Szczepienia na COVID w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie poniżej średniej unijnej

Ponad 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej zostało w pełni zaszczepionych, jednak wskaźniki szczepień w Europie Wschodniej i Środkowej są znacznie poniżej tej średniej. WHO ostrzega, że do grudnia w Europie z powodu koronawirusa może umrzeć 230 tysięcy osób.

Podczas gdy 80 proc. dorosłej populacji w krajach takich jak Belgia, Dania i Portugalia zostało w pełni zaszczepionych, wskaźnik szczepień wynosi około 32 proc. w Rumunii i zaledwie około 20 proc. w Bułgarii, gdzie rośnie liczba zgonów.

Kraje te, wraz z Czechami, Węgrami i Polską, miały podczas pandemii jedne z najwyższych wskaźników nadwyżek śmiertelności w całej Unii Europejskiej. A dzienne liczba szczepień znacznie spadła w ostatnich tygodniach, szczególnie w Polsce i Słowacji.

„Nie możemy sobie pozwolić na mniej chronioną część Europy. Taka sytuacja sprawia, że ​​wszyscy jesteśmy bardziej narażeni” – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia Unii Europejskiej.

Wysokie wskaźniki szczepień w Unii Europejskiej

Wysokie wskaźniki szczepień w krajach Europy Zachodniej to osiągnięcie, którego nic nie zapowiadało na początku tego roku. Kraje członkowskie Unii bardzo powoli wprowadzały program szczepień w cieniu sporów z producentami szczepionek i problemów z ich dostawami. Teraz kraje takie jak Francja i Niemcy mają zamiar podawać dawki przypominające. Hiszpania zamierza wkrótce zaszczepić 90 proc. całej populacji, a Włochy rozważają wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie większość populacji nie otrzymała jeszcze nawet pierwszej dawki.

Niedobór dawek, który początkowo spowalniał kampanie szczepień w całej Unii, nie jest już problemem. Wydaje się, że za niskie zainteresowanie szczepieniami w Europie Środkowo-Wschodniej odpowiada dezinformacja, nieufność wobec władz i brak wiedzy na temat korzyści płynących ze szczepienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w zeszłym miesiącu, że 230 tysięcy osób w Europie może umrzeć z powodu koronawirusa do grudnia, opierając się na zmniejszające się wskaźniki szczepień i brak skutecznych działań przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce (stan na 8 września)

  • Liczba osób w pełni zaszczepionych osób – 18 mln 982 tys. 051 (49,74 proc. populacji Polski)
  • Liczba wykonanych szczepień – 36 mln 561 tys. 654
  • Jedną dawkę otrzymało 19 mln 427 tys. osób
  • Dwie dawki szczepienia otrzymało 17 mln 134 tys. 654

Pandemia w Polsce – ile osób zmarło, ile było zakażeń

Według serwisu Worldometers w sumie w naszym kraju potwierdzono 2 mln 891 tys. 602 zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii na COVID-19 w Polsce zmarło 75 tys. 403 osób. Daje to 1995 zgonów z powodu COVID na milion mieszkańców – w Unii Europejskiej więcej zgonów na milion mieszkańców miały Węgry, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Belgia, Włochy, Słowenia i Chorwacja. Niższy wskaźnik niż Polska ma także będąca poza Unią Wielka Brytania.

Od lipca 2020 roku do czerwca 2021 roku liczba zgonów w Polsce sięgnęła niemal 540 tys. i była o 130 tys. większa niż rok wcześniej. Według szacunków GUS liczba ludności Polski zmniejszyła się w tym czasie o ok. 192 tys., do 38 mln 162 tys. osób. Liczba zgonów w maju 2021 roku była już tylko o 3 proc. wyższa niż przed rokiem, natomiast w kwietniu było to ponad 60 proc.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi