Szczepienia na COVID obowiązkowe dla służby zdrowia we Francji

Obowiązkiem szczepień objętych jest prawie 3 miliony Francuzów. Fot. Cyril Mazarin, Unsplash

W środę we Francji wszedł w życie obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi dla pracowników ochrony zdrowia. Objętych nim jest prawie 3 miliony Francuzów, a ponad 90 proc. z nich jest co najmniej po pierwszej dawce.

Szczepienie albo zawieszenie w pracy bez wynagrodzenia

Zgodnie z ustawą uchwaloną pod koniec lipca prawie 3 miliony osób zatrudnionych w opiece zdrowotnej lub w innych kluczowych dziedzinach – w tym pracownicy szpitali, domów spokojnej starości i strażacy – muszą otrzymać przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia lub zostaną zawieszeni w pracy bez wynagrodzenia. Ci, którzy już otrzymali pierwszą dawkę, mają czas do 15 października, aby otrzymać drugą.

90 proc. pracowników służby zdrowia przynajmniej po pierwszej dawce

Według Gabriela Attala, rzecznika francuskiego rządu, ponad 90 proc. pracowników służby zdrowia otrzymało już przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia. Na początku lipca, gdy prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie obowiązku szczepień, po pierwszej dawce było tylko 64 proc. medyków.

– Zdecydowana większość pracowników służby zdrowia zachowała się odpowiedzialnie. Obowiązek szczepień wprowadzono, by chronić szpitale, pracowników służby zdrowia oraz wrażliwych pacjentów – powiedział Attal podczas konferencji prasowej.

Wzrost liczby szczepień po zapowiedzi obostrzeń

Prezydent Macron ogłosił na początku lipca, że zamierza wprowadzić nowe wymagania dotyczące szczepień przeciw COVID-19, w tym obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia oraz dowód szczepień lub aktualny negatywny test na koronawirusa jako warunek wejścia do restauracji i obiektów kulturalnych. Obecnie certyfikat COVID jest wymagany w restauracjach, kinach, teatrach, muzeach i innych miejscach publicznych.

Rozgniewani tą polityką przeciwnicy szczepień organizowali protesty w wielu miastach we Francji, twierdząc, że wymagania te są naruszeniem ich wolności. Jednak demonstracje zmniejszyły się w ciągu ostatnich tygodni i polityka szczepionkowa francuskiego rządu jest obecnie powszechnie akceptowana. Jednocześnie zaraz po wystąpieniu prezydenta Emmanuela Macrona w ciągu 24 godzin zarezerwowano przez internet ponad 1,7 mln wizyt na szczepienia.

Kilkuset pracowników służby zdrowia demonstrowało w ostatni weekend, wyrażając swoje niezadowolenie z powodu wejścia w życie obowiązku szczepień.

Przeczytaj też:

Powiązane

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

Wyniki Lotto 13.08.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?