Co to jest HPV? Czy szczepienia przeciw HPV podlegają refundacji w 2022 roku? Sprawdź i zdecyduj, czy warto się zaszczepić.
Co to jest HPV?
Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, którym można się zarazić głównie przez kontakt seksualny, natomiast nie można zarazić się nie przez krew. Szacuje się, że w ciągu swojego życia 80% ludzi zarazi się wirusem HPV. Większość z jego odmian nie jest bezpośrednio niebezpieczna dla życia, może wywołać trudne do leczenia brodawki w okolicach narządów intymnych. Ale niewielki ich procent może zwiększyć ryzyko raka szyjki macicy. Stąd rekomendacje do szczepień przeciwko HPV w ramach profilaktyki przeciwko rakowi szyjki macicy.
Czy szczepienia HPV są bezpieczne?
Na rynku występuje kilka rodzajów szczepionek na HPV, są one w pełni bezpieczne i dobrze tolerowane. Z rzadka tylko pojawiają się takie objawy poszczepienne jak zaczerwienienie i ból w miejscu szczepienia, bole głowy czy mięśni.
Kto się może zaszczepić?
Najlepsze efekty daje szczepienie u dzieci między 11 a 12 rokiem życia – pozwala to niemal całkowicie zmniejszyć możliwość zachorowania na raka szyjki macicy. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw HPV jest ciąża, wysoka gorączka, uczulenie na którykolwiek ze składników szczepionki. Nie wykonuje się go również dziewczętom poniżej 10 roku życia.
Refundacja szczepienia HPV
W Polsce objęta jest refundacją szczepionka o nazwie Cervarix, działająca na wirus HPV typu 16 i 18. Refundacja obejmuje 50% ceny szczepionki co oznacza, że pacjent może ją kupić w aptece za około 138 zł. Osoby w wieku od 12 do 15 lat przyjmują dwie dawki szczepionki, a starsze – trzy. Należy również zaznaczyć, że często poszczególne samorządy refundują szczepienia przeciw HPV w całości – dotyczy to albo osób w określonym wieku, albo jakiegoś okresu. Warto więc śledzić ich strony i doniesienia.
ZOBACZ TEŻ: