także rozstrzygną szeregu wątpliwości, np. kto zapłaci za badania i czy dotyczy pracowników pracujących w domu.

Przeczytaj też:

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!