Szczepienia przeciw COVID-19 w pociągu

W poniedziałek w Berlinie kursował specjalny pociąg, w którym oferowano możliwość szczepienia przeciwko koronawirusowi. To jeden ze sposobów, aby zachęcić niezaszczepionych do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Władze Berlina uruchomiły specjalny pociąg kursujący na okrężnej linii podmiejskiej biegnącej wokół stolicy Niemiec. Każdy, kto ukończył 18 lat, mógł wsiąść do pociągu na jednym z czterech głównych przystanków i otrzymać jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Inicjatywa została zaplanowana tylko na poniedziałek, ale może zostać powtórzona, jeśli będą chętni na szczepienia. Władze liczyły, że z akcji skorzystają osoby dojeżdżające do pracy, które wcześniej nie znalazły czasu na zaszczepienie.

Zachęty do szczepienia

Niemieccy politycy i osoby publiczne apelują do osób niezaszczepionych, by poddały się szczepieniu. W przyszłym miesiącu nasi zachodni sąsiedzi zamierzają zlikwidować system bezpłatnych testów na COVID-19. Oznacza to, że osoby niezaszczepione, jeśli będą chciały zjeść posiłek wewnątrz restauracji czy odwiedzić salon fryzjerski, będą musiały zapłacić za uzyskanie certyfikatu potwierdzającego negatywny wyniku testu. Jednocześnie wciąż organizowane są akcje ułatwiające przyjęcie szczepienia, na przykład w mobilnych punktach szczepień w klubach lub centrach handlowych.

Niemieckie władze starają się przekonać osoby niezaszczepione do przyjęcia szczepionki, żeby uporać się z czwartą falą pandemii. Pomimo stosunkowo udanej kampanii szczepionkowej we wczesnych miesiącach letnich, kiedy dziennie szczepiono ponad milion osób, liczba nowych szczepień w Niemczech ostatnio spadła, podczas gdy wskaźniki infekcji ponownie mocno rosną. 7-dniowa średnia krocząca dziennych nowych przypadków w Niemczech wzrosła ponad 2-krotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni z prawie 5,2 nowych przypadków na 100 000 osób 15 sierpnia do prawie 11 nowych infekcji 29 sierpnia.

Według danych Our World in Data ok. 60 proc. populacji Niemiec jest teraz w pełni zaszczepionych, a ok. 65 proc. przyjęło co najmniej jedną dawkę. Dla porównania w Polsce w pełni zaszczepionych jest 49 proc. populacji, a 51 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepienia.

Dania do października chce zaszczepić 90 proc. osób powyżej 12. roku życia

Z kolei w Danii dzięki wysokim wskaźnikom szczepień od 10 września COVID-19 nie będzie już uważany za chorobę krytyczną społecznie, w związku z czym wycofane będą przepustki cyfrowe, które były wymagane między innymi, aby wejść do restauracji.

Ponad 80 proc. wszystkich osób w Skandynawii w wieku powyżej 12. roku życia zostało zaszczepionych dwukrotnie, a Dania ma zamiar osiągnąć poziom 90 proc. do 1 października. Obecnie 71 proc. całej duńskiej populacji jest w pełni zaszczepionych, a 75 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi