Szczepienia lub testy obowiązkowe dla służby zdrowia w Nowym Jorku

Obowiązkiem szczepień lub cotygodniowych testów na koronawirusa od sierpnia objęci będą pracownicy miejskich szpitali i ośrodków zdrowia w Nowym Jorku.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio od miesięcy wstrzymywał się z wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi, mając nadzieję, że wystarczą zachęty, uświadamianie korzyści i perswazja.

2 miliony dorosłych nowojorczyków wciąż niezaszczepionych

Jednak dwa miliony dorosłych nowojorczyków wciąż nie jest zaszczepionych, podczas gdy gwałtownie rozprzestrzeniający się wariant Delta koronawirusa zagraża miastu trzecią falą zachorowań. W tej sytuacji postanowiono wypróbować nową taktykę – rzecznik burmistrza oświadczył, że władze Nowego Jorku będą wymagać, aby pracownicy miejskich szpitali, przychodni, ośrodków zdrowia czy domów opieki zaszczepili się lub poddawali się cotygodniowym testom na koronawirusa. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku sierpnia. Będą one miały zastosowanie wobec pracowników 11 miejskich szpitali, w tym Bellevue i Elmhurst, a także domów opieki, poradni i klinik oraz do osób zatrudnionych w miejskim wydziale zdrowia. Warunkiem stawienia się do pracy dla wszystkich tych osób będzie przedstawienie dowodu szczepienia lub aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

W San Francisco szczepienia obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych przez miasto

Zaszczepienie większej liczby dorosłych osób w Nowym Jorku staje się pilnym problemem, ponieważ w ostatnim tygodniu wariant Delta koronawirusu spowodował wzrost liczby nowych zakażeń w mieście do prawie 600 dziennie, czyli ponad dwa razy więcej niż średnia dzienna odnotowywana pod koniec czerwca.

Nowy Jork nie jest jedynym miastem w Stanach Zjednoczonych, które wprowadza obowiązkowe szczepienia. W zeszłym miesiącu władze San Francisco ogłosiły, że będą wymagać szczepień na koronawirusa od wszystkich pracowników zatrudnianych przez miasto.

Nie wiadomo jeszcze, czy władze Nowego Jorku rozszerzą te przepisy na innych pracowników miasta – policjantów, nauczycieli, kierowców autobusów – czy ograniczą je tylko do pracujących w szpitalach i przychodniach. Na razie obejmą one ponad 10 proc. z ponad 300 tys. osób pracujących dla miasta.

Pracodawcy i uczelnie w USA wprowadzają obowiązkowe szczepienia

Kilka głównych sieci szpitali w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Waszyngtonie i Maryland już wymaga od swoich pracowników szczepień przeciw COVID-19. W czerwcu sędzia federalny w Teksasie oddalił pozew wniesiony przez 117 pracowników Houston Methodist Hospital, którzy zakwestionowali obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. W orzeczeniu sędzia stwierdził między innymi, że szpital ma prawo zwolnić pracowników, którzy nie chcą poddać się szczepieniu, by chronić pacjentów i personel przed zarażeniem. Również firmy spoza sektora medycznego wprowadzają obowiązek szczepień dla pracowników.

Na początku tego roku amerykańska Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia wydała wytyczne umożliwiające pracodawcom wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników zatrudnionych stacjonarnie, poza home office.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi